Талибаните убиха организатора на самоубийствения атентат на летището в Кабул

0
42
Военни, войник
Войници. Снимка: Pixabay

Наземно нападение от талибаните уби екстрсемиста на Ислямска държава, който оглави самоубийствения атентат през август 2021 г. на летището в Кабул, при който загинаха 13 американски войници и около 170 афганистанци по време на хаотичното изтегляне на САЩ от Афганистан. Това съобщиха вчера американски служители, цитирани от „Асошиейтед прес“.

Първоначално нито САЩ, нито очевидно талибаните – са знаели, че мозъкът на атентата е мъртъв. Той беше убит по време на поредица от битки в началото на този месец в Южен Афганистан между талибаните и филиала на групировката „Ислямска държава“, според няколко официални лица.

През последните няколко дни обаче американското разузнаване потвърди „с голяма увереност“, че лидерът на „Ислямска държава“ е бил убит, уточни високопоставен служител на администрацията. Служителите говориха при условие за анонимност, за да обсъдят въпроси, свързани с разузнаването.

Късно във вторник вечерта прессекретарят на Пентагона Бриг. Генерал Патрик Райдър излезе с изявление, потвърждаващо, че заговорникът е бил убит от талибаните. Райдър  увери:

„Съединените щати не са участвали в тази операция.“

През уикенда американските военни започнаха да информират родителите на 11-те морски пехотинци, моряци и войници, които бяха убити при взрива в Abbey Gate, и те споделиха информацията в частен групов чат за съобщения. Бащата на един от морските пехотинци заяви, че смъртта на убиеца не носи голяма утеха за загубата на сина му.

„Каквото и да се случи, няма да върне Тейлър и аз го разбирам“, призна Дарин Хувър, бащата на щабен сержант Дарин Тейлър Хувър, в телефонен разговор с „Асошиейтед прес“.

„Единственото нещо, което майка му и аз можем да направим сега, е да бъдем негов защитник. Всичко, което искаме, е истината. И ние не го получаваме. Това е разочароващата част.“

Хувър сподели, че той и майката на сина му, Кели Хенсън, са прекарали последната година и половина, скърбейки за смъртта му и молейки се за отговорност от администрацията на Байдън за справянето с оттеглянето. Той добави, че морските пехотинци са му предоставили само ограничена информация и не са идентифицирали лидера на Ислямска държава, нито са посочили обстоятелствата на смъртта му. Американски служители отказаха да предоставят много подробности поради чувствителност в събирането на разузнавателна информация. Служителят на администрацията заяви, че е тяхна „морална отговорност“ да уведомят семействата на жертвите, че „мозъкът“ и „човекът, който е най-отговорен за атаката на летището“, са били изведени от бойното поле. Служителят добави, че служители на разузнаването са установили, че лидерът е „останал ключов заговорник и надзорник“ за групата.

Няколко официални лица издадоха, че САЩ не са изиграли никаква роля в убийството и изобщо не са се координирали с талибаните. Служителят на администрацията нарече действието на талибаните „значимо“ и каза, че САЩ са научили за операцията само чрез своите разузнавателни способности „отвъд хоризонта“.

Хувър е сред група от 12 семейства Gold Star, които поддържат връзка след бомбардировката, подкрепят се взаимно и споделят информация чрез чата за съобщения. Чатът е създаден от Шерил Рекс, майката на капитан от морската пехота – Дилън Мерола, който загина при взрива.

„Рекс, който беше остър критик на начина, по който администрацията на Байдън се справи с оттеглянето“, коментира пред „Асошиейтед прес“, че чрез чат групата те са били информирани късно в понеделник за убийството, тъй като са очаквали официално потвърждение от американски военни служители.

Загиналите военнослужещи бяха сред онези, които проверяваха хилядите афганистанци, трескаво опитващи се на 26 август 2021 г. да се качат на един от претъпканите полети от страната след бруталното превземане от талибаните. Сцената на отчаяние бързо се превърна в сцена на ужас, когато нападна атентатор самоубиец. Групировката „Ислямска държава“ пое отговорност за инцидента.

Взривът в Abbey Gate дойде часове след като западни служители предупредиха за голяма атака, призовавайки хората да напуснат летището. Но този съвет остана до голяма степен незабелязан от афганистанците, които отчаяно се опитваха да избягат от страната през последните няколко дни от водената от Америка евакуация, преди САЩ официално да прекратят своето 20-годишно присъствие.

Базираното в Афганистан разклонение на Ислямска държава – наречено Ислямска държава-Хорасан – има до 4000 членове и е най-яростният враг на талибаните и основна военна заплаха. Групата продължава да извършва атаки в Афганистан след превземането на талибаните, особено срещу малцинствените групи в страната.

След като администрацията на Тръмп постигна споразумение от 2020 г. с талибаните за изтегляне на американските войски от Афганистан и администрацията на Байдън изпълни това споразумение през 2021 г., във Вашингтон имаше надежда, че желанието на талибаните за международно признание и помощ за обеднялото население на страната може да се увенчае модерират поведението си.

Но отношенията между САЩ и талибаните се влошиха още повече, след като те наложиха нови драконовски мерки, забраняващи на момичетата да посещават училище и изключвайки жените от работа за международни хуманитарни и здравни агенции.

Все още обаче съществува линия за комуникация между двете страни, водена от специалния пратеник на САЩ за Афганистан Том Уест. Контактите на Запада са предимно с талибански служители в Кабул, а не с по-идеологическото крило на групата, базирано в Кандахар.

Решението на САЩ да изтеглят всички войски подхранва бързия колапс на афганистанското правителство и армията, които САЩ подкрепяха почти две десетилетия, и връщането на власт на талибаните. Впоследствие президентът Джо Байдън нареди широк преглед да разгледа „всеки аспект на това от горе до долу“ и беше публикуван по-рано този месец.

Администрацията на Байдън в публично публикуваната версия на прегледа до голяма степен обвини президента Доналд Тръмп за смъртоносното и хаотично оттегляне през 2021 г., което беше прекъснато от самоубийствения атентат в Abbey Gate.

Новината за убийството дойде в същия ден, когато Байдън официално обяви, че ще се кандидатира за втори мандат като президент, предлагайки напомняне за една от най-трудните глави от неговото президентство. Катастрофалното изтегляне беше по онова време най-голямата криза, пред която се бе изправяла сравнително новата администрация. Това остави остри въпроси относно компетентността и опита на Байдън и неговия екип – двата стълба, които са централни за кампанията му за Белия дом.

Говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кърби заяви във вторник, че САЩ са „изяснили на талибаните, че е тяхна отговорност да гарантират, че няма да предоставят убежище на терористите“, независимо дали са от Ал Кайда или Ислямска държава. В своето изявление Кърби подчерта:

„Изпълнихме обещанието на президента да създадем капацитет отвъд хоризонта за наблюдение на потенциални терористични заплахи, не само от Афганистан, но и другаде по света, където тази заплаха е метастазирала, както направихме в Сомалия и Сирия.“

Въпреки това Рекс изрази мнение, че администрацията не е направила достатъчно, за да поеме отговорност за случилото се в Abbey Gate. Той подчерта:

„Чувствам, че това е администрацията, която се опитва да премахне натиска от тях за отговорност, като казва, че държим ISIS отговорни за смъртта на нашите деца.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments