След близо 3 часа игра: Григор Димитров отстъпи на Де Минор

0
206
григор
Снимка: Twitter

Най-добрият български тенисист Григор Димитров претърпя загуба от Алекс де Минор с 6:7(4), 7:6(4), 4:6 в 1/2-финалите на турнира в зала в Антверп, Белгия. Срещата на централния корт продължи цели 2 часа и 48 минути. Това бе втори мач между двамата, след като миналата есен в Ню Йорк българинът надделя над опонента си в 1/8-финалите на US Open с 3:0 сета, припомня “Gong”.

Първи сет

Григор Димитров започна силно мача с 1:0, възползвайки се перфектно от възможността да сервира първи. 21-годишният австралиец обаче нанесе мощен начален удар на свой ред и с леката изравни за 1:1. В третия гейм Гришо допусна пробив на 0. Де Минор демонстрира много добро движение по корта и така успя да си осигури преднина преди първата почивка в сета. Най-добрият български тенисист обаче направи моментален рибрейк и то по идентичен начин – като не даде нито една точка на своя опонент. Със добър начален удар Гришо дори поведе с 3:2 гейма. В шестия гейм Григор реализира три последователни точки и си осигури две възможности за брейк при 40:15, които бяха отразени от 21-годишният австралиец. Пред 20-ия в световната ранглиста се откри трета възможност, която той оползотвори и поведе с 4:2.

В следващия гейм Де Минор стартира с две точки за 0:30. Гришо изравни при 30:30, но австралиецът стигна до точка за връщане на пробива с уинър ретур – 30:40. Де Минор не пропусна възможността и намали изоставането си – 3:4. След размяната на пробиви двамата тенисисти стабилизираха началния си удар и по този начин се стигна до тайбрек при 6:6 гейма, чрез който беше решена първата част в полуфиналния сблъсък. Де Минор започна ударно тайбрека с пет поредни точки за 5:0. Гришо успя да навакса изоставането си до голяма степен, но австралиецът не допусна изненада и затвори първия сет в своя полза.

Втори сет

Вторият сет не започна по най-добрия начин за Григор. Българският тенисист не успя да вкара два ретура и загуби първия гейм. После спечели подаването си и изравни – 1:1. В третия гейм първата българска ракета си осигури две възможности за пробив при 15:40, но Де Минор отново със страхотно движение по корта успя да ги отрази и поведе с 2:1 преди първата почивка.  След подновяването на играта Димитров спечели подаването си и изравни – 2:2, а в петия гейм стигна до две възможности за пробив при 15:40 след страхотен ретур и минаващ бекхенд. Гришо не пропусна възможността и обърна резултата в своя полза – 3:2.

Много трудно, но успешно Григор успя да затвърди пробива. Де Минор пропусна две точки за рибрейк при 15:40. Впоследствие българският тенисист затвори гейма с бекхенд по правата. 21-годишният австралиец взе подаването сии успя да върне пробива за 4:4 гейма. След няколко неточности в играта на Григор резултатът в осмия гейм бе равен 30:30. Последваха две поредни точки на Де Минор, който се върна с пълна сила във втория сет.  Де Минор сервира добре и поведе с 5:4.

Григор трябваше да сервира за оставането си в мача. Българският тенисист го направи успешно като не му се наложи да отразява мач пойнти. Родният тенисист отново бе опрян до стената, след като опонентът му си спечели сервис гейма за 6:5. Гришо показа спокойствие и хладнокръвие и вкара втория сет в тайбрек. Григор този път бе тенисистът, който влезе много силно в тайбрека и натрупа солидна преднина от 6:0. Българинът имаше шест последователни възможности да вкара мача в трети сет. Той даде три точки на своя противник, но все пак успя да изравни резултат в сетовете.

Трети сет

Третият сет започна равностойно, като и двамата тенисисти не допуснаха грешки при своите подавания. В третия гейм при резултат 1:1 Де Минор стигна до шанс за пробив след невероятна борба за всяка една точка. Няколко добри отигравания, както и пети ас в мача обаче помогнаха на Григор отново да поведе в резултата – 2:1.

Следващите два гейма не предложиха същата драма, на която станахме свидетели в третия. И двамата тенисисти започнаха да се представят по-стабилно на свой сервис, което усложни достигането до пробиви. Де Минор не допусна грешки при свой сервис и изравни за 2:2, но Димитров не се забави с отговора си, като с помощта на няколко чудесни изпълнения от форхенд българинът възстанови преднината си 3:2. Процентът на непредизвикани грешки от страна на австралиеца падна още повече в шестия гейм, където 3 мощни сервиса, както и грешка от страна на Григор върна равенството в срещата – 3:3.

В седмия гейм дойде и първият пробив в сета. Елементарна грешка след воле от форхенд постави Де Минов на ръба от пробива, но чудесен последвал сервис върна надеждите на Димитров в гейма. В следващото разиграване Григор отново допусна грешка, този път от бекхенд, която даде предимство на 21-годишния тенисист. Печеливш удар от форхенд доведе до дюс, но добра защита от страна на Де Минор, както и грешка на лайнсмена потвърди първия пробив в сета – 3:4. Всичката усилена работа на младия тенисист обаче бе пропиляна в следващия гейм, в който няколко добри отигравания на Григор от бекхенд, както и две непредизвикани грешки на неговия опонент за пореден път върнаха интригата в мача – 4:4.  Брейк-пойнт за австралиеца се получи след няколко поредни грешки от бекхенд на Димитров, а после най-лошото се случи – нов бекхенд в аут и 4:5. Де Минор пропусна първия мачбол, но се възползва от втория с поредната ключова намеса на мрежата и оформи крайния резултат: 7:6(4), 6:7(3), 6:4