Системата за космическо изстрелване: Тестът на NASA за “мегаракети” приключи рано

0
118
Изстрелване на ракета.
Снимка: Пиксабей

Критичен тест на двигателя за новата „мегаракета“ на NASA приключи рано, но агенцията отрече, че е представлявала провал, пише “BBC”. Малко преди 22:30 GMT (17:30 EST) в събота, четирите двигателя се запалиха, изгаряйки повече от минута преди събитието да бъде прекратено.

Основният етап на системата за космическо изстрелване (SLS) се оценява в космическия център Stennis в Мисисипи. Двигателите трябваше да се изстрелват в продължение на 8 минути, за да симулират изкачването на ракетата в орбита.

SLS е част от програмата Artemis на NASA, която има за цел да върне американците на лунната повърхност през 2020-те. Когато направи първия си полет – вероятно по-късно тази година – SLS ще се превърне в най-мощната ракета, която някога е летяла в Космоса.

Екипите на Stennis все още търсят данни, за да разберат какво се е случило. Джон Хоникът, мениджър на програмата на SLS в Центъра за космически полети на Маршал в Алабама на NASA, заяви, че има „много динамика“, когато двигателят спре.

Нивата на мощност на двигателите се регулираха надолу и отново. Те също бяха подготвени да се въртят. Това движение позволява управлението на ракетата по време на полет. На брифинг пред репортери непосредствено след самия тест Хоникът заяви:

“Видяхме, че малко светкавица идва от интерфейса между термозащитното одеяло на двигател четири по времето, когато бяхме инициирали кардана.”

Все още неизвестният проблем задейства това, което NASA нарича идентификация на повреда (Fid), последвано от основна повреда на компонента (MCF). В резултат на неизправността бордови компютър, известен като контролер на двигателя, изпрати съобщение до друг компютър, наречен контролер на основния етап, който взе решение за изключване на устройството. Джон Хоникът каза:

“Всеки параметър, който се обърка на двигателя, би могъл да активира този идентификатор на повреда.”

Това беше първият път, когато и четирите двигателя RS-25 бяха запалени заедно, в тест, известен като „горящ огън“. Основният етап на ракетата беше закотвен към масивна стоманена конструкция, наречена B-2 изпитателен стенд на терена на съоръжението в Стенис. Това беше осмият и последен тест в Green Run, програма за оценка, проведена от инженери от NASA и “Боинг” – главният изпълнител на ракетата.

Те искаха да изгладят всички проблеми, преди основният етап да бъде използван за първото изстрелване на SLS, при което той ще изпрати космическия кораб „Орион“ от следващото поколение на контур около Луната. Излизащият администратор на NASA Джим Бриденстин отказа да нарече събитието в събота провал:

“Ето защо тестваме. Преди да поставим американски астронавти на американски ракети, тогава е необходимо то да бъде перфектно.”

Официалните власти все още не са решили дали да пуснат отново горещия огън, или да продължат с изпращането на основния етап до Космическия център Кенеди (KSC) във Флорида, за да го подготвят за отворения първи полет на ракетата, мисия, наречена Artemis-1. Бриденстин каза:

“Зависи каква е била аномалията и колко трудно ще бъде да я поправим.”

Запитан дали стартирането през тази година все още е осъществимо, той добави:

“Мисля, че е твърде рано да се каже. Докато разберем какво се е объркало, ще знаем какво ни носи бъдещето.”

Ако обаче един или повече от двигателите трябва да бъдат заменени, има резервни части, които чакат да бъдат използвани в Космическия център Стенис. Мисията Artemis-1 ще оцени как се изпълняват както SLS, така и капсулата Orion, преди NASA да организира повторение на този лунен цикъл с астронавти през 2023 година. Това ще бъде последвано от първото кацане на Луната от хората след мисията Аполо 17 през 1972 година.

SLS се състои от ядро ​​с дължина 65 метра (212 фута) с два по-малки твърди ракетни ускорители (SRB), прикрепени отстрани. Инженерите от KSC започнаха да подреждат отделните сегменти на SRB за Artemis-1. По време на брифинг за медиите във вторник Джон Хоникът сподели:

“Тази мощна ракета ще ни постави в състояние да бъдем готови да подкрепим агенцията и страната в дълбоки космически мисии до Луната и извън нея.”

Длъжностните лица планираха да изпратят основната ракета до Флорида през февруари. Неговите двигатели са от същия тип, който задвижва космическия самолет като совалков орбитален апарат – американското космическо превозно средство в продължение на 30 години от 1981-2011.

NASA използва повторно полетния хардуер: използваните в този тест двигатели RS-25 помогнаха за стартирането на 21 мисии на совалката. Два бяха използвани при последния полет на совалката – STS-135 през 2011 година. Четирите RS-25 могат да генерират тяга от 7 милиона тона – силата, която задвижва ракета във въздуха.

Когато към основния етап се добавят солидни ракетни ускорители, комбинираната система ще генерира 8,8 милиона паунда тяга. Това ще го направи с 15% по-мощен от гигантската ракета Сатурн V, която изпраща астронавти на Луната през 60-те и 70-те години. Преди теста в събота Джон Шанън, вицепрезидент и мениджър на SLS програми в “Боинг”, похвали екипите в Стенис, че поддържат Зеленото бягане на пистата въпреки пандемията и тазгодишния особено активен сезон на ураганите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments