„Тесла“ вече няма да приема заплащания с криптовалути заради климатични проблеми

0
71
Зареждане на електрически автомобил Тесла.
Снимка: Пиксабей

Компанията „Тесла“ е спряла да приема криптовалути при продажбата на своите превозни средства поради опасения, свързани с климатичните промени, заяви изпълнителният директор Илон Мъск в публикация в Twitter. След неговото изявление стойността на биткойна се срина с повече от 10%, а акциите на автомобилния гигант също поевтиняха, отчита „BBC“.

Съобщението на „Тесла“ през март, че ще приеме използването на криптовалутата, беше посрещнато с възмущение от страна на някои природозащитни организации и инвеститори. През февруари производителят на електрически автомобили разкри, че е закупил 1,5 млрд. долара от най-стойностната цифрова валута в света. Вчера обаче Мъск се отметна от по-раните си коментари по въпроса.

Обезпокоени сме от бързо нарастващото използване на изкопаемите горива за създаване на криптовалути и транзакции, особено въглища, които излъчват най-вредните емисии от всички горива. Криптовалутата е добра идея, но тя не бива да е причина за сериозни поражения на околната среда.“, пише Мъск. Той сподели още, че производителят на електрически автомобили няма да продава нито един от своите биткойни и възнамерява да ги използва за транзакции веднага щом добивът на изкопаеми горива бъде заменен с използването на по-устойчиви източници на енергия.

Пазарните анализатори разглеждат този ход като опит на „Тесла“ да успокои опасенията на инвеститорите, които са фокусирани върху изменението на климата и стремежа към устойчивото развитие.

Миналия месец компанията обяви, че печалбите за първите 3 месеца на годината са на стойност 438 млн. долара спрямо печалбата от 16 млн. долара за същия период миналата година. Тогава Мъск разкри, че този положителен ръст се дължи на продажбите на криптовалута и екологични кредити. Изпълнителният директор е един от най-изявените поддръжници на използването на криптовалути в света, като често пише по темата в профила си в Twitter. Неговите постове в социалната мрежа през последните месеци спомогнаха за това валутата Dogecoin, стартирана с не особено големи очаквания, да се превърне в четвъртата по стойност криптовалута в света.

Какви са опасенията за климата, свързани с използването на биткойни?

Криптовалутата се създава чрез специални сървари, наречени „миньори“ или „копачи“, използващи мощни компютри, като при процеса се решават сложни математически пъзели. Това е енергоемък процес, който е свързан с консумацията на много електричество, генерирано главно чрез използването на изкопаеми горива, особено въглища.

Доминирането на китайските криптовалути на пазара, както и липсата на мотивация за преминаване от евтини изкопаеми горива към по-скъпи възобновяеми енергийни източници, на практика означава, че светът се нуждае спешно от бързи решения за ограничаване на вредните емисии, генерирани от създаването на това платежно средство. Според последните проучвания на Китай се падат над 75% от създаването на биткойни в световен мащаб. Въглеродният отпечатък на криптовалутата е толкова голям, колкото този на един от 10-те най-големи града в Китай, казват експертите.

Поддръжниците на електронните валути на свой ред посочват, че основната финансова система, със своите милиони служители и компютри в климатизирани офиси, също използва големи количества електричество, което обикновено се произвежда чрез изкопаеми горива.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments