Средновековна крепост и светилище в Русокастро: Легенда и история преплетени в едно

1
711
Крепост Русокастро
Крепост Русокастро. Снимка: Искра.бг

Средновековната крепост Русокастро въплъщава в себе си легендата – за светилището „Русината дупка” и историята – последната голяма победа на България срещу Византия. Китното селце се намира само на 30 км от Бургас в покрайнините на Община Камено. Точно тук преди 600 години се е провел последният български военен триумф.

Милена Стоянова, специалист туризъм и информация, разказа пред Искра.бг:

„Битката, която се е водила тук е една от най-значимите за българската история. През 1332 година цар Иван Александър разгромява край Русокастро войските на византийския император Андроник ІІІ. Сражението е било изключително ожесточено, но благодарение на умелата стратегия на българския цар, победата е била налице. Той е причакал войниците от Византия, които са идвали от северната част на крепостта и по този начин е разгромил Андроник ІІІ. Самата крепост е била непревземаема, т.е. до нея може да се стигне единствено през реката, но тогава войниците са видими. Отделно е бил изграден ров до устието на реката с дължина 30 метра, при което е ставало още по-трудно да се стигне до портите на крепостта. Българската победа в тази битка е подействала на останалите градове в област да се освободят от Византийско робство и така се е стигнало до едно цялостно освобождение от територията на Ямбол почти до Константинопол. Вследствие на тази битка се сключва мирен договор между България и Византия.“

Милена Стоянова
Милена Стоянова. Снимка: Искра.бг

Крепостта Русокастро е разположена на скалист хълм, виждайки се отдалеч, защото се намира сред обработваема земя. Установено е, че тя е била изградена през V век. Крепостта е на най-важните пътища в Североизточна Тракия – между севера и юга, от всички източни проходи на Стара планина и Северното Черноморие към Босфора и Константинопол.

Най-ранните писмени данни за съществуване на селището тук идват от един епиграфски паметник от VІ век с надпис за византийския пълководец Юстин. По време на османските походи през 1443 година крепостта е била разрушена. Тя е една от най-големите в Югоизточна България, която в периода ІХ-Х век е охранявала старобългарската граница Еркесия.

В крепостта се е намирал манастира „Св. Георги”, датиращ още от V-VІ век. Върху останките му през 2007 година е възстановена манастирската църква „Св. Георги Победоносец”, който е действащ и досега.

Светилището „Русина дупка“ е било създадено през ІІ-рото хилядолетие преди Христа от траките. То било посветено на Богинята-майка. Народната традиция в селото е запазила стари песни и легенди свързани със страшен змей, който живеел в пещерата. Милена Стоянова ни запозна с легендата:

Краеведът от Камено Никола Проданов е записал това предание. В него се казва за историята на красивата мома Руса и змей Горянин. Легендата разказва, че той се е превръщал всяка сутрин в снажен момък и слизал на чешмите да чака Руса. Момата обаче имала изгора и не се давала. Змеят отвлякъл на един събор избраницата си и я откарал в „Русината дупка“. Момата толкова много плакала, че се образувало аязмо от сълзите й. До ден днешен се носят легенди, че водата от това място е изключително полезна при проблеми с очите и против уроки. Баща й бил съкрушен от мъка, че не може да спаси дъщеря си и се помолил на Св. Георги да дойде и да я спаси. Любопитното тук е, че митът е свързан със светеца. Провела се зрелищна битка между него и змея, където св. Георги побеждава и освобождава цялата околия от набезите на змея. В негова чест хората изградили храм.

Древното светилище – „Русината дупка“, е създадено в малка карстова пещера, отворът на която е на северната, стръмна страна на хълма. До него може да се достигне по оформена в скалата стълба и обезопасена пътека през територията на крепостта.

Крепост Русокастро
Крепост Русокастро. Снимка: Искра.бг

Целта на проекта – „Живи древни градове“ е да се запознаят повече хора с богатото историческо минало по тези земи. Той е осъществен между двете страни на България и Турция. В подножието на хълма пред историческия обект са създадени атракции – мини модел на крепостта, амфитеатрално поставяне на пейки за отдих, открита площадка, място за скално катерене и други съоръжения. Там може да се види люлката на древната тракийска цивилизация, която е оставила своя отпечатък върху традициите и културата на хората, обитавали тези земи в продължение на повече от 7 хилядолетия.

От ръководството на крепостта се надяват да се съхрани и развие културно-исторически туризъм в този регион.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Егея Димитрова
Егея Димитрова
4 месеци по-рано

Благодаря за интересната история на с. Русокастро! Легендите за Змей Горянин са из цялата ширина на България – разказвани от баби и дядовци. Нека обичаме и уважаваме миналото на нашата мила страна – Земя-вечна!
👋🥰💞✨😇✨