Сумата за строителство на дом за стари хора в Бургас предизвика над час дебат в Общински съвет

3
2004
Общински съвет-Бургас
Общински съвет-Бургас. Снимка: Искра.бг

Община Бургас ще осигури собствен принос по проект: “Реформиране на Дом за стари хора „Цвета и Анка Върбанови“.

Това реши Общински съвет-Бургас с 38 гласа „за“ от общо 44 гласували. Съветниците от „Възраждане“ и „Средна европейска класа“ гласуваха с ‘въздържал се“, тъй като изразиха притеснения относно предвидената сума от близо 8 млн. лева. Съфинансирането от Община Бургас ще е в размер на 3,3 млн. лева

Дебатите по точката продължиха повече от час, като се изказаха съветници от почти всички групи, както и представители на Община Бургас. 

Александър Койчев от „Възраждане“ и днес изрази съмнения относно сумата и заяви, че не е против изграждането на дома за стари хора, а против неоправдано пилеене на ресурс. По думите му строителството с луксозни материали не би трябвало да бъде над 4 млн. лева. Той даде пример и с обществената поръчка за строителството на филиала на училище „Александър Георгиев Коджакафалията“ в квартал „Крайморие“.

Неговият съпиартиец Мариян Иванов допълни, че настоява да научи за какво ще бъдат изразходвани тези средства и за целта необходимите документи, което не е било направено в предходните седмици. 

Подобно мнение изрази и Иван Иванов от „Средна европейска класа“, който също заяви, че сумата според него е твърде висока. 

„Тук в залата има достатъчно хора, които се занимават със строителство и мога да направят референция. Направихме си труда да отидем до един подобен социален дом в Лъка за 60 човека през 2022 година за 1,6 млн. Дори и двойно да са се покачили цените, повече от 4-5 млн, няма как да струва този дом. Така оформена докладната с тези разходи няма да я подкрепим“. 

Той направи и сметка, според която излиза, че на в дома наистина бъдат настанени 33 души, това означава по 250 000 лева на човек

„Ако администрацията по време на комисии ни беше убедила, че всеки един лев ще отиде по предназначение, щяхме да подкрепим докладната“.

Отношение по темата взе председателят на Общински съвет-Бургас Михаил Хаджиянев, който припомни, че през 2018 година се вкарва проект за социални услуги, който въвежда най-високи възможни за стандарти на домовете за стари хора.

„В неговия параграф 35 се съобщава, че всички съществуващи домове ще трябва да се премахнат, а тези които остават на националната карта до началото на януари 2025 година трябва да се реформират по най-високите възможни стандарти, които можете да видите в наредбата за социални услуги които e 60 страници и 40 критерия и стандарти“

Той допълни, че в дома ще бъдат предоставени условия, като единични или двойни стаи, приятна среда, оборудвана с всички необходими мебели, зала за арт и трудова терапия, зона за релакс, кът за четене, административни помещения, места за разходки. По думите му сумата показва максималните възможни стойности, а този проект ще бъде представен по закона за обществените и поръчки и ще мине открита процедура.

Темата коментира и главният архитект на Община Бургас Тихомир Райчев, който обърна специално внимание на сравнението на проекта с този в квартал „Крайморие“, като заяви, че няма как да се прави съпоставка на строителство на две различни места заради хидроложките и геоложките условия. Той припомни, че всеки един кандидат-строител, ще подаде стойността, която е реална за изпълнението на строежа. 

Заместник-кметът по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики Михаил Ненов заяви, че проектът за дома за възрастни хора се оскъпява допълнително, тъй като трябва да предложи условия за 24-часов престой и включва скъпоструващо медицинско оборудване, условия за постоянни медицински грижи, рехабилитация и други. 

Дебатите приключиха с изказване на кмета Димитър Николов, който заяви, че няма да позволи този проект да бъде провален заради внушения.

„Не искам това отношение към възрастните хора да се измерва с цена на квадратен метър и цена на парче. На тези хора дължим любов и отношение. Цената ще бъде такава, каквото се декларира при завършването на обекта. Но заради ограничение на финансирането, проектът може да бъде провален и мога да дам много такива примери, които впоследствие излязоха по-скъпо на Община Бургас“. 

В крайна сметка докладната записка бе подкрепена от 38 общински съветници

Абониране
Известие от
guest

3 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Видял много
Видял много
1 месец по-рано

Като знаем колко пъти над себестойността ни струва зала Бургас, не е изненада новите разходи….все пак тези разходи са за други…приходи.

Европеецът
Европеецът
1 месец по-рано

Най-голямата пералня на пари е България.

Онуфри
Онуфри
30 дни по-рано

Сградата на общинския съвет в Извор седи неизползвана ефективно, както и сградата на РКС-то там.В Меден Рудник в частта на блатото ще се строи спортна зала, а там е нужен закрит басейн и фитнес комплекс защото това е единственото удобно място за направата му в тази част на града.