Цветана Пиронкова отпадна от Серина Уилямс в исторически мач в четвъртфиналите на US Open

0
244
Пиронкова
Снимка: Twitter

Единствената българка в световния тенис елит Цветана Пиронкова отпадна в четвърт финалите на US Open след исторически мач срещу 23-кратната шампионка от „Големия шлем“ Серина Уилямс, предаде „Gong“. Родната състезателка се бори до последно в срещаta, която се превърна в истински трилър и в крайна сметка отпадна с 1:2 сета (6:4, 3:6, 2:6) за 2 часа и 11 минути игра.

Това бе първото класиране на Пиронкова в четвъртфиналите на US Open от общо 12 участия в турнира досега. До момента най-доброто й представяне бе достигане до осмина – финалите през 2012, където загуби от Ана Иванович.

Тази година Цвети се завърна повече от триумфално в професионалния тенис, преодолявайки без проблем Людмила Самсонова, Гарбине Мугуруса, Донна Векич и Ализе Корне в първите етапи на US Open. Така тя достигна до т.нар. „Битка на майките“ и въпреки че отпадна зарадва българските почитатели на тениса с блестяща игра от старта до финала.

Първи сет

Уилямс започна уверено „Битката на майките“ и с два аса дръпна много бързо на 0:40. Стабилната игра на българката в началото на мача даде резултат в четвъртия гейм, когато тя реализира пробив. Цвети успяваше да изтласка Серина зад основната линия с мощни бекхенди. В следващия сервис гейм обаче американката натисна и го завърши с победа (4:3). Следващият гейм се оказа тежък за Пиронкова, но тя успя да се възползва от предизвикана грешка от форхенд на Серина, с което вторият ас се покачи на 5:3.

Пиронкова продължи с убедителното представяне до края на сета и зарадва хилядите на трибуните и пред телевизионните екрани с победа 6:4.

Втори сет

Пиронкова започна по най-добрия начин втория сет – с пробив, докато грешките на Уилямс се увеличиха на 13. Уилямс все пак напомни, че мачът още не е свършил, когато заби мощен форхенд-уинър за 15-30, но иначе Пиронкова поддържаше великолепна успеваемост при вкаран първи сервис (82%). Мрежата отново помогна на българката в следващия момент, а явно Серина бе твърдо решена да търси обрата единствено чрез прекомерна агресия от основната линия. Серия от дълбоки удари на американката провокира сбъркан бекхенд от Цвети, за да се стигне до първи шанс за пробив на американката. Пловдивчанката се пропука от форхенд и допусна рибрейк – 1:1.

Американската тенисистка реализира пробив в 8-мия гейм, а след това спечели сета с успешен сервис и резултат 3:6.

Трети сет

Последният трети сет в мача стартира с пробив 0:1 за Серина Уилямс, който американката затвърди на 0:2. Цвети обаче се върна в играта, печелейки третия гейм. Двете съпернички си поделиха по една победа в следващите два гейма, но следващият отново бе за Уилямс и резултатът стана 4:2. Нещата продължиха да се развиват значително благоприятно за многократната шампионка в US Open, която си осигури победи и в следващите два гейма. С асове №20 и 21, невърнат сервис и бекхенд-уинър, Серина Уилямс сложи край на приказката за Пиронкова в тазгодишното издание на US Open.

Така Серина Уилямс се класира за 14-ти път на финал в Ню Йорк. Това се случи и предишните 2 години на US Open. Уилямс има общо 6 титли от турнира. За място на финала американката ще спори с Азаренка или Елизе Мартинес, които играят днес.

Статистиката показва, че това е четвъртият път, в който Пиронкова достига до тази фаза в турнир от „Големия шлем“ и за пръв път в Ню Йорк. Припомняме, че през 2010 г. тя победи по-голямата сестра на Серена – Винъс Уилям на „Уимбълдън“. Тогава тя става първата българка-полуфиналист в най-престижната верига тенис турнири.

Въпреки отпадането, пловдивчканката остави само позитивни емоции заради изключителните си мачове, които направи в Ню Йорк. С перфектното си представяне тя си осигури заслужено $420 000 награден фонд и място в топ 150 в световната ранглиста.