Учени: Океаните могат да бъдат успешно възстановени до 2050 г.

0
179
Океан
Снимка: Pixabay

Въпреки че от десетилетия се третират като сметище на човечеството, океаните по света се оказват изключително устойчиви, се казва в ново научно изследване, публикувано в списание “Nature” и цитирано от “BBC”.

Изграждането на тази устойчивост би могло да доведе до пълно възстановяване на водоемите в рамките на три десетилетия, твърдят изследователите. Според тях климатичните промени и предизвикателствата за увеличаване на съществуващите усилия за опазване са големите препятствия, които донякъде спъват този процес.

Океаните са експлоатирани от хората от векове, но отрицателните въздействия от нашето участие са стават едва през последните 50 години.

Рибата и други морски видове са били ловувани почти до изчезване, докато нефтените разливи и други форми на замърсяване са отровили моретата.

През последните няколко десетилетия нарастващото влияние на изменението на климата показва наново коралите и се наблюдава повишаване на киселинността на океана. Това беше документирано в миналогодишния специален доклад на Междуправителствения комитет по изменението на климата (IPCC), пише още изданието.

Този нов преглед признава мащаба на проблемите, но също така показва забележителната устойчивост на моретата. Популацията на гърбатите китове се възстанови след забраната за комерсиален китолов. Делът на морските видове, оценен като застрашен от глобално изчезване от IUCN, е спаднал от 18% през 2000 г. на 11,4% през 2019 г.

“Нашето проучване документира възстановяването на морските популации, местообитания и екосистеми след вече осъществени интервенции за опазване. То предоставя конкретни, основани на доказателства препоръки за мащабиране на доказани решения в световен мащаб”, казва водещият автор Карлос Дуарте, професор по морска наука и технологии в университета “Крал Абдула” (KAUST) в Thuwal, Саудитска Арабия.

“Ние знаем какво трябва да направим, за да възстановим морския живот и имаме доказателства, че тази цел може да бъде постигната в рамките на три десетилетия. Всъщност това изисква да ускорим усилията си и да ги разпространим в области, където в момента не се прави почти нищо за опазване на популациите”.

Изследователите разграничиха девет компонента, които са ключови за възстановяването на океаните: солени блата, мангрови гори, морски треви, рифове от корали, водорасли, стриди, риболов, мегафауна и дълбокият океан.

Учените препоръчват редица действия, които са необходими да се следват. Сред тях са опазване на видовете и разумно събиране и възстановяване на местообитанията.

“Вече имаме уменията и експертните познания, за да можем да възстановим жизненоважни морски местообитания като рифовете от стриди, мангровите гори и солените блата, които поддържат нашите морета чисти, бреговете ни защитени и осигуряват храна за поддържане на цели екосистеми”, казва съавторът на изследването проф. Калъм Робъртс от Университета на Йорк, Великобритания.

“Науката ни дава основание да сме оптимисти за бъдещето на нашите океани, но в момента не правим достатъчно нито във Великобритания, нито в световен мащаб”, добавя той.

Голямо предизвикателство е изменението на климата, което повишава морското равнище и прави водите по-кисели. Глобалното затопляне, което вече се е факт, вероятно ще затрудни доста възстановяването на тропическите рифове.

“Ако не се справим с изменението на климата и не повишим амбицията и непосредствеността на тези усилия, рискуваме да пропилеем усилията си”, заяви проф. Дуарте.

“Също така трябва да се доближим към намаляване на натиска върху рибните запаси и да се справим с елементи от замърсяването, като пластмасовите отпадъци…”

Друг голям въпрос са парите. Новото проучване изчислява, че това ще струва 10-20 млрд. долара годишно, за да може да се възстанови морския живот до 2050 г. Но прегледът също така посочва, че за всеки инвестиран долар очакваната възвръщаемост ще бъде 10 долара.

Авторите признават, че правителствата имат много други проблеми за решаване в момента, но смятат, че спасяването на океаните е много постижима цел.

“Ако не се справим с това предизвикателство, нашите внуци ще бъдат обречени да живеят с несъществуващ разрушен океан, неспособен да подкрепи доходоносния поминък на много хора. Това не е вариант”, добавя проф. Дуарте.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments