Следващият лидер на Хонконг е твърдолинеен бивш полицай, който се изправи срещу протестиращите в града

0
33
Хонконг протести, интернет
Хонконг

С настъпването на нощта избухна хаос, когато тълпи протестиращи пред законодателната сграда на Хонконг хвърляха бутилки по полицията, която стреля със спрей и размаха палки, повличайки някои хора на земята, съобщава „CNN“.

Това беше шокираща стъпка на насилие спрямо това, което започна като мирен марш, на който по някои оценки, са присъствали повече от милион души – приблизително 1 на всеки 7 от населението на града – имаше за цел да се противопостави на законопроект, който би позволил екстрадирането на заподозрени в престъпления към континентален Китай.

Беше 9 юни 2019 г. и Хонконг беше на път да се промени завинаги, след като се потопи в месеци на масови протести, кървави улични битки и безпрецедентни репресии от страна на властите, които видяха, че Пекин затяга хватката си върху града с всеобхватен закон за националната сигурност.

Миналата седмица човекът, който ръководи репресията, стъпи на сцената, за да изложи визията си за Хонконг – този път не като шеф на сигурността на града, а като следващ лидер. Джон Лий, който стана лицето на закона за националната сигурност и който наблюдаваше арестите на десетки активисти и нападения в редакциите, ще замени напускащия си изпълнителен директор Кари Лам, когато тя приключи петгодишния си мандат в края на юни.

В това, което правителството обяви като „открити, справедливи и честни“ избори, назначени до голяма степен от правителството про-Пекин комитет от 1461 души назначи следващия лидер за 7,5 милиона жители на града в неделя. Лий беше единственият кандидат, за разлика от предишни години, в които имаше балотажи между множество кандидати.

За мнозина издигането на Лий говори много за посоката, в която върви Хонконг – някога световно известен със своята стабилна преса, процъфтяващо гражданско общество и демократични стремежи. Лий вече посочи, че ще се стреми да въведе допълнително законодателство за националната сигурност и вероятно закон срещу фалшивите новини.

За Нейтън Лоу, активист за правата на човека и бивш местен депутат, който сега е в самоизгнание във Великобритания, изглежда „много очевидно“ защо Лий е избран за ролята. Ето какво споделя той:

„Това наистина сигнализира (властите) засилват този груб подход към Хонконг и поставят така наречената национална сигурност като своя политика за управление на града.“

Години на възход

Силите, които стоят зад издигането на Лий до висшия пост в града, могат да бъдат проследени преди почти половин век.

Лий се присъединява към полицията в Хонконг като 19-годишен новобранец през 1977 г., когато градът – тогава британска колония – претърпява икономическа трансформация в модерен финансов център. Той се издигна по чиновете и беше повишен до главен суперинтендант през 1997 г. – същата година, когато Великобритания предаде града на Китай на изпълнена с помпозност церемония, наблюдавана по целия свят. От тази преломна година активисти като Ло казват, че са наблюдавали как свободите на Хонконг се притискат все по-силно.

През цялото време Лий продължава да набира известност, като става заместник-комисар, втората най-висока позиция в полицията до 2010 г. Само две години след това той се присъединява към Бюрото за сигурност на града като заместник-секретар. За някои назначаването на позицията високопоставен полицай в ключов държавен офис беше изявление за намерение. Ло направи следния коментар:

„Вече бяхме много нервни за това, защото това наистина сигнализира за промяна в политиката на Хонконг, променяйки я по привидно по-потискащ начин.“

До 2016 г., когато Ло беше избран в законодателния орган, Лий „вече беше известно труден за справяне“ и изглеждаше враждебен към всички журналисти или опозиционни депутати, които повдигнаха въпроси или предизвикателства, изтъкна Ло. Поддръжниците на Лий оспориха тази характеристика, поддържането на времето му в полицията му помогна да се подготви за държавна длъжност.

Един депутат от про-Пекин, Ма Фунг-куок, заяви, че Лий е демонстрирал „лидерски умения“ в справянето си с протестите и пандемията, според обществената телевизия RTHK. Друг, Джефри Лам, смята, че Лий е „решил много случаи“ в полицията и може да си сътрудничи с „други сектори на обществото“. На кратък политически митинг в петък Лий, чийто лозунг е „Ние и ние – нова глава заедно“, подчерта важността на общността и обеща „да направи Хонконг място на надежда“, след като бъде назначен. CNN се обърна към екипа на кампанията на Лий за коментар.

Протестите през 2019 г.

Възходът на Лий продължи, когато беше назначен за началник по сигурността през 2017 г. – „началото на променяща се тенденция“, коментира Джоузеф Ченг, пенсиониран академик и продемократичен активист от Хонконг, който сега е базиран в Нова Зеландия. Той подчерта следното:

„Изглежда, че Пекин набляга повече на лоялността или на способността за прилагане на твърда линия – следователно висши служители от дисциплинарните сили изглежда заемат по-изгодна позиция.“

Именно по време на мандата на Лий Бюрото за сигурност представи спорния законопроект за екстрадиция, който доведе до протестите през 2019 г. Критиците се притесняват, че Пекин може да използва законопроекта, за да преследва жителите на Хонконг по политически причини според непрозрачната правна система на Китай.

Протестиращите демонстрират срещу предложения законопроект за екстрадиция на 16 юни 2019 г. в Хонконг.

Тъй като правителството на Хонконг твърдо застава в законопроекта въпреки обществените възражения, протестите бързо прераснаха в по-широко продемократично, антиправителствено движение. Страховете бяха подкрепени от широко разпространеното безпокойство относно нарастващото влияние на Пекин и възприеманата ерозия на ценения полуавтономен статут на Хонконг, който му позволи свободата на печата, словото и събранията, които дълго време бяха централни за неговата международна привлекателност.

Оттеглянето на законопроекта беше само едно от петте популярни искания на протестиращите; други включват всеобщо избирателно право и отговорност от полицията, която беше изправена пред обвинения в бруталност, които те отрекоха.

В разгара на кризата протестиращите и полицията се сблъскаха почти всяка седмица, като демонстрантите хвърляха тухли и коктейли Молотов, а офицерите отговаряха със сълзотворен газ, гумени куршуми и понякога бойни патрони. Насилието поляризира града, бетонирайки разпадането на доверието между обществеността и властите.

През всичко това Лий похвали офицерите си като „смели“ и осъди протестиращите като „радикали“, които сеят „терор“. Когато стотици протестиращи – много ученици от гимназията – окупираха университет за повече от седмица, полицията обсади кампуса, като Лий обяви: „Ще ги арестуваме всички.“

Лий многократно е защитавал действията на силите, настоявайки, че критиците трябва да „помислят за (предходните събития), в противен случай няма да е честно“. През септември 2019 г. Лий заяви:

„Гордея се с полицията в Хонконг. Те остават най-добрите в Азия… В сравнение с това, което правят с правоприлагащите органи в чужбина, мисля, че са проявили сдържаност. Те са намалили до минимум вредите и нараняванията за всички.“

Дългата ръка на закона за националната сигурност

Лий придоби местна известност с ролята си в борбата с протестите – но прилагането му на закона за националната сигурност затвърди репутацията му на твърдолинен нападател и лоялен на Пекин.

Законът за сигурността беше обнародван от Пекин през юни 2020 г., по време на затишие в протестите, предизвикани от COVID-19 пандемията. Описван от правителството на Хонконг по това време като „важна стъпка към прекратяване на хаоса“, законът криминализира отделянето, подривната дейност, тероризма и тайното споразумение с чужди сили – и позволява максимални присъди доживотен затвор.

В един миг социалният и политически пейзаж на Хонконг се промени и след месеци много от водещите продемократични фигури в града бяха или в затвора, или в изгнание.

Съгласно закона за сигурността Лий наблюдава масовия арест на опозиционни фигури през 2021 г., обвинявайки ги, че се опитват „да парализират правителството на Хонконг“, като организират първични избори за демокрация. Той нареди полицейска атака на най-големия продемократичен вестник в Хонконг, Apple Daily, който впоследствие беше принуден да затвори, след като активите му бяха замразени и няколко служители арестувани съгласно закона за сигурността.

Седмица след нападението Лий беше повишен до главен секретар – вторият най-висок пост в правителството – и за първи път служител по сигурността пое ролята. Експерти твърдят, че потискането на протестите и подкрепата на Лий за националната сигурност е точно причината, поради която той сега се оказва следващият лидер на града.

„(Това е) наградата за лоялност“, каза Ченг, активистът и бивш академик.

Поддръжниците на закона за сигурността настояват, че той е помогнал за установяване на стабилност след насилието и политическите вълнения през 2019 г. В отговор на въпрос относно закона говорител на правителството заяви през април:

„Животът и имуществото на хората са защитени и те отново могат да се ползват от своите законни права и свободи.“

Но връзката на Лий със закона е посрещната с все по-голямо внимание в чужбина. Той беше сред близо дузина души, санкционирани от САЩ през 2020 г. за подкопаване на автономията и демократичните процеси на града – на което Лий се подигра, като наскоро нарече санкциите „неразумни“ и „актове на тормоз“. Той също така продължи да защитава закона, както и неотдавнашните изборни промени, които го поставиха начело на комисия за проверка на всички кандидати, гарантирайки, че само патриоти ще могат да се кандидатират за длъжност.

Законът за националната сигурност „възстанови мира“, изтъкна Лий пред Съвета на ООН по правата на човека през март, като определи протестите през 2019 г. като „зли“ и похвали „подобрената избирателна система“. Той добави:

„Нито една страна няма монопол върху модела на демокрацията.“

Какво означава това за Хонконг?

Лий вече даде да се разбере какъв вид правителство ще формира: такова с все по-тесни връзки с континентален Китай. При разкриването на своя политически манифест на 29 април Лий подчерта необходимостта от интегриране на Хонконг с други икономически важни китайски градове. Нямаше предоставен превод на английски, въпреки че английският беше един от двата официални езика на Хонконг – в поразителен контраст с повечето правителствени събития досега.

Той също така обеща да засили законодателството за сигурност и да въведе образование за национална идентичност. И двете предложения отдавна са противоречиви, като предишните опити за въвеждане на законодателство бяха осуетени от протести и отблъскване – за голямо разочарование на Пекин. Лий също така изрази подкрепата си за закон за фалшиви новини, което предизвика опасения, че юздите ще се затегнат само върху това, което остава от градските медии и граждански групи. Миналата седмица градската класация за свобода на пресата падна до рекордно ниско ниво от 148 сред 180 места, в сравнение със 73-то място през 2019 г.

Въпреки това, напускащият се главен изпълнителен директор Лам продължава да твърди, че медийната сфера на Хонконг е „жива, както винаги“, въпреки че тя предупреди миналата седмица, че „медийните организации не са над закона… включително закона за националната сигурност“.

Лий също ще трябва да се справя с пандемията COVID-19, като търпението на мнозина в Хонконг се изчерпва след повече от две години строги ограничения в съответствие с непреклонната политика на Китай за нулев COVD. На своето събитие с манифест на политиката Лий заяви, че „в един момент (вирусът) ще бъде под контрол“ и че ще разработи мерки, които да позволят на бизнеса да работи.

Ченг, продемократичният активист, който се премести в Нова Зеландия, вижда бъдещето като „продължение на твърдата линия от последните две години“. Ченг заяви:

„Няма толерантност към политическата опозиция… ще има много малка толерантност към независимите медии и много малка толерантност към дейността на организациите на гражданското общество.“

На въпрос от CNN за обвинения в намалени политически свободи, говорител на правителството отговори, че правата на жителите на Хонконг са „защитени в съответствие със закона“ – но че „много свободи и права не са абсолютни и могат да бъдат ограничени по причини включително защита на националната сигурност и обществената безопасност“.

Разочарование и емиграция

Сред бившите активисти и привържениците на демокрацията има чувство на отчаяние, докато Лий се готви да встъпи в длъжност. Обстоятелствата около избора му, с Лий като единствен претендент, обсипван с похвали от пропекинските законодатели, се отразиха особено дълбоко за много от онези, които веднъж направиха марш с искане за по-големи демократични свободи. Бившият депутат Лоу смята:

„Това определено не е, по никакъв начин или по каквито и да било параметри, демократичен процес. Всъщност това е просто назначаване. Всъщност не го наричам избори.“

Лий избягва въпросите дали е избран ръчно от централното китайско правителство, като каза през април, че приветства всеки друг, който желае да се кандидатира. Оттогава той получи одобрения от водещи фигури от институциите, включително двама бивши комисари на полицията и двама бивши шефове на сигурността, съобщи RTHK.

След сътресенията през последните три години е малко вероятно дори нова администрация да преодолее прекъснатите отношения между правителството и народа му, каза Джон Бърнс, почетен професор в университета в Хонконг.

„Има огромен процент от населението, което е отчуждено и ядосано“, каза той, като посочи масовата емиграция като „доказателство за отчуждение… на болно общество“.

Местни жители, емигранти и чуждестранни компании напускат града масово. Повече от 100 000 жители на Хонконг кандидатстваха за нова виза, предлагаща път към гражданство във Великобритания миналата година; и само през февруари и март тази година повече от 180 000 души напуснаха града, докато само около 39000 влязоха, според данни за имиграцията.

Докато строгите ограничения поради коронавируса в Хонконг спомагат за това изселване, критиците на Лий казват, че същото е и с репресиите срещу гражданските свободи, които той наложи.

Попитан за това на 29 април, Лий го отхвърли. Той твърди, че Хонконг винаги е виждал високи нива на мобилност и че близостта му до континенталния пазар ще продължи да привлича бизнеса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments