Цените на хранителните продукти притискат Европа: Италия призовава за протест

0
68
Хранителни стоки
Хранителни стоки. Снимка: Pixabay

Италианците са възмутени заради рязкото покачване на цените на пастата. Те смятат, че е било „достатъчно“, че цената на основното ястие на всяка италианска трапеза се е покачила 2 пъти повече в резултат на инфлацията. Една от групите за защита на потребителите в страната призовава активно за едноседмична национална стачка в знак на недоволство срещу цените на макаронените изделия, която да започне на 22 юни, след като миналия месец правителството в Рим проведе кризисна среща и взе решение да не се намесва в смекчаването на проблемите, свързани с цените на редица хранителни продукти, предава „APNews“.

Цените на хранителните стоки в Европа се повишиха по-рязко, отколкото в други развити икономики, сред които САЩ и Япония, поради по-високите разходи за електроенергия и труд и въздействието на войната на Русия в Украйна. Проблемът продължава да си стои на дневен ред, въпреки че разходите за хранителни стоки от месеци спадат от рекордно високите си стойности, включително на пшеницата за брашното, използвано за производството на макаронени изделия.

Магазините и доставчиците са обвинявани в „алчна инфлация“, но икономистите твърдят, че печалбите на дребно са стабилни и проблемът се свежда до по-високите разходи за производство на храни. Усещайки натиска, някои правителства в Европа намалиха цените на основните хранителни продукти и настояха за споразумения с магазините за хранителни стоки за ограничаване на разходите – мярка, която е популярна от години насам, но всъщност може да доведе до ново повишаване на цените на храните.

Френското правителство постигна тримесечно споразумение с веригите супермаркети за намаляване на цените на стотици основни хранителни продукти и други храни, което се очаква да бъде удължено до лятото. Великобритания, където инфлацията на хранителните продукти достигна 45-годишен връх, също обсъжда подобен ход.

Държави като Унгария, където инфлацията на храните е най-висока в Европейския съюз, и Хърватия въведоха контрол върху цените на продукти като олио, някои видове свинско месо, пшенично брашно и мляко.

Италианското правителство наскоро заяви, че ще затегне контрола върху цените, като работи в по-тясно сътрудничество с 20-те региона на страната, но няма да налага конкретни ограничения.

До момента Испания се въздържа от контрол върху цените, но премахна всички данъци върху добавената стойност за основни продукти и намали наполовина данъка върху олиото за готвене и тестените изделия до 5%.

Мерките се предприемат в момент, когато в някои страни хранителните банки се сблъскват с нарастващо отчаяно търсене. Анна Сьоворр-Пакхам, която ръководи няколко обществени хранителни склада, предлагащи хранителни продукти с намаление на около 250 семейства в затруднение в Южен Лондон, споделя, че харчи много повече за закупуване на стоки от първа необходимост като мляко, макаронени изделия и пресни зеленчуци, за да „допълни“ даренията, получени от супермаркетите.

„Въпреки че търсенето от страна на семействата не се е увеличило значително, разходите са се увеличили и е много трудно да се покриват,“, казва още Анна.

За сравнение, през април цените на хранителните продукти в САЩ се повишиха със 7,7% спрямо предходната година, в Япония – с 8,2%, а в Канада – с 9,1%. В Обединеното кралство те достигнаха 19%. Цифрите играят важна роля в очакванията и прогнозите на икономистите. Европейската централна банка ще повиши лихвените проценти отново тази седмица, за да противодейства на инфлацията, докато Федералният резерв на САЩ вероятно ще се въздържи от този ход.

В Европа прибягването до строг контрол върху цените е в полза на гражданите, които постоянно получават напомняния за инфлацията всеки път, когато се озоват на касата на някои магазин, твърди Нийл Шиъринг, главен икономист на групата „Capital Economics“. Според него обаче подобни мерки трябва да бъдат прилагани, особено за случаи на шокови промени в предлагането, като например война. Все пак подобен контрол всъщност би могъл да влоши инфлацията при цените на храните, тъй като увеличава търсенето от страна на купувачите, но обезкуражава новото предлагане, предупреждава той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments