Скокът на екзекуциите в Иран е повод за тревога

0
82
Бесило
Бесило. Снимка: Pixabay

Екзекуциите в Иран са се увеличили с 25% през миналата година, особено след избирането на новия президент – твърдолинейния бивш ръководител на съдебната система Ебрахим Раиси, твърдят две неправителствени организации. По данни на базираната в Норвегия „Права на човека в Иран“ (IHR) и френската „Заедно срещу смъртното наказание“ (ECPM) най-малко 333 души са били осъдени на смърт. Броят на екзекуциите за престъпления, свързани с наркотици е 126, което е 5 пъти по-повече от статистиката през 2020 г., се казва в доклада. Данните се основават както на официални изявления, така и на източници в Иран.

През октомври експерт на ООН по правата на човека предупреди, че почти всички екзекуции в Иран представляват „произволно лишаване от живот„, и призова страната да прекрати налагането на смъртно наказание, когато то е в нарушение на клаузите на международното право.

Според наказателния кодекс на Иран могат да бъдат екзекутирани хора дори за престъпления, които не се считат за „най-тежките“ според международното право, като например трафик на наркотици. Представителят на ООН сподели още, че неясни обвинения, като „вражда срещу Бога“ и „корупция на Земята„, междувременно се използват като претекст за осъждане на смърт на лица, участвали в протести, както и за други форми на неподчинение, най-вече когато липсват конкретни доказателства за обвиненията. Съдиите, които разглеждат дела, в които обвиняемите биват осъждани на смърт, разчитат в голяма степен на принудителни самопризнания, изтръгнати чрез изтезания и други форми на принуда.

Според доклада, публикуван по-рано днес от двете правозащитни организации само 16,5% от всичките 333 екзекуции, които според групите са били извършени в Иран през миналата година, са били обявени от официални източници. В анализа се посочва също, че властите не са докладвали за нито една от екзекуциите, свързани с наркотици, чието рязко увеличение бележи значителен обрат в тенденцията, наблюдавана след изменението на закона за борба с наркотиците в Иран през 2017 г. През юли, месецът след изборната победа на президента Раиси, са били извършени най-много екзекуции – общо 51, следвани от септември и декември.

Общо са били екзекутирани най-малко 17 жени, което е с 8 повече от 2020 г. Сред тях са Захра Есмаили и Мариам Карими, които са осъдени за убийство на съпрузите си, които са ги насилвали. Адвокатът на Есмаили е заявил публично, че тя е получила сърдечен удар, докато е гледала как няколко мъже са били екзекутирани пред нея, и че длъжностните лица все пак са обесили безжизненото ѝ тяло. Според доклада двама мъже, осъдени за престъпления, извършени в детска възраст, също са били осъдени на смърт. Един от тях, Арман Абдолали, признат за виновен за убийството на приятелката си през 2013 г , когато е бил на 17 години, е бил отвеждан на бесилото 7 пъти в месеците преди екзекуцията си.

В публикуваните данни на организациите се изразява и тревога и от факта, че в страната са налице изключително голям брой екзекуции на хора, принадлежащи към етнически малцинства. В доклада се посочва, че белуджите съставляват 21% от екзекутираните през 2021 г., въпреки че те са  само 2-6% от населението.

Изпълнителните директори на на IHR и ECPM, Махмуд Амири-Могадам и Рафаел Шенуи-Хазан, призоваха западните сили да обърнат внимание на смъртното наказание и други сериозни нарушения на правата на човека в Иран като част от преговорите по споразумението за съживяване на иранското ядрено споразумение от 2015 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments