Учени предупреждават: Дивата природа е в “катастрофален упадък”

0
145
Жираф.
Снимка: Пиксабей

Популациите на дивата природа са намалели с повече от две трети за по-малко от 50 години, сочи нов доклад на природозащитната група WWF, цитиран от “BBC”В документа се казва, че този “катастрофален спад” не показва признаци на забавянеИ предупреждава, че природата се унищожава от хората със скорост, невиждана досега.

“Дивата природа е в “свободно падане”, докато изгаряме гори, прекомерно ловим риба в моретата си и унищожаваме дивите райони”, казва Таня Стийл, главен изпълнителен директор на WWF.

“Ние разрушаваме нашия свят – единственото място, което наричаме дом, рискувайки здравето, сигурността и оцеляването си тук, на Земята. Сега природата ни изпраща отчаяно SOS и времето изтича.”

Какво означават цифрите?

Докладът разглежда хиляди различни видове диви животни, наблюдавани от учени по опазване в местообитанията по целия свят. Те отчитат средно 68% спад в повече от 20 000 популации на бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби от 1970 г. насам.

“Спадът е ясно доказателство за вредата, която човешката дейност причинява на природния свят”, заяви д-р Андрю Тери, директор по опазване в Зоологическото общество в Лондон (ZSL), което предоставя данните.

“Ако нищо не се промени, популациите несъмнено ще продължат да намаляват, което ще доведе дивите животни до изчезване и би застрашило целостта на екосистемите, от които зависим”, добави той.

В доклада се казва, че пандемията от COVID-19 е ярко напомняне за това как природата и хората са преплетениФакторите, за които се смята, че водят до появата на пандемии – включително загуба на местообитания и използването и търговията с диви животни, също са някои от двигателите на спада в дивата природа.

Нови моделиращи доказателства сочат, че можем да спрем и дори да обърнем загубата на местообитания и обезлесяването, ако предприемем спешни действия за опазване и променим начина, по който произвеждаме и консумираме храна.

Британският телевизионен водещ и натуралист сър Дейвид Атънбъро каза, че антропоценът, геоложката епоха, през която човешката дейност е излязла на преден план, може да бъде моментът, в който постигнем баланс с природния свят и станем управители на нашата планета.

“Това ще изисква системни промени в начина, по който произвеждаме храна, създаваме енергия, управляваме океаните си и използваме материали”, каза той.

“Но преди всичко това ще изисква промяна в перспективата. Промяна от разглеждането на природата като на нещо, което не е задължително или е “приятно да имаме”, към най-големия съюзник, който имаме за възстановяване на баланса в нашия свят.”

Сър Дейвид представя нов документален филм за изчезването, който ще бъде излъчен по BBC One във Великобритания в неделя, 13 септември от 20:00 BST.

Как измерваме загубата в природата?

Измерването на разнообразието на целия живот на Земята е сложно, с редица различни фактори. Взети заедно, те предоставят доказателства, че биоразнообразието се унищожава с безпрецедентна скорост в човешката историяТози конкретен доклад използва индекс за това дали популациите от дивата природа се увеличават или намаляват. Остава неясен обаче броят на изгубените видове или изчезването.

Най-голям спад има в тропическите райони. Спадът от 94% за Латинска Америка и Карибите са местата, където влечуги, земноводни и птици са под най-голяма заплаха от навсякъде другаде по света.

“Този ​​доклад разглежда глобалната картина и необходимостта от скорошни действия, за да започнем да обръщаме тези тенденции”, каза Луиз Макрей от ZSL.

Данните са използвани за моделиране на работа, за да се види какво може да е необходимо, за да се обърне тенденцията на изчезване. Изследвания, публикувани в списание Naturesuggests, сочат, че за да променим хода, трябва да трансформираме начина, по който произвеждаме и консумираме храна, включително намаляване на хранителните отпадъци и яденето на храна с по-ниско въздействие върху околната среда.

Проф. д-р Джорджина Мейс от UCL заяви, че действията по опазване сами по себе си не биха били достатъчни, за да “изменят кривата на загубата на биологично разнообразие”.

“Това ще изисква действия от други сектори и тук ние показваме, че хранителната система ще бъде особено важна, както от селскостопанския сектор от страна на предлагането, така и от страна на потребителите от страна на търсенето”, каза тя.

Какво ни казват другите мерки за загубата на природата?

Данните за изчезването са съставени от Международния съюз за опазване на природата (IUCN), който е оценил над 100 000 вида растения и животни, като над 32 000 вида са застрашени от изчезванеПрез 2019 г. междуправителствена група от учени заключи, че един милион вида (500 000 животни и растения и 500 000 насекоми) са застрашени от изчезване, някои в рамките на десетилетия.

Докладът на WWF е една от многото оценки на природното състояние, които се публикуват през следващите седмици и месеци в рамките на основната среща на върха следващата година. ООН ще разкрие следващия вторник своята последна оценка на състоянието на природата в световен мащаб.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments