Свищов отбеляза 47 години от трагичното земетресение

0
57
Паметна плоча
Паметна плоча. Снимка: Община Свищов

Днес ръководството на община Свищов почете паметта на трагично загиналите жертви при голямото земетресение през 1977 г. Председателят на Общинския съвет д-р Кристиян Кирилов, секретарят на Общината Любомира Петрова, директорът на дирекция „Култура и културно наследство“ Росен Маринов, директорът на ОП „Обреди-Свищов“ Милена Личева, началникът на отдел „Образование и младежки политики“ Румяна Кузева, ръководителят на ОС „Социално дейности“ Анелия Димитрова и опечалени граждани поднесоха цветя на двете паметни плочи в града и си спомниха с мъка за трагичната дата, почернила Свищов преди 47 години.

За да съхрани паметта на всички онези неволно загинали свищовлии и като етноложко изследване за трагичната дата 4 март, преди броени дни кметът на Свищов д-р Генчо Генчев представи книгата си „Травматичната памет на Свищов“, с която по своеобразен начин сподели преживявания на очевидци, емоции и човешки истории, които са част от колективния спомен за тази голяма трагедия, която завинаги ще остане неразривна част от паметта на Свищов.

Припомняме, че в 21:24 часа на 4 март 1977 г. възниква най-убийственото земетресение в историята на страната ни. Сеизмичната вълна започва около 20 секунди по-рано от епицентъра в румънския окръг Вранча, а Свищов преживява своята най-голяма трагедия. Трусът със сила 7,6 степен по скалата на Рихтер трае по-малко от минута, но след него последствията са апокалиптични. Между 4 и 11 март броят на жертвите в града нараства до 109, от които поне 27 са деца. Преди 7 години списъкът с имената им на листи от ученическа тетрадка беше дарен на Историческия музей във Велико Търново от криминалиста Тодор Георгиев, който 28 дена ръководи спасителната операция в Свищов. Общо жертвите на земетресението са над 1600 души, повечето от тях в Букурещ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments