Столчетата за кола и адаптираното мляко са регламентирани. Какво става със социалните медии?

0
33
Социални медии туитър
Снимка: Пиксабей

Главният хирург на САЩ предупреждава, че няма достатъчно доказателства, които да покажат, че социалните медии са безопасни за деца и тийнейджъри – и призовава технологичните компании, родителите и лицата, които се грижат за тях, да предприемат „незабавни действия за защита на децата сега“, предава „Асошиейтед прес“.

Тъй като използването на социални медии от младите хора е „почти универсално“, но истинското им въздействие върху психичното здраве не е напълно разбрано, д-р Вивек Мърти иска от технологичните компании да споделят данни и да увеличат прозрачността с изследователите и обществеността и да дадат приоритет на здравето и безопасността на потребителите, когато проектират своите продукти. В интервю за „Асошиейтед прес“ Мърти изтъкна:

„Признавам, че технологичните компании са предприели стъпки, за да се опитат да направят своите платформи по-здравословни и по-безопасни, но това просто не е достатъчно. Можете просто да погледнете възрастовите изисквания, където платформите казват, че 13 е възрастта, на която хората могат да започнат да използват техните платформи. И все пак 40% от децата от осем до 12 години са в социалните медии. Как става това, ако всъщност прилагате политиките си?“

За да се съобразят с федералните разпоредби, компаниите за социални медии вече забраняват на деца под 13 години да се регистрират в техните платформи – но е доказано, че децата лесно заобикалят забраните, както със, така и без съгласието на родителите си.

Други мерки, предприети от социалните платформи за справяне с опасенията за психичното здраве на децата, също лесно се заобикалят. Например TikTok наскоро въведе 60-минутен лимит по подразбиране за потребители под 18 години. Но след като лимитът бъде достигнат, непълнолетните могат просто да въведат парола, за да продължат да гледат.

Не че компаниите не са наясно с вредите, които техните платформи причиняват. Meta например проучи ефектите на Instagram върху психичното здраве на тийнейджърите преди години и установи, че натискът от страна на връстниците, генериран от визуално фокусираното приложение, води до проблеми с психичното здраве и образа на тялото, а в някои случаи и до хранителни разстройства и суицидни мисли при тийнейджъри – особено при момичета. Едно вътрешно проучване цитира 13,5% от тийнейджърките, които казват, че Instagram влошава мислите за самоубийство, а 17% от тийнейджърките казват, че влошава хранителните разстройства.

Изследването беше разкрито през 2021 г. от информатора Франсис Хауген. Meta се опита да омаловажи вредните ефекти на своята платформа върху тийнейджърите по онова време, но отложи работата си по детската версия на Instagram, която според компанията е предназначена главно за младежи на възраст между 10 и 12 години.

„Изводът е, че нямаме достатъчно доказателства, за да заключим, че социалните медии всъщност са достатъчно безопасни за нашите деца. И е наистина важно за родителите да знаят това“, коментира Мърти, който пътува из страната, разговаряйки с родители и млади хора за кризата с психичното здраве на младежите.

„Най-честият въпрос, който получавам от родителите, е дали социалните медии са безопасни за техните деца.“

Политиците трябва да се справят с вредите от социалните медии по същия начин, по който регулират неща като столчета за кола, бебешка формула, лекарства и други продукти, използвани от децата, подчертава Мърти в доклад, публикуван във вторник. Родителите – и децата – просто не могат да направят всичко.

Молим родителите да управляват технология, която се развива бързо и променя фундаментално начина, по който децата им мислят за себе си, как изграждат приятелства, как изживяват света – и технология, между другото, която предишните поколения никога не са управлявали“, каза Мърти.

„И ние поставяме всичко това на плещите на родителите, което просто не е честно.“

Въпреки че Мърти призовава за повече изследвания, той казва, че сега има достатъчно доказателства, че социалните медии могат да имат „голям риск от вреда“ върху психичното здраве и благосъстоянието на децата и тийнейджърите.

Един критичен фактор е развитието на мозъка на децата. Възрастните могат да страдат от вредното въздействие на социалните медии. Но децата и юношите са на „фундаментално различен етап от развитието на мозъка, където пътищата в техните мозъци, техните социални взаимоотношения, тяхното самочувствие и идентичност са в процес на развитие“, заяви Мърти.

„И в този случай те са още по-склонни да бъдат повлияни от социални знаци, социален натиск и социално сравнение – и тези три неща съществуват в огромно изобилие в социалните медии.“

Всъщност честото използване на социални медии може да бъде свързано с „отчетливи промени“ в развиващия се мозък и може да повиши чувствителността към социални награди и наказания, според проучване, цитирано в доклада на Surgeon General.

Как и колко често използват социални медии, както и екстремното, неподходящо и вредно съдържание, което виждат, може да има дълбоко въздействие върху психичното здраве на децата и тийнейджърите. А изследванията показват, че го използват много, като 95% от младежите на възраст от 13 до 17 години съобщават, че използват платформа за социални медии, а повече от една трета признават, че използват социални медии „почти постоянно“, според Pew Research Center.

Систематичен преглед на 42 проучвания откри „последователна връзка между използването на социалните медии и лошото качество на съня, намалената продължителност на съня, затрудненията със съня и депресията сред младежите“. В типичния делничен ден почти един на всеки трима юноши съобщава, че е използвал социална медия на екрана до полунощ или по-късно.

Какво виждат в социалните медии също има значение. От бомбардиране с нереалистични образи на тялото до култура на „свръхсравнение“ до тормоз, омраза и малтретиране, Мърти коментира, че се притеснява, че ефектите му върху психичното здраве на младите хора се показват в „смущаващата статистика за психичното здраве, която виждаме в нашите страна, които ни казват, че депресията, тревожността, самоубийствата, самотата се увеличават.

Докладът на Мърти не казва на младите хора да спрат да използват социалните медии напълно. Има и предимства. Това е мястото, където тийнейджърите могат да намерят общност и да имат пространство за себеизразяване. ЛГБТК+ младежите, по-специално, са показали полза от социалните медии чрез свързване с връстници, развиване на идентичност и намиране на социална подкрепа.

„За всяко семейство може да не е осъществимо да спрете детето си да използва социални медии или може да има полза“, подчерта Мърти.

„Но очертаването на граници около използването на социални медии в живота на вашето дете, така че да има времена и пространства, които са защитени, които са без технологии, което може да бъде наистина полезно.“

Децата на Мърти са на 5 и 6, но като много родители той вече мисли за бъдещето им в социалните медии.

„Планираме да отложим използването на социални медии за нашите деца до края на средното училище“, призна той.

„И знаете ли, това няма да е лесно. Но се надяваме да намерим други родители и семейства, с които можем да си партнираме, за да направим това малко по-лесно, защото знаем, че има сила в числата и понякога да правиш промени сам е трудно.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments