СЗО планира схема за застраховка при ваксина срещу COVID-19 в бедните нации

0
248
Ваксина
Снимка от Pixabay

Схемата за прилагане и разпространение на ваксини срещу COVID-19, ръководена от Световната здравна организация, планира да създаде компенсационен фонд за хората в бедните нации, в случай, че развият странични ефекти от ваксините. Основният стремеж да се успокоят страховете, които биха могли да попречат на глобалното разпространение на лекарствените продукти, пише „Reuters“.

Механизмът има за цел да избегне забавянията във ваксинирането, които се случиха преди десетилетие по време на пандемията от свински грип, когато доставките на ваксините бяха забавени в десетки страни с ниски доходи, тъй като тогава компетентните органи не поеха адекватно отговорност. Идеята е на организаторите на механизма COVAX, който се ръководи съвместно от СЗО и GAVI, глобален алианс за ваксини, стана ясно от официален документ, публикуван по-рано днес. COVAX има за цел да разпространи поне 2 милиарда дози от продукта в световен мащаб до края на следващата година. От застраховката ще могат да се възползват 92 държави с ниски доходи, най-вече в Африка и Югоизточна Азия, което означава, че техните правителства ще трябват да поемат само незначителни или дори нулеви разходи, предявени от пациенти, в случай, че нещо се обърка и те получат неочаквани странични реакции след прилагане на ваксина, доставена от COVAX. Трябва да се отбележи обаче, че в десетки страни със средни доходи, като Южна Африка, Ливан, Габон, Иран и повечето латиноамерикански държави, няма да бъде предложена тази форма на защити на пациентите. Все още не е напълно ясно по какви критерии са избрани 92-те нации.

Рекордна скорост на разработване

Въпреки че неблагоприятните ефекти са редки от приложена ваксина, която е получила одобрението на редица регулаторни органи, обществената загриженост  за ваксините срещу COVID-19 нараства, предвид рекордната скорост, с която се разработват – риск, беше подчертан още от самото обявяване на създаването на този осигурителен фонд.

Все още няма международно одобрена ваксина срещу COVID-19, но СЗО смята, че първата такава вероятно ще бъде готова до декември тази година, едва година след появата на вируса в Китай. Както е известно обаче обикновено са необходими години за разработване на подобни ваксини. Съгласно схемата за компенсация, в страните, в които се доставят ваксините срещу коронавируса, ще бъдат обезщетени и производителите на лекарства, поне до юли 2022 г.

Според COVAX производителите на ваксини не са склонни да предоставят ваксини за разпространение в страни, които не са им предложили метод за законова защита, в случай на неочаквани странични ефекти при инжектирани пациенти. Вместо застрахователи, които при нормални обстоятелства покриват тези разходи, евентуалните компенсации на пострадалите от странични ефекти ще бъдат изплатени чрез новия механизъм, разработен от COVAX. Механизмът ще бъде финансиран чрез налог върху ваксините, разпространявани в бедните страни и посредством други възможни източници, включително дарения от производители на ваксини, заявиха от COVAX. Не стана ясно обаче кой ще бъде задължен да плати налога. Възможно е схемата да накара потенциалните жертви на страничните ефекти от ваксините да се откажат да търсят обезщетение по съдебен път, което пък от своя страна би довело до продължителни процедури и потенциално до много по-високи разходи при търсенето на отговорност на виновните лица.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments