Старозагорци излизат на протест за чист въздух и здраве

0
157
Стара Загора
Стара Загора. Снимка: Община Стара Загора

Очаква се на 30 юни Общинският съвет на Стара Загора да гласува старт на процедурите за изграждане на завод за третиране на отпадъци чрез пиролиза в землището на старозагорското село Ракитница. Скъпоструващата експериментална технология е потенциално замърсяваща. В отговор, активни граждани от региона се събират на протест пред кметството на селото два дни по-рано – от 18:00 часа днес. Това съобщиха от пресцентъра на „За Земята“.

Жители на Стара Загора и селата Ракитница, Арнаутито, Кирилово, Богомилово, Калояновец се притесняват, че при промотираният от общината процес пиролиза ще се третират смесени отпадъци, пластмаса, гуми и други, което крие опасност за чистотата на въздуха, създава риск за здравето на хората и за околната среда от потенциално замърсяване с диоксини и фурани, живак и други тежки метали.

„Използването на пиролиза не решава проблема с отпадъците на Стара Загора и не е свързано с цялостна стратегия, предложението противоречи на йерархията за управление на отпадъци. Технологията не се използва за смесени битови отпадъци и би могло да обвърже дългосрочно общината със скъп и потенциално опасен за здравето проект.“, казва Ивайло Хлебаров от екип „Чист въздух“ на „За Земята“.

Предложението на инвеститора включва постигане на капацитет от 120 хиляди тона отпадъци на година, което е 2/3 от капацитета на предложения инсинератор за столицата. За сравнение, Община Стара Загора генерира 54 хил. тона отпадъци на година, които не са достатъчни за икономически ефективен мащаб на проекта. Това означава, че неминуемо ще се използват отпадъци от други общини и/или внос от чужбина.

Основният довод на Общината е запълване на първата клетка на регионалното депо на 75% и новата цел на ЕС за депониране на едва 10% на отпадъците до 2035 година. Търсенето на решение единствено в скъпи технологични проекти за третиране на смесените битови отпадъци е по-скъпо и не толкова успешно, колкото следването на дългосрочна стратегия за разделяне на полезните материали в отпадъците още при източника и минимизиране на отпадъците, които се изхвърлят смесено.

От „За Земята“ припомнят, че от 2017 г. функционира нова „Регионална система за управление на отпадъците в регион Стара Загора“, изградена с европейски пари на стойност над 52 млн. лв. с включени регионално депо за неопасни отпадъци, център за рециклиране и компостираща инсталация. В проекта е заложена цел до 2020 г. процентът рециклиран отпадък в регион Стара Загора да бъде 53%.

„Преди предприемането на такава сериозна и потенциално опасна стъпка, Община Стара Загора трябва да направи подробен план и разчет на сметките как ще постигне новите цели на ЕС за рециклиране и разделно събиране на биологични отпадъци.“, казва Данита Заричинова от екип „Нулеви отпадъци“ на „За Земята“.

Община Стара Загора организира две обществени обсъждания, в които бъдещият инвеститор представи проекта си. Тези обсъждания, както стана ясно, не бяха част от процедура, а според твърденията на община Стара Загора – проучване на общественото мнение. Освен презентация в полза на проекта, не беше предоставена повече информация, вместо това, 4 месеца по-късно, кметът Живко Тодоров излиза с предложение за зелена светлина за процедурите

От „За Земята“ поставят следните въпроси на Община Стара Загора, за които липсва публична информация:

  • Откъде ще се захранва инсталацията, какви са в момента количествата битов отпадък в Община Стара Загора и колко от тях не се рециклират?
  • Каква част от битовите отпадъци ще идват от общината и каква от други места? Ще се горят ли вносни отпадъци? Колко ще плаща община Стара Загора на инвеститора за тон приет отпадък?
  • Какви стъпки ще предприеме Община Стара Загора да изпълни изискванията за рециклиране – 65% до 2035 г.?
  • Общината ще поема ли финансови ангажименти към инвеститора и за какъв период?

Какво представлява пиролизата?

Пиролизата е високотемпературна технология за третиране на отпадъци, която създава газ, твърди и течни остатъчни материали.

Отделеният газ след това се изгаря, отделяйки опасни замърсители — диоксини и фурани, живак и други тежки метали, серен диоксид, прахови частици и други, както и токсични замърсители в пепелта и замърсени води. Много от тези замърсители са канцерогенни и застрашават здравето на хората, дори да са в малки концентрации.

Правени са изследвания в експериментално съоръжение за пиролиза в южна Калифорния, което е показало наличието на повече диоксини, летливи органични съединения,азотен оксид и прахови частици.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments