Цените на петрола скочиха до най-високо ниво от близо 14 години, а тези на газа се вдигнаха двойно

0
34
Петрол
Петрол. Снимка: Pixabay

Фондовите пазари потънаха, след като покачващите се цени на петрола и газа предизвикаха притеснения от глобален икономически шок поради инвазията на Русия в Украйна, предава „BBC“.

Цените на петрола скочиха до 139 долара за барел, което е най-високото ниво от почти 14 години, докато цените на газа на едро за доставка на следващия ден се увеличиха повече от два пъти. Тази новина дойде, когато САЩ намекнаха за забрана за закупуване на руска енергия, след като наблюдаваха как други страни увеличават доставките.

Цените на бензина достигнаха нов рекорд на фона на предупрежденията за по-високи сметки за енергия. Средната цена на литър бензин на колонките в Обединеното кралство достигна 155 пенса за първи път, съобщи автомобилната група на АА, което увеличи цената до повече от 7 паунда за галон. AA каза, че зареждането на автомобил с 55-литров резервоар сега струва почти 17 паунда повече от преди година, като едно зареждане с горивото се е покачило от 68,60 паунда на 85,59 паунда.

Шефът на фирмата за доставка на гориво Portland Fuel Джеймс Спенсър каза пред “BBC”, че смята, че цените на горивата могат да достигнат 1,70-1,75 паунда за литър.

„Дори и да можем да осигурим допълнителни доставки на нефт на пазара, нищо няма да се случи бързо.“

Спенсър заяви, че до известна степен отделните шофьори на автомобили имат възможности да намалят употребата си, като карат по-малко, но добави, че бизнесите, които нямат алтернативи, наистина започват да усещат напрежението.

Кризата продължава да хвърля сянка върху пазарите на акции. Основните фондови борси във Франция и Германия потънаха с повече от 4% в началото на търговията, докато лондонският FTSE 100 беше с повече от 2% по-нисък. Азиатските акции също паднаха. Анализаторът на Hargreaves Lansdown Сузана Стрийтър каза, че акциите на пътуванията, банкирането и търговията на дребно „са спаднали, тъй като притесненията за ефекта от кризата нарастват“.

Цената на златото, убежище в трудни времена за инвеститори, търсещи сигурност, достигна 2000 долара за унция за първи път от почти 18 месеца.

В неделя държавният секретар на САЩ Антони Блинкен каза, че администрацията на Байдън и нейните съюзници обсъждат забрана за доставките на руски петрол. По-късно председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси каза, че камарата проучва законодателство за забрана на вноса на руски петрол и че Конгресът тази седмица възнамерява да отпусне 10 милиарда долара (7,6 милиарда британски лири) помощ за Украйна в отговор на военната инвазия на Русия. В писмо Пелоси казва:

„В момента Камарата на представителите проучва силно законодателство, което допълнително ще изолира Русия от глобалната икономика.“

Коментарите дойдоха с нарастването на натиска върху Белия дом и други западни държави да предприемат по-строги действия срещу Москва заради нейното нахлуване в Украйна. Вандана Хари от фирмата за анализ на петролните пазари Vanda Insights каза пред „BBC“:

Руското петролно ембарго би било сериозна ескалация в отговора на инвазията в Украйна и потенциално би имало голямо въздействие върху световната икономика.

„Докато САЩ може просто да наложат забрана за внос на руски петрол, Европа може да си позволи да направи същото. По-тревожното е, че руският лидер Владимир Путин, с гръб към стената, може да спре доставките на газ за Европа, прекъсване на енергийния спасителен пояс на континента.“

Цената на петрола Брент се повиши с повече от 20% миналата седмица, тъй като конфликтът предизвика опасения от недостиг на петрол на световните пазари.

Цените на горивата

Потребителите по света видяха, че разходите скачат през последните дни, тъй като усещат въздействието на покачващите се цени на енергията на едро. В неделя Американската автомобилна асоциация съобщи, че цените на бензина в САЩ са скочили с 11% през последната седмица до най-високото ниво от юли 2008 г.

Междувременно скокът в цената на газа на фона на конфликта в Украйна добави към притесненията, че средните годишни сметки за енергия на домакинствата в Обединеното кралство могат да достигнат 3000 британски лири. През последните дни цената на газа в Европа и Обединеното кралство достигна рекордни нива, тъй като продължават да съществуват опасения, че руските доставки могат да бъдат намалени.

В неделя енергийният гигант Shell защити решението си да закупи руски суров петрол въпреки инвазията в Украйна. Компанията каза в свое изявление, че решението за закупуване на горивото на намалена цена е „трудно“. Тя потвърди, че е закупила товар от руски суров петрол в петък, но няма алтернатива.

В същото време украинският външен министър Дмитро Кулеба насочи вниманието към енергийната компания, като попита в Twitter:

„Руският петрол не мирише ли на украинска кръв за вас?“

Повишаващите се цени на суровия петрол и възможната забрана за закупуване на руски петрол засилиха натиска за намиране на алтернативни доставки. Очаква се тази седмица САЩ да притиснат Саудитска Арабия да увеличи производството на суров петрол и има нов тласък за споразумение относно ядрените амбиции на Иран, което ще премахне санкциите върху неговия износ на петрол. Напредъкът по споразумението обаче беше възпрепятстван, след като Русия поиска гаранция от САЩ, че санкциите, пред които е изправена заради конфликта в Украйна, няма да повлияят на търговията й с Техеран. Това се случи е момент, когато световните марки продължават да прекъсват връзките си с Русия заради конфликта.

През уикенда приложението за споделяне на видео TikTok заяви, че е спряло предаването на живо и новото съдържание от своята платформа в Русия, тъй като оценява строгите нови закони за борба с „фалшивите новини“ за въоръжените сили на страната. Междувременно стрийминг гигантът Netflix заяви, че е прекъснал услугите си в страната след инвазията си в Украйна. А Visa, Mastercard и PwC също се присъединиха към нарастващия списък на западни фирми, които прекъсват връзките си с Русия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments