Украйна предупреждава: Митата на ЕС ще засегнат икономиката и ще намалят доверието в Брюксел

Връщането към предвоенните условия на търговия би намалило приходите от износ на Украйна с до 3,5 млрд. евро годишно

0
24
Украйна, ЕС
Украйна, ЕС. Снимка: Wikimedia Commons

В момент, когато ЕС се готви да наложи отново високи мита върху украински селскостопански стоки следващия месец, високопоставен украински законодател отправи остро предупреждение: Този ход рискува не само да нанесе икономически щети на един засегнат от войната съюзник, но и да доведе до загуба на доверие в самата Европа, предава „Politico“.

Дмитрий Наталуха, председател на Комисията по икономически въпроси на украинския парламент, пътува до Брюксел тази седмица заедно с 11 колеги законодатели, за да пледира за бързо и дългосрочно търговско решение, преди на 5 юни да изтече срокът на действие на военновременните освобождавания от мита на ЕС, известни като автономни търговски мерки.

„За първи път в нашата история парламентарна комисия провежда заседание извън страната“, заяви Наталуха пред „POLITICO“.

„Символиката е от значение. Ние сме тук, защото търговията с ЕС е изключително важна за Украйна.

Икономическите залози са ясни.

Връщането към предвоенните условия на търговия би намалило приходите от износ на Украйна с до 3,5 млрд. евро годишно, което би намалило прогнозирания икономически растеж за 2025 г. от 2,7% на 0,9%, според оценките на Киев. Предложеното от Европейската комисия „преходно“ решение – възстановяване на старите квоти само за някои чувствителни стоки като царевица, птиче месо и захар – може да намали икономическия удар, но само леко.

Според Наталуха политическата цена може да бъде още по-висока.

„Ако няма междинно решение или смислена алтернатива, това не е просто неспазено обещание“, каза той в свое интервю. И продължи:

„Това е сигнал, че когато нещата станат трудни, ЕС гледа навътре, а не навън. Това ще бъде използвано от руската пропаганда и ще засегне морала в Украйна.

Стоейки на един крак

Украйна е особено уязвима, смята Наталуха, тъй като другият ѝ основен експортен сектор – металургията – зависи от суровините от Покровския басейн в Донецката област, където боевете са ожесточени и продължават. Той твърди:

„Ако загубим Покровск, металургията ще изчезне и селското стопанство е единственият крак, на който стоим. Подкопаването на това ще бъде катастрофално.“

Комисията многократно е потвърждавала, че няма да удължи срока на действие на АТМ след 5 юни, позовавайки се на правни ограничения и на необходимостта от актуализиране на вече съществуващо търговско споразумение – задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия (ЗВЗСТ). Но украински официални лица твърдят, че преговорите със страната на ЕС едва са започнали, и обвиняват Брюксел, че протака.

Наталуха заяви, че търговският екип на Комисията не е отговорил на искането за среща.

„Ние просто не виждаме да се обсъжда никаква алтернатива“, заяви той и добави:

„Ние дори не виждаме процеса.“

Преходът получи широка подкрепа от страните членки на ЕС при гласуването в комисията в четвъртък. Само Швеция, Дания, Латвия, Естония и Литва се въздържаха, според дипломати и длъжностни лица, които са пряко запознати с въпроса.

Този подход създава несигурност, предупреди Наталуха, особено ако квотите бъдат изчерпани в рамките на седмици, както често се случваше преди войната. Той изтъкна:

„Ключът е в предвидимостта. Ако получим квота, която се изчерпва за един месец, се връщаме в изходна позиция.“

В отговор говорител на Комисията заяви, че преходните мерки имат за цел да се избегне „клифов сценарий“, произтичащ от изтичането на срока на освобождаване по време на войната.

„Понастоящем Комисията работи по прегледа на [DCFTA] с цел да предложи по-дългосрочна предвидимост и стабилност на операторите от ЕС и Украйна, включително в перспективата на присъединяването на Украйна към ЕС“, добави говорителят.

Политически игри

Наталуха се изказа особено откровено за политическите корени на оттеглянето, като заяви, че Украйна се е превърнала в „удобен инструмент“ във вътрешните дебати в ЕС, особено в страни като Полша и Франция, където протестите на земеделските стопани разколебаха правителствата. Той отбеляза:

„Украйна е превърната в оръжие, както миграцията или правата на ЛГБТ. Вкарва се в кампанията, за да се разделят избирателите.“

Депутатът от партията „Слуга на народа“ на президента Володимир Зеленски отхвърли твърденията, че Украйна залива ЕС с евтини и нискокачествени продукти или не спазва стандартите. В същото време, каза той, украинските производители се борят да се конкурират с вноса от ЕС, особено от Полша, но Киев избягва ответни мерки. Той подчерта:

„Нашите производители на сирене и млечни продукти изпитват затруднения с полския внос. Но ние не блокираме нищо. Спазваме правилата.

Той също така отхвърли твърденията, че търговската система на Украйна е доминирана от сенчести олигарси от агробизнеса.

„Погледнете цифрите“, посочи той и продължи:

„Селското стопанство носи реални пари в държавния бюджет. Тук не става въпрос за печалба на няколко човека – така страната остава на повърхността.

Запитан дали тези търговски напрежения подкопават вярата на украинците в ЕС, Наталуха не се поколеба:

„Да, това е болезнено. Украинците са емоционално изтощени. И когато виждат подобно отношение, това подхранва разказа, че Европа никога няма да ги приеме истински.

Той предупреди, че една продължителна безизходица може да доведе до появата на евроскептични партии в Украйна още преди тя да се присъедини към ЕС.

Все пак Наталуха изрази мнение, че е прагматичен:

„Ние не искаме нищо изключително“, каза той и добави:

„Искаме само справедлива, предвидима търговия – и да се спазват дадените обещания.“

В допълнителен отговор Комисията заяви, че е в тесен контакт с Украйна, за да преразгледа двустранното търговско споразумение, но отказа да даде повече подробности. Говорителят уточни:

„ЕС се стреми този преход да продължи възможно най-кратко. Ще работим бързо и конструктивно за постигане на споразумение. Целта ни е да постигнем значим напредък и да постигнем балансиран, работещ резултат възможно най-скоро.“

Този материал е актуализиран с коментар от Европейската комисия.

Присъединете се към нашия Телеграм

Администрацията на Тръмп прекратява правото на Харвард да приема чуждестранни студенти

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments