ТЕЛК действа като престъпно дружество, обяви прокуратурата

0
181

Измамите с пенсии за инвалидност са превърнати в доходоносен бизнес – търговско предприятие, като хора от това престъпно сдружение сами си търсят клиенти, заяви на пресконференция зам.-главният прокурор Иван Гешев по повод поредицата разкрити измами, свързани с Трудово-експертни лекарски комисии (ТЕЛК).

Гешев обясни, че докато за две години има 46 досъдебни производства за подобни измами, за по-малко от два месеца – през декември и януари са образувани 44. Известните случаи до момента са във Варна, Ловеч, Търговище, където вече има присъда за лекар член на ТЕЛК, а в Силистра и Плевен работата продължава.

При схемата лекари издават бележки за несъществуващи хронични заболявания, те се завеждат в Националния осигурителен институт, а пари под формата на инвалидни пенсии се получават от хора, нямащи право на такива. В някои случаи имало напълно здрави хора, а в други такива, със завишена степен на инвалидност.

6 лица са привлечени като обвиняеми за злоупотреби с ТЕЛК решения във Варна, у тях са намерени близо 1.6 млн. лв, заяви наблюдаващият прокурор Лидия Манолова по досъдебно производство на Специализираната прокуратура срещу лекари от Варна, предаде „Фокус“.

На 17 и 18 февруари са направени 45 претърсвания и обиски. В двама от лекарите бяха намерени суми около 20 хил. лв. В банкови касети, на един от обвиняемите – близо 1.4 млн. лв., в другата касета – 270 хил. лв. Иззети са много експертни решения, които предстоят да бъдат анализирани“, поясни тя. Прокурор Манолова подчерта, че доказателствата предстоят да бъдат прецизирани, за да се установи дали и други лица ще бъдат привлечени като обвиняеми. „Всички са задържани за срок от 72 часа, утре предстои да бъде внесено искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“ на всеки от тях“, допълни тя.

Петима от участниците са лекари, сред които и председателят на една от комисиите, шестият е брат на единия от лекарите – сирийски граждани, които имат български семейства и гражданство. Наблюдението над групата е започнало през месец май миналата година. За четири месеца са били установени над 200 лица, които са придобили неправомерно решения от ТЕЛК. Според събраните данни двамата братя са изпълнявали ролята на посредници. Те мотивирали напълно здрави хора да получават пенсии и други облаги срещу заплащане от 1 500 до 2 000 лв. След предварителна уговорка и дадена конкретна парола ги пращали към лекарите от престъпната група. В случай, че клиентът нямал трудов стаж и не можел да получава пенсия, се налагало процентът на инвалидност да е много висок, съобщиха от пресцентъра на МВР.

Проверките са започнали от областите, където има отпуснати най-много инвалидни пенсии. По данни на МВР и прокуратурата 28.6% от отпуснатите пенсии в Силистра са инвалидни. Делът им е висок и в Габрово (19.4%), Враца (19.29%), Ловеч (15.9%), Монтана (17.5%), Разград (18.3%) и Перник (16.9%).

От работата на дирекция на полицията, ГДБОП и областните дирекции е установено, че за да се получи инвалидна пенсия в Силистра са плащани около 600 лева, а във Варна от 1 500 до 2 500 лева.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments