След бурята във Ванкувър: В Британска Колумбия е обявено извънредно положение

0
28
Наводнение
Наводнение. Снимка: Pixabay

В западната канадска провинция Британска Колумбия е обявено извънредно положение, след като силна буря е прекъснала пътните и железопътните връзки в региона. Канадските военни сили са били изпратени в помощ на хиляди блокирани жители, които са в капан от бурята, връхлетяла ги през нощта срещу неделя.

Министър-председателят Джъстин Трюдо обеща помощ по време на свое посещение във Вашингтон и заяви, че военните сили ще помогнат за възстановяването на щетите и спасяването на пострадалите.

По официални данни една жена е загинала при свлачище, а двама души са в неизвестност. Хиляди хора остават евакуирани, след като „атмосферна река“ – дълга ивица от влага във въздуха, която пренася вода от тропическите райони към полюсите, само за 24 часа е довела до падането на средната месечна сума на валежите в региона.

Местните експерти в областта на климата потвърдиха връзката на природното бедствие с последиците от климатичните промени. Въздействието на климатичните промени върху честотата на бурите все още не е напълно ясно, но знаем, че повишените температури на морската повърхност затоплят въздуха над нея и предоставят повече енергия за задвижване на урагани, циклони и тайфуни. В резултат на това се очаква те да бъдат по-интензивни и с по-екстремни валежи.

Опасността не е отминала

Според официалните данни към вторник следобед дъждовете и ветровете до голяма степен са били утихнали, но няколко общини остават блокирани и в момента. Прогнозите са за още дъждове през седмицата, като местните власти предупреждават, че броят на жертвите вероятно ще нарасне.

Вчера чрез хеликоптери са били доставени хранителни продукти на жителите на блокирани планински райони, след като свлачища са разрушили пътища, а наводнения са потопили възлови магистрали. Според агенция Reuters в град Туламин понастоящем са блокирани около 400 души. В някои общини, разположени на по-високи места, температурите падат под нулата. Фермерите и животновъдите в по-ниските части на планината се борят с последиците от често срещаните наводнения, като хиляди домашни животни са загинали. Около 1500 пътници са блокирани  и в град Хоуп, след като пътищата са били принудително затворени, съобщи пасторът на баптистката църква „Грейс“ Джеф Кун в имейл до BBC News, изпратен вчера.

Премиерът на Британска Колумбия Джон Хорган призова жителите да си останат у дома и да не се презапасяват с вещи и хранителни продукти. По повод на това той заяви:

Това, от което се нуждаете вие, е нужно и на вашите съседи.“

Във вторник на жителите на някои квартали в град Абътсфорд е било разпоредено да напуснат незабавно домовете си, тъй като повишаването на нивото на водата представлява „значителен риск за живота им„. По време на пресконференция, дадена вчера, кметът на града Хенри Браун заяви, че нивото на водата в близката река Фрейзър спада, но предупреди: „Все още не сме излезли от ситуацията. Ако се случи още едно метеорологично явление като това, което преживяхме току-що, ще бъдем в голяма беда.“ В района все още се провеждат спасителни операции, като се прави оценка на щетите от хеликоптер.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments