Тиха болест покосява маслиновите дръвчета в Европа

0
176
Снимка: Маслинови дръвчета
Източник: Wikimedia Commons

Страните от южна Европа са изложени на голям риск заради смъртоносната болест „Ксилела“, която убива маслиновите дръвчета. Тя е определена като „сериозна заплаха“ за производството на маслини в Европейския съюз, пише „BBC“.

Според данни на Европейския орган за безопасност на храните, компютърно моделиране е подпомогнало да бъде разкрито как точно се разпространява болестта. Експертите описват „Ксилела“ като един от „най-опасните патогени в света“.

За първи път заболяването е регистрирано в Италия през 2013 година и се разпространява в европейските държави.

Д-р Стивън Панел от Университета в Салфорд нарича заразата „мълчалив разпръсквач“.

„Болестта може да остане скрита за различен период от време. В маслиновите дървета може да се крие една година и дори повече. Тази информация в много важна, когато се проектират начини за откриване на нови заразени области“, добавя той.

Един път заразени, растенията не могат да бъдат излекувани.

След пристигането на патогените в ЕС преди шест години, изследователите са успели да съберат данни за него и вече са разработили компютърни модели, които да им помогнат да се справят с болестта.

„Ксилела“ води до изгаряне и увяхване на листата, последвано от смърт на растението. Специалисти предупреждават, че ако болестта, която има многобройни гостоприемници, се разпространи по-широко, тя има потенциал да унищожи реколтата от маслини в ЕС.

В световен мащаб Европейският съюз е най-големият производител и потребител на зехтин.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments