Цацаров: Справянето с корупцията не е работа само на една комисия, а минава и през пленарна зала

0
92
Сотир Цацаров
Сотир Цацаров. Снимка: Прокуратура на Република България

Справянето с корупцията не е работа само на една комисия, то минава и през пленарна зала, заяви председателят на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) Сотир Цацаров по време на дебата за доклада на оглавяваната от него комисия за 2019 г.

„Казахте, че Комисията в този й вид няма да се справи с корупцията. Не е моя работа да споря с народен представител, само че справянето с корупцията не е работа само на една комисия. Справянето с корупцията минава и през тази зала, защото тя гласува и приема инструментариума, с който работим ние, с който работи прокуратурата, с който работи МВР, ДАНС и прочее. Част от този инструментариум, да речем е в Наказателния кодекс и остава непокътнат от 1968 г. Това очевидно не ви прави впечатление“.

Цацаров изтъкна, че не може да приеме критика към съдържанието на доклада.

„Отчетният доклад не е вестник, отчетният доклад не е информационен сайт. Вие казахте, че не присъства терасата на Пламен Георгиев, но съжалявам, че ще ви го припомня, но в отчетния доклад не присъстват и проверките за закупени недвижими имоти в град София на немалка стойност и от парламентарни представители, които са от вашата парламентарна група. Нека да бъдем обективни. Отчетният доклад не е вестник. Още нещо, казано беше, че има огромно разминаване между цената на исковете и отнетото имущество. Народният представител, който последен взе думата и мисля, че каза много обективни неща, каза и още нещо. Никакъв страх няма от този закон, защото има дълги процеси, които обезценяват стойността на имуществото.“, обясни той, цитиран от „Фокус“ и продължи:

„Защо има разлика между претендирано и отнето имущество? Преди да бъде отнето, минава през три съдебни инстанции. Ако говорим за това, че процесите били прекалено дълго, това означава да се вземе и то от вас съвсем обратно решение. То е за ускорена конфискация, в резултат на което ще ни дадете правото да влизаме в домовете на хората и незабавно да им отнемаме имуществото и да го продаваме, за да не се обезценява то. Тогава това ще бъде драстично нарушение на техните права. Затова казвам, че има такава разлика. Затова има разминаване между цените на исковете и крайния резултат. Разминаването се дължи и на още една причина. 127 са спрени, защото чакат тълкувателно решение от Върховния касационен съд от 2018 г. Тези 127 дела засилват пасива.“

По думите на шефа на КПКОНПИ, опозицията е на грешен път, ако смята, че приемането на техния Антикорупционен закон е разковничето на борбата с корупцията. Той подчерта още, че е председател на Комисията от 20 декември и отчита работата на колегите си.

„Беше казано, че законът в този вид няма да заработи ефективно, Комисията в този й вид няма да се справи с корупцията, че има съществено разминаване между дейността на Комисията и очакването на обществото. Единственото, което ще кажа, вярвайте ми без грам политизиране, е следното: В този вид, ако законът бъде променен така, както се настоява от парламентарната опозиция, той пак няма да работи. Нищо няма да се промени в работата и във вашите констатации, ако Комисията се назначава не от този парламент, а от президента. Всичко ще остане такова.“

След дебати парламентът прие доклада на Антикорупционната комисия за 2019 г. със 131 гласа „за“, един „против“, а 45 души се въздържаха. В документа се отчита, че през изминалата година са били разгледани 117 административно наказателни преписки, което е с 27 повече спрямо 2018 г. Служителите от Публичния регистър на Комисията са извършили проверка на повече от 9900 лица, стриктно изпълнявайки разпоредбите на закона. В сравнение с 2018 г. броят на проверените лица е завишен с около 900.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments