Световен рекорд в Горна Оряховица? Николай Калайджиев ще опита 1000 излитания и кацания за 15 часа

0
6
Световен рекорд в Горна Оряховица? Николай Калайджиев ще опита 1000 излитания и кацания за 15 часа
Николай Калайджиев. Снимка: Facebook

Петкратният световен рекордьор на FAI и Guinness Николай Калайджиев ще направи опит за поставяне на нов световен рекорд на летището в Горна Оряховица. Мащабното авиационно събитие ще се проведе на 13 юни, като официалното откриване е насрочено за 09:00 часа.

За провеждането на инициативата Общинският съвет в Горна Оряховица е одобрил финансова подкрепа в размер на 10 000 евро, предава „Фокус“.

Целта: 1000 излитания и кацания за един ден

Николай Калайджиев ще се опита да извърши 1000 излитания и кацания с лек самолет в рамките на 15 часа.

Началото на рекордния опит ще бъде дадено с изгрева на слънцето в 05:07 часа, а финалът е предвиден за 21:27 часа.

Авиация, дронове и технологии на бъдещето

Събитието е посветено не само на авиационния рекорд, но и на мотивационното, личностното и кариерното развитие в сферата на пилотната авиация, безпилотните системи и дроновете, новите технологии, иновациите и авиационното образование.

Посетителите ще могат да разгледат самолета, с който Калайджиев вече е поставил два рекорда, както и да се срещнат с представители на авиационни и дрон компании, авиационни училища и академии, технологични организации и производители на специализирани храни за космически и екстремни условия.

Демонстрации и срещи с авиационни автори

Програмата включва демонстрации на жирокоптери от български производители, както и специална арена за футбол с дронове.

За посетителите са предвидени тестове, дегустации и различни изненади.

В рамките на авиошоуто ще се проведе и специална среща с български автори на книги, посветени на авиацията.

Подготовка за нова авиационна специалност

По-рано тази година Николай Калайджиев вече посети Горна Оряховица по покана на Общината. Заедно с председателя на Асоциацията на българската авиационна индустрия Тодор Иванджиков и специалиста по безпилотни летателни системи Николай Лазаров той се срещна с ученици от ПГЕЕ „М. В. Ломоносов“.

Инициативата е свързана с подготовката за разкриване на специалност „Експлоатация и техническо обслужване на въздухоплавателни средства“, която се планира като част от бъдещото развитие на летище Горна Оряховица и неговия пътнически терминал.

Авиошоуто се организира от Асоциацията на българската авиационна индустрия под егидата на Община Горна Оряховица.

Присъединете се към нашия Телеграм

Рязък скок на нелегалната миграция: Задържаните се утрояват за месец, сред тях има и граничари

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук