Споровете около Brexit, за които никой не говори, може да ударят британската икономика

0
27
Брекзит
Снимка: Pixabay

Борис Джонсън прекара десетилетия в агитация срещу Европейския съюз и през последните 5 години се бори, за да освободи Обединеното кралство от законите на Брюксел, пише “CNN Business”. Сега той е в неудобна позиция да се окаже на милостта на лидерите на ЕС за разрешение да се присъедини към международен договор или да рискува да опустоши британската индустрия за правни услуги на стойност милиарди долари.

Въпросното споразумение се нарича Конвенция от Лугано и по същество установява юрисдикцията на националните съдилища, гарантираща юридическото признаване и изпълнение на широк кръг граждански и търговски съдебни решения при трансгранични спорове.

Лондон е широко смятан за световна столица за разрешаване на международни спорове, благодарение на правната система и съдилищата на Англия от световна класа. Това е широка и изключително доходоносна индустрия, която се занимава с всичко – от семейни спорове до международни бизнес операции. А дългосрочният провал да се присъедини към Конвенцията от Лугано може да представлява сериозна заплаха за световния сектор на правните услуги в Обединеното кралство, както и да създаде трудности както за големите компании, така и за обикновените хора.

Обединеното кралство отпадна от договора в резултат на Брекзит и подаде молба за повторно присъединяване през април 2020 г. Въпреки това, докато страните, които не са подписали разпоредбите на ЕС (Исландия, Норвегия и Швейцария), се съгласиха за повторното му приемане, а към днешна дата Европейската комисия препоръча ЕС да откаже това искане и заяви, че блокът „не е в състояние“ да даде съгласието си за присъединяване към Обединеното кралство.

Това е сложно за британския премиер както в политическо, така и в икономическо отношение. Според Юридическото общество правните услуги са допринесли с близо 60 милиарда британски лири (83 милиарда долара) към икономиката на Обединеното кралство през 2018 г., докато през 2017 г. износът на юридически услуги достигна 5 милиарда британски лири (6,9 милиарда долара).

Скот Дивайн от The City UK – орган, представляващ базирани във Великобритания финансови и професионални услуги, казва, че в сектора на правните услуги работят над 350 000 души, като две трети от тези работни места са извън Лондон.

Не всички тези позиции са в големите търговски адвокатски кантори. Секторът, казва Девайн, “е всичко – от голяма мултинационална адвокатска кантора”, работеща по международни договори и сливания, до “едноличния оператор на улицата, който се занимава със семейни проблеми”, като завещания и имущество.

Репутацията на английското законодателство го прави, казва Дивайн, “предпочитаното право на бизнеса и международните договори”. Според Дивайн през 2019 г. 77% от исковете в търговския съд са имали една страна извън Англия и Уелс, докато 43% са базирани изцяло външно.

Някои от най-запалените критици на Брекзит са загрижени, че неспособността на страната да се присъедини към споразумението от Лугано и лошите отношения между Великобритания и европейските страни след Брекзит могат да подкопаят положението на този важен сектор.

Доминик Грийв, който е бившият главен прокурор на Англия и Уелс, казва, че неговата загриженост се изразява в “дългосрочната жизнеспособност на Лондон като център за разрешаване на спорове”. Той смята, че колкото по-дълго продължава, “толкова по-потенциално ще навреди, защото няма съмнение, че Обединеното кралство, когато беше част от Европейския съюз, се разглеждаше като място за избор на решение на спорове за съдебни спорове от ЕС от всякакъв възможен вид”.

Един от проблемите, с които Лондон сега се сблъсква, е, че се намира извън конвенцията и няма ясен знак за решение скоро, а държавите от ЕС могат директно да се конкурират със столицата на Обединеното кралство за бизнес. Хосеп Галвес, бивш испански съдия, допуснат до английския адвокат в Del Canto Chambers в Лондон и Galvez Pascual в Испания, коментира:

“Алтернативите бавно стават ясни за международните компании, които искат да работят в ЕС и не искат никакви блокажи.”

“Това неизпълнение на Лугано, в което се намира Обединеното кралство, е възможно най-лошата ситуация, тъй като адвокатите от двете страни нямат яснота какво ще се случи в дългосрочен план. Мисля, че ЕС иска да накара Обединеното кралство да пострада и да даде възможност на юрисдикциите на ЕС да предприемат бизнес от Англия.”

Галвес смята, че с течение на времето ще възникнат още трудности, които биха могли да подкопаят доверието в английските съдилища. Той посочва неотдавнашно решение в швейцарски съд, където английско решение не е потвърдено, което според него показва „грубото пътуване пред съдебните решения на Обединеното кралство да бъдат изпълнени в цяла Европа …”. Той добавя:

“Страхувам се, че Брекзит доведе до кози пътеки, където имаше магистрала за решения на Обединеното кралство.”

Други са по-оптимистично настроени. Дивайн казва, че “доверието в нашата съдебна система”, което се разглежда като „неподкупно“ и пълно с „експерти в търговската област“, трябва да означава, че Великобритания запазва своята позиция. Дивайн и други обаче имат по-големи опасения относно статута на Обединеното кралство извън Лугано. Катрин Макгинес, председател на политиката в корпорацията City of London, смята, че най-големите губещи ще бъдат хората, търсещи справедливост като потребители или в личния си живот. Според нея много големи фирми ще могат да изменят договорите си, за да гарантират, че все още работят и добавя:

“Бих била по-загрижена за последиците за обикновените хора и по-малкия бизнес, опериращ през границата. Това е човекът, който купува нещо през границите или обмисля как да се разведе с партньора си през границите, който ще установи, че нямат достъп до този наистина прагматичен път, за да изяснят правното си положение.”

Сара Гарви, председател на комисията по международно частно право на юридическото общество, се съгласява, че обтегнатите политически отношения между Обединеното кралство и ЕС няма да имат толкова негативно въздействие върху големите търговски договори, но биха могли да навредят сериозно на търсещите правна защита като потребители или в семейството спорове. Тя е категорична:

“Имаше първоначална загриженост сред търговските страни, че английските съдебни решения ще бъдат по-трудни за изпълнение в ЕС. Но те бяха успокоени от това, че Обединеното кралство се присъединява към Хагската конвенция и адаптира техните договори.”

Наред с високите бизнес, репутационни и индивидуални разходи, за самия Джонсън съществува и силен потенциал за лично смущение. Би било политически кошмар за премиера на Обединеното кралство, архитект на Брекзит, да бъде разглеждан като на милостта на самите еврократи, от които той твърди, че е спасил британците през 2016 г. Ананд Менон, професор по международна политика в King’s College London, казва:

“Политически неудобно за Джонсън е, че Европейският съюз започва да реагира на това, което вижда като наше лошо поведение.”

“Много от привържениците на Брекзит казаха от началото на процеса по отделянето, че Лондон, заемащ твърда позиция, няма да доведе до отмъщение от страна на Брюксел. Това е един от първите примери, в които ние сме повредени в международен план и ЕС държи ключовете, а дава ни представа за това колко много смятат, че репутацията ни се е променил”, добавя той.

Това противоречие изглежда се дължи на политически спорове между Обединеното кралство и ЕС и критиците от двете страни бързат да посочат, че хората, които това най-силно засяга, са британски и европейски граждани. Зак Майерс, изследовател в Центъра за европейска реформа, коментира:

“В случаите, които включват жертви на корпоративни нарушения на правата на човека, дела срещу потребители и семейно право – в тези случаи страната, която има повече финансови ресурси, може да се опита да представи аргументи за това коя държава трябва да разгледа делото, и дали решението на съда в Обединеното кралство може да бъде изпълнено.”

Той допълва:

“Смятам, че Комисията е късогледа, като третира това единствено като начин да се задържи услуга от Обединеното кралство, защото това не само се отразява негативно на Обединеното кралство, но и на гражданите на ЕС.”

За съжаление отношенията между Брюксел и Лондон са ужасни. В момента Великобритания се опитва да предоговори ключова част от сделката за Брекзит, която самият Джонсън подписа през 2019 г., която обединява страните членки на ЕС срещу Великобритания за пореден път.

Официалната позиция на правителството на Обединеното кралство остава, че иска да се присъедини отново към Конвенцията от Лугано. Даунинг Стрийт казва, че конвенцията не е нещо, което трябва да се контролира от ЕС и Великобритания трябва да бъде приета възможно най-скоро. По-малко скромно искане за присъединяване, повече гняв към Брюксел, който се опитва да накаже страната заради Брекзит.  Говорител на Даунинг Стрийт заяви пред CNN: 

“Ние поддържаме тезата, че отговаряме на критериите за присъединяване, тъй като споразумението е отворено за страни извън ЕС и всички страни извън Съюза, които вече са подкрепили членството на Обединеното кралство. Подкрепата за присъединяването на Обединеното кралство е разумно и прагматично решение за всички граждани.”

Този невероятно важен въпрос вероятно ще бъде тръбен известно време. Може да не е толкова вълнуващ като колбасните войни или рибарските въпроси, които наскоро станаха много актуални, но с времето последиците от лошите отношения между Лондон и Брюксел ще станат много по-очевидни за гражданите от двете страни.

Въпросът и за двете страни сега е колко дълго могат да поддържат политическите си позиции, които в крайна сметка да навредят на техните собствени граждани с единствената цел да запазят достойнството си и да отбележат точка в преговорите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments