Тръмп е изправен пред неуспехи в още разследвания, докато делото срещу него в Ню Йорк продължава

0
81
Доналд Тръмп
Снимка: The White House, Facebook

Бившият президент Доналд Тръмп е изправен пред най-напрегнатото правно предизвикателство в живота си тази седмица в Ню Йорк, където трябва да излезе пред съда във вторник по обвинения, произтичащи от тайни парични плащания по време на кампанията му през 2016 г., пише „Асошиейтед прес“.

Но тъй като голяма част от вниманието ще бъде насочено към съдебната палата в Долен Манхатън, разследванията от Атланта до Вашингтон ще продължат напред, подчертавайки широкия диапазон от опасности, пред които е изправен, докато се стреми да си върне президентския пост.

Уязвимостта, пред която Тръмп е изправен сам във Вашингтон, стана ясна през последния месец, тъй като съдиите в поредица от засекретени решения отхвърлиха усилията на екипа на Тръмп да блокира показанията на голямото жури – включително от собствения му адвокат и бившия му вицепрезидент – от свидетели, които са били или все още са близки до него и които вероятно биха могли да предложат ясна представа за ключови събития.

Решенията, нареждащи на съветници и помощници да свидетелстват, не предполагат, че Министерството на правосъдието е близо до повдигане на наказателни обвинения, нито гарантират, че прокурорите могат да осигурят свидетелски показания, ценни за потенциално наказателно преследване. Но въпреки това те са ключова победа при затворени врати за правителството, тъй като то разследва дали е било злоупотребявано с класифицирани документи в дома на Тръмп във Флорида и възможното възпрепятстване на това разследване, както и усилията на Тръмп и неговите съюзници да отменят резултатите от президентските избори през 2020 г. Рандал Елиасън, бивш федерален прокурор и професор по право в университета Джордж Вашингтон, коментира:

„Мисля, че когато говорите за опит за въстание и видовете въпроси, за които говорим там, ще има много аргументи от страна на Министерството на правосъдието.“

Междувременно окръжният прокурор в Атланта продължава да разследва опитите на Тръмп и неговите съюзници да отменят изборната си загуба в Джорджия. Специално голямо жури през февруари заяви, че смята, че „един или повече свидетели“ са лъжесвидетелствали и призова местните прокурори да повдигнат обвинения.

Бившият президент никога не е свидетелствал пред специалното голямо жури, което означава, че не е сред тези, които биха могли да лъжесвидетелстват. Но докладът не изключва възможността за други обвинения и случаят все още поставя особени предизвикателства за Тръмп, отчасти защото действията му в Джорджия бяха толкова публични.

Като цяло, броят на запечатаните спорове относно обхвата на свидетелските показания на голямото жури е необичаен, но може би е подходящ за изключително последователни разследвания като това, засягащо бившия президент. Това също е в контраст с последното разследване на специални прокурори, включващо Тръмп, когато той беше президент и когато Робърт Мюлер и неговият екип от прокурори се опитаха да определят дали кампанията на Тръмп през 2016 г. се е наговорила с Русия, за да наклони изборите. В това разследване адвокатът в Белия дом Тай Коб улесни доброволните интервюта на служителите на Белия дом – без призовки – с надеждата, че сътрудничеството ще ускори разследването към края. В скорошно интервю Коб сподели:

„Ако успея да измисля начин да си сътруднича и все пак да запазя привилегиите на изпълнителната власт, това би ускорило нещата, което според мен… беше наложително за президента и за страната. Успяхме да ускорим получаването на цялата информация от тях.“

В това разследване Тръмп беше защитен от силата на своя кабинет и от правните становища на Министерството на правосъдието, според които действащ президент не може да бъде обвинен. Тъй като вече не е президент, Тръмп загуби този свой щит, повишавайки залога на своята криминална експозиция. И тъй като прокурорите се опитваха да разпитат хора, близки до него – дали за да разберат по-добре душевното състояние на Тръмп и възможните защити, или за да съберат потенциално вредни показания – адвокатите на Тръмп многократно възразяваха, често напразно.

Може би най-яркият пример дойде миналия месец, когато тогавашният главен съдия на федералния съд на окръг Колумбия разпореди адвокатът на Тръмп, м. Евън Коркоран, да даде повече показания на съдебните заседатели в разследването на Мар-а-Лаго. Той се позова на привилегията адвокат-клиент при по-ранно явяване пред голямото жури, като отказа да отговори на повече въпроси, но прокурорите настояха за повече свидетелски показания. Те цитираха това, което е известно като изключение за престъпна измама от привилегията на клиент на адвокат, което позволява на прокурорите да принудят показания от адвокат, ако успеят да убедят съдия, че клиентът е използвал правни услуги в подкрепа на престъпление. Окръжният съдия на САЩ Берил Хауъл постанови, че Коркоран трябва да се изкаже отново пред голямото жури и той беше в съда седмица по-късно.

Друг случай дойде миналата седмица, когато различен федерален съдия, Джеймс Боасбърг, постанови, че бившият вицепрезидент Майк Пенс трябва да даде показания в разследване на специалния прокурор на Министерството на правосъдието за опити за отмяна на изборите.

Решението отхвърли аргументите на екипа на Тръмп за привилегия на изпълнителната власт, въпреки че Боасбърг даде победа на Пенс, като прие аргументите на адвокатите му, че по конституционни причини той не може да бъде разпитван за действията си на 6 януари 2021 г., когато тълпа от Тръмп поддръжници нахлуха в Капитолия на САЩ, докато републиканецът Пенс председателстваше съвместна сесия на Конгреса, за да удостовери победата на демократа Джо Байдън.

Говорител на Тръмп не отговори на искане за коментар по тази история, но отговори на решението по въпроса за Пенса в изявление, в което се казва, че Министерството на правосъдието „непрекъснато излиза далеч извън стандартните норми в опитите си да унищожи отдавна приетото, дълго поддържано“. Той поясни:

„Това са основани на конституцията стандарти за привилегия адвокат-клиент и привилегия на изпълнителна власт.“

Други бивши помощници на Тръмп, включително Стивън Милър и бившият съветник по националната сигурност Робърт О’Брайън, също наскоро бяха разпоредени от съдия да дадат показания въпреки възраженията на екипа на Тръмп за привилегия на изпълнителната власт.

Способността на прокурорите от Министерството на правосъдието в множество инстанции да убедят съдиите, че има основа за осигуряване на свидетелските показания, е важна до степента, в която показва, че „има нещо там“ по отношение на разследванията, смята Елиасън. Той обаче предупреди да не се чете твърде много в него, като се има предвид, че прагът за победа в борбата за привилегия на изпълнителната власт или адвокат-клиент е по-нисък от тежестта, необходима за спечелване на наказателно дело в процеса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments