Сръбският лидер проведе разговори за сигурността заради безредиците в Косово

0
32
Александър Вучич. Снимка: Общомедия
Александър Вучич. Снимка: Общомедия

Сръбският президент Александър Вучич се срещна със своя съвет за национална сигурност, докато напрежението в Косово нараства между властите там и етническите сърби, съобщава „BBC“. 

Припомняме, че в събота беше хвърлена шумова граната по полицията на ЕС в Северно Косово, където сърбите съставляват мнозинство, и местната полиция размени огън с неизвестни групи. Етнически сърби поставиха пътни блокади, след като косовската полиция беше изпратена в спор за номерата на колите.

Сърбия отказва да признае Косово за независима държава. Косово, което има преобладаващо етническо албанско мнозинство, се отдели от Сърбия след война през 1998-1999 г.

НАТО, който има мироопазващи сили в Косово, призова всички страни да избягват провокации. ЕС направи същото, като предупреди, че няма да толерира атаки срещу полицията на ЕС или престъпни действия.

В понеделник върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел повтори призива си за деескалация както от Косово, така и от Сърбия. Той заяви:

„Те трябва да намерят начин да сложат край на тенденцията към битки по улиците, към създаване на блокади.“

Последните безредици бяха предизвикани от ареста на сръбски бивш полицай в събота. В изявление пред „Агенция Ройтерс“ след срещата на своя съвет за национална сигурност, Вучич подчерта, че иска да обезвреди ситуацията.

Косовският премиер Албин Курти определи протестиращите като „престъпни банди“ и поиска от ръководените от НАТО мироопазващи сили за Косово (КФОР) да премахнат барикадите. Косовската полиция съобщи, че е била обстрелвана на различни места близо до езеро, граничещо със Сърбия късно в събота, като служителите са отвърнали на огъня при самозащита.

Косово разположи полиция в райони с мнозинство от сърби – които не признават косовското правителство в столицата Прищина – в края на миналата седмица. Това допълнително засили напрежението, след като то вече се повдигаше месеци наред заради спора за регистрационните табели на превозни средства.

Вучич коментира, че използването на полиция нарушава предишни мирни споразумения. Той издаде, че планира да поиска от мироопазващите сили на НАТО разрешение да изпрати сръбска полиция и войски в района, но призна, че има малък шанс това да бъде дадено.

Косово обяви независимост през 2008 г., след кървавата едногодишна война десетилетие по-рано. Сърбия не я признава за суверенна държава, но приема управляващата власт съгласно споразумение, постигнато с посредничеството през 2013 г. за нормализиране на отношенията. От 1,8 милиона души, живеещи в Косово, 92% са албанци и 6% са сърби.

Арестуваният в събота полицай беше един от около 600-те етнически сърби, които напуснаха службата през ноември в знак на протест, след като властите в Косово казаха, че ще изискат от сърбите да сменят сръбските регистрационни номера отпреди войната с косовски.

Около 50 000 души в райони с мнозинство от сърби досега са отказали да използват номера на Косово, защото не признават независимостта му от Сърбия.

Сделка, постигната с посредничеството на ЕС в края на ноември, доведе до неспокойно споразумение, постигнато между двете страни, като Косово се отказа от плановете си да глобява хора, които не сменят номерата, а Сърбия се съгласи да спре издаването на регистрации с инициалите на градове в Косово.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments