Световното население достига 8 милиарда, създавайки много предизвикателства

0
30
Хора.
Хора. Снимка: Пиксабей

Днес световното население достигна 8 милиарда души, като голяма част от ръста идва от развиващите се нации в Африка, показват анализи на ООН, цитирани от „Асошиейтед прес“. Сред въпросните страни е Нигерия, където ресурсите вече са обтегнати до краен предел. Повече от 15 милиона души в Лагос се състезават за всичко – от електричество за осветление на домовете си до места в претъпканите автобуси, често за двучасови пътувания във всяка посока в този разтегнат мегаград. Някои нигерийски деца тръгват на училище още в 05:00 сутринта.

А през следващите три десетилетия се очаква населението на западноафриканската нация да нарасне още повече: от 216 милиона тази година до 375 милиона, твърдят от ООН. Това ще направи Нигерия четвъртата по население страна в света след Индия, Китай и Съединените щати. Джанг Далиоп, консултант по градско планиране и развитие в Нигерия, заяви:

„Вече преразтоварваме това, което имаме – жилищата, пътищата, болниците, училищата. Всичко е пренатоварено.“

Крайъгълният камък на Деня на 8-те милиарда на ООН във вторник е по-скоро символичен, отколкото прецизен, отбелязват официални лица внимателно в широкообхватен доклад, публикуван през лятото, който прави някои зашеметяващи прогнози. Възходящата тенденция заплашва да изостави още повече хора в развиващите се страни, тъй като правителствата се борят да осигурят достатъчно класни стаи и работни места за бързо нарастващ брой младежи, а продоволствената несигурност се превръща в още по-належащ проблем.

Нигерия е сред осемте страни, за които според ООН ще се отчита повече от половината от нарастването на населението в света между сега и 2050 г. – заедно със съседните африкански нации Конго, Етиопия и Танзания. В доклада ООН се казва:

„Прогнозира се населението в много страни в Субсахарска Африка да се удвои между 2022 г. и 2050 г., оказвайки допълнителен натиск върху вече напрегнатите ресурси и предизвикателни политики, насочени към намаляване на бедността и неравенствата.“

Според прогнозите населението на света ще достигне около 8,5 милиарда през 2030 г., 9,7 милиарда през 2050 г. и 10,4 милиарда през 2100 г.

Други страни, допълващи списъка с най-бързо нарастващо население, са Египет, Пакистан, Филипините и Индия, която се очаква да изпревари Китай като най-населената нация в света през следващата година. В столицата на Конго, Киншаса, където живеят повече от 12 милиона души, много семейства се борят да намерят достъпни жилища и да плащат такси за училище. Докато началните ученици посещават безплатно, шансовете на по-големите деца зависят от доходите на техните родители.

„Децата ми се редуваха да ходят на училище“, споделя Люк Кюнгу, шофьор на камион от Киншаса, който има шест деца. Мъжът допълва:

„Двама учеха, а други чакаха, заради парите. Ако нямах толкова много деца, те щяха да завършат обучението си навреме.“

Бързото нарастване на населението също така означава, че повече хора се борят за оскъдни водни ресурси и оставя повече семейства изправени пред глад, тъй като изменението на климата все повече влияе върху производството на култури в много части на света. Д-р Сринат Реди, президент на Фондацията за обществено здраве на Индия, коментира:

„Съществува и по-голям натиск върху околната среда, което увеличава предизвикателствата пред продоволствената сигурност, което също се усложнява от изменението на климата. Намаляването на неравенството, като същевременно се фокусираме върху адаптирането и смекчаването на изменението на климата, трябва да бъде фокусът на нашите политици.“

Все пак експертите са на мнение, че по-голямата заплаха за околната среда е потреблението, което е най-високо в развитите страни, които не са подложени на голямо увеличение на населението. Пунам Мутрея, изпълнителен директор на Фондацията за населението на Индия, подчертава:

„Глобалните доказателства показват, че малка част от хората по света използват повечето от ресурсите на Земята и произвеждат повечето от емисиите на парникови газове. През последните 25 години най-богатите 10% от световното население са отговорни за повече от половината от всички въглеродни емисии.“

Според ООН населението в Африка на юг от Сахара нараства с 2,5% годишно – повече от три пъти над средното за света. Част от това може да се отдаде на хората, които живеят по-дълго, но размерът на семейството остава водещият фактор. Жените в Африка на юг от Сахара имат средно 4,6 раждания, два пъти повече от сегашната средна световна стойност от 2,3. Семействата стават по-големи, когато жените започнат да имат деца рано, а 4 от 10 момичета в Африка се женят преди да навършат 18 години, според данни на ООН. Процентът на тийнейджърска бременност на континента е най-високият в света – около половината от децата, родени миналата година от майки под 20 години по света, са били в Африка на юг от Сахара.

И все пак всяко усилие за намаляване на размера на семейството сега би дошло твърде късно, за да забави значително прогнозите за растеж през 2050 г., казаха от ООН. Около две трети от него „ще бъдат движени от импулса на минал растеж“. В доклада се казва още:

„Такъв ръст би настъпил, дори ако раждаемостта в днешните страни с висока раждаемост падне веднага до около две раждания на жена.“

Има и важни културни причини за големите семейства. В Африка на юг от Сахара децата се възприемат като благословия и като източник на подкрепа за по-възрастните – колкото повече синове и дъщери, толкова по-голям комфорт при пенсиониране.

Все пак някои големи семейства „може да нямат необходимите ресурси, за да ги изхранват“. Това мнение изрази застрахователният брокер в Лагос и майка на три деца Юнис Азими. Тя изтъкна:

„В Нигерия вярваме, че Бог е този, който дава деца. Те виждат, че колкото повече деца имаш, толкова повече ползи. И всъщност изпреварвате връстниците си, които не могат да имат толкова деца. Прилича на състезание по селата.“

Политиката също изигра роля в Танзания, където бившият президент Джон Магуфули, който управлява източноафриканската страна от 2015 г. до смъртта си през 2021 г., обезсърчи контрола на раждаемостта, като поясни, че голямото население е добро за икономиката. Той се противопостави на програмите за семейно планиране, насърчавани от външни групи, и в реч от 2019 г. призова жените да не „блокират яйчниците“. Той дори описа потребителите на контрацептиви като „мързеливи“ в страна, която според него е пълна с евтина храна. При Магуфули дори беше забранено на бременните ученички да се връщат в класните стаи.

Но неговият наследник Самия Сулуху Хасан изглежда обърна политиката на правителството в коментари миналия месец, когато каза, че контролът върху раждаемостта е необходим, за да не се претовари обществената инфраструктура на страната.

Въпреки нарастването на населението в някои страни, ООН обяснява, че се очаква нивата да спаднат с 1% или повече в 61 държави.

Населението на САЩ сега е около 333 милиона, според данни на Бюрото за преброяване на населението на САЩ. Темпът на нарастване на населението през 2021 г. е само 0,1%, най-ниският от основаването на страната. Уилям Фрей, демограф от института Брукингс попита:

„В бъдеще ще имаме по-бавен растеж – въпросът е колко бавен?“

Той подчерта:

„Истинската дива карта за САЩ и много други развити страни е имиграцията.“

Чарлз Кени, старши сътрудник в Центъра за глобално развитие във Вашингтон, твърди, че опасенията за околната среда около границата от 8 милиарда трябва да се съсредоточат върху потреблението, особено в развитите страни. Той признава:

„Населението не е проблемът. Проблемът е начинът, по който консумираме – нека променим моделите си на потребление.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments