Социалистическата партия спечели изборите в Испания, но не с пълно мнозинство

0
35
Избори
Избори. Снимка: Архив

Предсрочните избори в Испания бяха спечелени от Социалистическата партия (СП) на премиера Педро Санчес с най-много гласове, но не успя да постигне абсолютно мнозинство. По данни след преброяването на 95 на сто от гласовете, СП е спечелила 122 места, а „Унидас Подемос“ (УП) – коалиция между Обединената левица и „Подемос“ – получава 42. По този начин двете партии събират 164 депутати, което е с 12 души по-малко от нужните 176 за съставяне на правителство и на министър-председателя ще му трябва помощта на регионалните партии, за да управлява, пише испанският вестник „El Pais“, цитиран от „Фокус“.


Консервативната Народна партия (НП) претърпя поражение и загуби около 70 места в Конгреса, където остава само със 66 депутати. Дясноцентристката „Сиудаданос“ (Гражданите) спечели 57 места в Конгреса. Междувременно на първите си парламентарни избори „Вокс“ получи 24 места. Откакто Блас Пиняр, десен политик, свързан с бившия лидер на страната Франциско Франко, загуби своето място в Конгреса през 1982 година, нито една политическа партия с подобна идеология не е влизала в парламентите на Испания.

Висока избирателна активност

В неделя испанците излязоха на избори за трети път за последните по-малко от четири години и те бяха доминирани от несигурност. Проведените анкети прогнозираха, че СП ще спечели най-много депутати в Конгреса, но имаше колебания дали ще са достатъчни, за да съставят правителство. Много фактори показваха, че може да има разместване на политическия пейзаж в страната, най-важното на възхода на крайнодясната партия „Вокс“, която предизвика шок на регионалния вот в Андалусия през декември.


Изправени пред тази перспектива, 75% от испанците дадоха своя глас, което е с 8,5% повече спрямо 2016 година. Явката бе изключително висока в Каталуния, където идеите за независимост разделиха дълбоко региона. Увеличението е най-забележимо във вътрешните райони на Каталуния, които са най-силните поддръжници на независимостта.

Партия „Вокс“ също се насочи към искащия отцепвания отцепвания регион. По време на предизборната си кампания обеща да отърве Испания от сегашната й децентрализирана система.

В телевизионни дебати преди вота, лидерът на ПП Пабло Касадо и началникът на „Сиудананос“ Алберт Ривера обещаха да имат твърд подход към сепаратисткото движение. През април източници до Касадо съобщиха, че той приложи чл. 155 от Конституцията – мярка, която дава на централното правителство извънредни правомощия да преустанови автономните правомощия на Каталония, ако спечели изборите и получи абсолютно мнозинство в Сената.

Заради напрегнатата ситуация по темата за независимостта на Каталуния се стигна до два инцидента на избирателните секции в региона. При първия, един избирателен служител отказа да се здрависа с Инес Аримадас, кандидат в Барселона за дясноцентристката партия „Сиудаданос“. Във втория – кандидатът от НП в Барселона Кайетана Алварес де Толедо беше блокирана от няколко души при влизането си в избирателната секция в Монткада и направиха скандал при излизането й.

Въпреки тези инциденти, вотът продължи почти без проблеми. Според Националната полиция 92 хиляди служители са били на служба в неделя, за да осигурят гладкото протичане на изборите.


Мобилизация на лявото

Преди изборите премиерът Санчес предупреди гласоподавателите, че има „реален риск дясното да се обедини с крайно-дясното“. По този начин той се опита да намали апатията на избирателите, което беше един от факторите за поражението на социалистите при регионалните избори в Андалусия.

Бившият регионален премиер на Андалусия Сусана Диаз, който беше свален от власт през декември благодарение на споразумение между НП, „Сиудананос“ и „Вокс“, предупреди в изборния ден, че „когато лявото не се мобилизира, дясното печели.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments