Умиращи от глад бежанци са спасени в Бангладеш след два месеца в открито море

0
193
Мигранти
Мигранти. Снимка: Pixabay

Бреговата охрана на Бангладеш твърди, че е спасила най-малко 382 гладуващи бежанци от малцинството рохинджа, които са плавали в морето близо два месеца, пише BBC.

Над двайсет души са починали на лодката, с която са се опитвали да стигнат до Малайзия, съобщиха властите. Според някои съобщения плавателният съд е сменил посоката си на движение заради пандемията от коронавирус. Засега не е ясно дали бежанците са заминали от Бангладеш или от Мианмар, откъдето са родом.

През 2017 г. репресивни мерки, упражнени от мианмарската армия причиниха смъртта на хиляди хора от мюсюлманското малцинство рохинджа и изгониха над 700 000 от тях, като те избягаха в съседен Бангладеш.

„Спасихме поне 382 души от народа рохинджа, които открихме на голям риболовен кораб, който беше претъпкан с хора и ги заведохме на плаж близо до Текнаф“, заяви пред AFP говорителят на бреговата охрана лейтенант Шах Зиа Рахман.

„Те умираха от глад. Преди това са плавали 58 дни, като през последните седем дни лодката се е движила в нашите териториални води.“

Рахман заяви, че властите са започнали тридневно издирване на лодката, след като са получили сигнал и са я открили през нощта край югоизточния бряг.

Снимки в социалните медии показаха групи от хора, които изглеждат изтощени и отслабнали, предимно жени и деца, стоящи на плаж.

В друго официално съобщение водещите агенции за хуманитарна помощ призоваха правителствата на Бангладеш и Мианмар да възстановят достъпа до интернет за стотици хиляди бежанци от малцинството рохинджа.

Благотворителните организации, включително „Спасете децата“ и „Международния спасителен комитет“, смятат, че достъпът до интернет е от съществено значение за получаването на животоспасяваща информация, свързана с пандемията.

Правителството на Бангладеш блокира достъпа до интернет в най-големия си бежански лагер миналата година, позовавайки се на опасения за сигурността. Благотворителните организации искат Мианмар също да възстанови мобилния достъп до интернет в деветте общности в близост до границата.

Мюсюлманите от народа рохинджа са най-голямата мюсюлманска общност в Мианмар, населяваща щата Ракхайн. Въпреки това правителството на Мианмар им отказва гражданство, тъй като ги определя като нелегални имигранти от Бангладеш.

От десетилетия насам бежански вълни от малцинството рохинджа бягат от Мианмар за Бангладеш, но последното им масово изселване започна след строгите мерки от страна на армията през 2017 година.

Мианмар, предимно будистка държава, винаги е твърдяла, че военният й състав се справя успешно с екстремистката заплаха в щата Ракхайн.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments