След Брекзит: Великобритания няма да спазва правилата на ЕС

0
79
Снимка: MIH83/Pixabay
Снимка: MIH83/Pixabay

Великобритания няма да се приведе в съответствие с всички правила на Европейския съюз в нито една търговска сделка след Брекзит. Това заяви външният секретар на страната Доминик Рааб, цитиран от “BBC”. В изказването си той изтъкна, че съгласието да се придържат силно към регламентите на ЕС ще “разгроми смисъла на Брекзит”.

Според ирландския премиер Лео Варадкар Обединеното кралство трябва да се ангажира с равни условия, за да получи сделка за свободна търговия в Общността.

Преговорите за договаряне на споразумение за свободна търговия между Обединеното кралство и ЕС трябва да започнат следващия месец след официалното оттегляне на Великобритания от блока.

В понеделник се очаква Борис Джонсън да изложи позицията си, в която ще сподели пред ЕС, че е готов да се въведат митнически проверки на границите с Великобритания в случай, че планираните търговски отношения не станат реалност.

Един от вариантите, които премиерът би могъл да подкрепи, е сделката за свободна търговия в Канада, която позволява безмитен обмен за по-голямата част от стоките. Този вид сделка обаче няма да включва работниците от други държави, които пребивават в Обединеното кралство, които са над 80% от всички заети във Великобритания.

Докладите в последните дни показват, че ръководителите на ЕС искат Обединеното кралство да продължи да спазва правилата на ЕС относно стандартите и държавните субсидии, като същевременно приема юрисдикцията на Съда на Европейските общности във всякакви търговски спорове.

Очаква се премиерът да потвърди, че няма да приеме никакво съгласуване и юрисдикция на европейските съдилища, когато преговорите започнат през март.

Той се готви да обяви и че ще изключи облекчаващите правила относно правата на работниците, стандартите за хигиена на храните и опазването на околната среда.

“Подчертано с червено”

В предаването на Андрю Марр по Би Би Си Лио Варадкар заяви, че е възможно Великобритания да има “споразумение в стил Канада”. Въпреки това той добави:

“Канада не е Обединеното кралство; географски сте част от Европейския континент, ние споделяме морета и въздушно пространство и нашите икономики са много интегрирани. Нещото, в което вярваме в отношенията си ЕС е, че ако ще имаме безмитна търговия, без квоти с Великобритания, което е по същество това, което имаме с Канада за почти всичко, тогава трябва да се ползват равни условия за двете държави.”

„Ние например бихме имали много подчертани възгледи за лоялната конкуренция и държавната помощ”, допълни Варадкар.

Условията за равнопоставеност са част от търговската политика за набор от общи правила и стандарти, които не позволяват на предприятията в една страна да подбиват конкурентите си спрямо тези, които работят в други държави в области, в които се защитават правата на работниците и се работи с мисъл за опазване на околната среда.

Вардкар предупреди още, че се определят “твърди червени линии” за търговските преговори след Брекзит, като подчерта, че този ход прави постигането на споразумение по-трудно, защото другата страна няма чувството, че има справедлива сделка, освен ако тези червени линии не избледнеят, съответно исканията да подлежат на коментар.

Г-н Рааб заяви, че Обединеното кралство ще започне търговски преговори “с дух на добра воля”, но добави: “законодателното съгласуване – това просто не се случва”.

Джон Макдонъл от Labour заяви, че желанието на Борис Джонсън да се отклони от правилата на ЕС противоречи на казаното от премиера по-рано относно защитата на правата на околната среда, работниците и заетостта.

“От една страна, той каза, че ще има защити, от друга страна си опонира на самия себе си, казвайки, че това няма да се случи в преговорите”, припомня Макдонъл.

От своя страна лидерът на партията, подкрепяща Брекзит, Найджъл Фараж приветства подхода на премиера, като се аргументира, че е в националния интерес на Обединеното кралство да бъде “конкурент на прага им (на ЕС)”.

Британското правителство обясни, че също иска да постигне напредък в споразумения за свободна търговия със страни като САЩ, Япония, Австралия и Нова Зеландия.

Собственият подход на ЕС към преговорите трябва да бъде съгласуван от всички 27 държави-членки, което е малко вероятно да се случи преди края на февруари, припомня изданието.

Обединеното кралство официално напусна ЕС в петък, а правилата за стоков обмен ще останат такива, каквито са били до момента и това ще важи до декември тази година.

Обединеното кралство може да поиска удължаване на този преходен период, но Борис Джонсън по-рано заяви, че няма да го направи.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments