Световните лидери осъдиха Северна Корея, след като изстреля междуконтинентални балистични ракети

0
34
Изстрелване на ракета
Изстрелване на ракета. Снимка: Pixabay

Северна Корея изстреля междуконтинентална балистична ракета, която се приземи близо до японските води днес по време на втория голям оръжеен тест на страната само за месец, който показа потенциална способност за нанасяне на ядрени удари върху цялата континентална територия на САЩ, предава „Асошеийтед прес“.

Съединените щати бързо осъдиха изстрелването и обещаха да предприемат „всички необходими мерки“, за да гарантират безопасността на своята континентална част и съюзниците си Южна Корея и Япония. Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис ще се срещне отделно с лидери на съюзници, които присъстват на регионален форум в Банкок, за да обсъдят скорошното изстрелване на балистична ракета от Северна Корея. В началото на срещата Харис заяви:

„Остро осъждаме тези действия и отново призоваваме Северна Корея да спре по-нататъшни незаконни, дестабилизиращи действия. От името на Съединените щати потвърждавам нашия железен ангажимент към нашите индо-тихоокеански съюзи. Заедно представените тук страни ще продължат да призовават Северна Корея да се ангажира със сериозна и продължителна дипломация.“

Продължаващата бурна серия от оръжейни тестове на Севера има за цел да подобри своя ядрен арсенал и да спечели по-големи отстъпки в евентуална дипломация, а изстрелванията идват, когато Китай и Русия се противопоставиха на действията на САЩ за затягане на санкциите, насочени към ограничаване на ядрената програма на Северна Корея.

Обединеният комитет на началник-щабовете на Южна Корея заяви, че е засякъл изстрелването на междуконтинентална балистична ракета от столицата на Северна Корея около 10:15 часа сутринта и оръжието е отлетяло към източното крайбрежие на Севера през цялата страна. Япония каза, че междуконтиненталната балистична ракета изглежда е летяла по висока траектория и е кацнала западно от Хокайдо.

Според южнокорейски и японски оценки, севернокорейската ракета е прелетяла около 6000-6100 километра (3600-3790 мили) на максимална височина от 1000 километра (620 мили).

Японският министър на отбраната Ясуказу Хамада коментира пред репортери, че надморската височина предполага, че ракетата е била изстреляна под висок ъгъл. Той обясни, че в зависимост от теглото на бойната глава, която ще бъде поставена върху ракетата, оръжието има обсег над 15 000 километра (9 320 мили), „в който случай може да покрие цялата континентална част на Съединените щати“.

Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Адриен Уотсън изтъкна, че изстрелването „ненужно повишава напрежението и рискува да дестабилизира“ регионалната сигурност, като същевременно показва, че Северът дава приоритет на програмите за незаконни оръжия пред благосъстоянието на своя народ. Тя смята, че президентът Джо Байдън е бил информиран за изстрелването. Уотсън е категорична:

„Пхенян трябва незабавно да прекрати своите дестабилизиращи действия и вместо това да избере дипломатически ангажимент.“

Хамада, японският министър на отбраната, нарече изстрелването „безразсъден акт, който заплашва Япония, както и региона и международната общност“.

Обединеният комитет на началник-щабовете на Южна Корея нарече изстрелването „тежка провокация и сериозна заплаха“ за подкопаване на международния и регионален мир и сигурност. В него се казва, че Южна Корея запазва готовността си да даде „огромен отговор на всяка севернокорейска провокация“ в тясна координация със Съединените щати.

След като беше информиран за изстрелването, президентът на Южна Корея Юн Сук Йол нареди на служителите да засилят сътрудничеството в областта на сигурността със Съединените щати и Япония и да приложат неуточнени стъпки за възпиране, които бяха предварително договорени със Съединените щати. Юн също нареди на служителите да настояват за строги международни осъждания и санкции срещу Северна Корея, според неговата служба.

Северна Корея също изстреля междуконтинентална балистична ракета на 3 ноември, но експерти обясниха, че оръжието не е успяло да излети по планирания си полет и е паднало в океана след отделяне на етапа. Смята се, че този тест е включвал разработена междуконтинентална балистична ракета, наречена Hwasong-17. Северна Корея има два други вида междуконтинентални балистични ракети – Hwasong-14 и Hwasong-15 – и техните тестови изстрелвания през 2017 г. доказаха, че потенциално могат да достигнат части от родината на САЩ.

Hwasong-17 има по-голям потенциален обсег от останалите и огромният му размер предполага, че е проектиран да носи множество ядрени бойни глави за поразяване на системите за противоракетна отбрана. Някои експерти са на мнение, че тестът от 3 ноември е показал известен технологичен напредък в разработването на Hwasong-17, като се има предвид, че при по-ранния тест през март ракетата е експлодирала скоро след излитането.

От случилото се не стана ясно дали Северна Корея отново е изстреляла ракета Hwasong-17 в петък или нещо друго.

През последните месеци Северна Корея извърши десетки тестове на ракети с по-малък обсег, които нарече симулации на ядрени атаки срещу цели на Южна Корея и САЩ. Но беше спрял изстрелванията на оръжия за около седмица, преди да изстреля балистична ракета с малък обсег в четвъртък.

Преди изстрелването в четвъртък външният министър на Севера, Чое Сон Хуей, заплаши да започне „по-ожесточени“ военни отговори на САЩ, които засилват ангажимента си за сигурност към своите съюзници Южна Корея и Япония.

Чое имаше предвид неотдавнашната тристранна среща на върха на Байдън с Юн и японския премиер Фумио Кишида в кулоарите на регионална среща в Камбоджа. В съвместното си изявление тримата лидери остро осъдиха неотдавнашните ракетни изпитания на Северна Корея и се съгласиха да работят заедно за укрепване на възпирането. Байдън потвърди ангажимента на САЩ да защитава Южна Корея и Япония с пълен набор от способности, включително нейните ядрени оръжия.

Чоу не каза какви стъпки може да предприеме Северна Корея, но каза, че „САЩ ще знаят добре, че играят хазарт, за което със сигурност ще съжаляват“.

Пхенян вижда военното присъствие на САЩ в региона като доказателство за своята враждебност към Северна Корея. Страната увери, че нейната неотдавнашна серия от изстрелвания на оръжия е нейният отговор на това, което нарече провокативни военни учения между Съединените щати и Южна Корея.

Съществуват опасения, че Северна Корея може да проведе първия си ядрен опит от пет години като следваща голяма стъпка към укрепване на военния си капацитет срещу Съединените щати и техните съюзници.

Северна Корея е под множество санкции на ООН заради предишните си ядрени и ракетни опити. Но тази година не са наложени нови санкции, въпреки че е извършила десетки изстрелвания на балистични ракети, които са забранени от резолюциите на Съвета за сигурност на ООН.

Това е възможно, защото Китай и Русия, два от членовете на Съвета на ООН с право на вето, се противопоставят на новите санкции на ООН. Вашингтон е въвлечен в стратегическа конкуренция с Пекин и в конфронтация с Москва заради нахлуването ѝ в Украйна.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments