Сингапур се грижи за народа си – какви ограничителни мерки въведе правителството им?

0
283
Живко Гиргинов. Снимка: Личен архив
Живко Гиргинов. Снимка: Личен архив

Новите ограничителни мерки в Сингапур се въведоха вчера – 7-ми април 2020-та година. Ще продължат 4 седмици. Наричат се “Circuit breaker measures”. Като “circuit breaker”. На български се превежда буквално като “бушон/верижен прекъсвач”.

Препоръчва се хората да останат в домовете си, освен ако не се пътува за работа, за покупка на храна, за медицинска помощ или други неотложни нужди. Не, полицията не следи, не проверява и не санкционира гражданите при придвижването им навън. Също така не се изискват писмени или виртуални декларации.

Тормоз няма. Паника няма.

Спортните зали и публичните плувни басейни са затворени, но физическата активност поединично навън е позволена – в паркове, градини и спортни площадки (а те са навсякъде – пред почти всеки блок и във всяко едно “кондо”). Разрешено е да правиш джогинг по тротоарите. Това е може би най-съществената разлика спрямо всички останали държави, които са в “локдаун” по света.

Училища, заведения и търговските обекти са затворени.

Работят само най-необходимите служби (болниците, правителствените и пощенските такива, полицията, хранителната и снабдителната индустрия, градският транспорт, таксита, хранителни магазини – включително в МОЛ-овете. В ресторантите готвят храна “за вкъщи”). Който може – работи дистанционно – чрез конферентни връзки и прочие.

“Бюджетът за солидарност”

„Бюджетът на солидарност“ на Сингапур беше представен от заместник министър-председателя и финансов министър Swee Keat в парламента. Това се случи на 6-ти април 2020-та година.

“Бюджетът за солидарност” допълва мерките, въведени в рамките на “Бюджет 2020” на 18-ти февруари и другия допълнителен “Бюджет за устойчивост”, който бе въведен на 26-ти март.

В рамките на 50 дни бяха изготвени три годишни бюджета – последователно. Те имат за цел да се справят с развиващата се бързо пандемия COVID-19 и нейното въздействие върху икономиката и обществения живот на Сингапур.

COVID-19 е отнел над 60 000 човешки живота

Към 5-ти април 2020-та година COVID-19 се е разпространил в над 200 страни и територии, заразявайки над 1 милион души и е отнел повече от 60 000 живота. Днес, за да се контролира разпространението на вируса, повече от 3,9 милиарда души – или половината от човечеството са в режим на блокиране.

Мерките в Сингапур прогресират постепенно

Мерките в Сингапур прогресират постепенно, понеже ситуацията се развива динамично и се появяват нови медицински факти и доказателства. За да се намали до минимум рискът от нови случаи, Сингапур сериозно ограничи входящите полети.

“Singapore Airlines” организираха специални полети, за да върнат гражданите, които са били в чужбина. За да се ограничи местната трансмисия на вируса, се приложиха цялостни мерки – спазване на безопасно физическо разстояние между хората, ранно идентифициране и изолиране на случаите, както и карантина на т.нар. “близки контакти”.

Заразените в Сингапур

През последните дни местното предаване на заразата се увеличи и продължава да расте. Към 5-ти април имаме общо 1 309 случая на инфекция, 6 от тях са с летален изход .

Тези лица са се разболели най-вече, когато са били в близък контакт с други потърпевши лица в социални условия – на работното място и в семейството. Някои клъстери се появиха в общежитията за чуждестранни работници (предимно такива от Индия и Бангладеш).

Бюджет

В т.нар. “бюджет за устойчивост” сингапурското правителство отдели 48 милиарда долара за подпомагане на работниците, защита на поминъка и подпомагане на предприятията – за преодоляване на непосредствените предизвикателства. Президентът разреши тегленето на до 17 милиарда долара от държавния резерв, за да се изпълни тази цел.

Основната цел на “бюджета за солидарност” е спасяване на работните места и защита на поминъка на народа на Сингапур, докато тече този временен период на засилени мерки. Предприятията ще могат да запазят своя капацитет и възможности, да възобновят дейностите, когато мерките бъдат вдигнати. Осигуряват се и директни пари в брой за домакинствата.

В първоначалния “Бюджет за устойчивост” схемата за подкрепа на заетостта субсидираше само 25% от първите 4600 долара брутни месечни заплати. Това бе за всички местни служители (сингапурски граждани). Предоставяха се по-високи нива на субсидии за трудово възнаграждение за секторите, които са по-пряко засегнати – 50% за фирмите, занимаващи се с хранителните услуги и 75% – за секторите на авиацията и туризма.

Снимки: Личен архив

Увеличения на субсидиите за заплати

Със сегашната актуализация “Бюджетът за солидарност” увеличава субсидията за заплати за всички фирми до 75% – от брутните месечни възнаграждения – за първите 4600 долара, изплатени през април 2020-та година и са за всеки един местен служител.

Уточнява се, че ограничението на заплатата от 4600 долара не означава, че работниците, които печелят повече от тези пари, не се класират. По-скоро това тази субсидия за възнаграждения се прилага за всеки един от над 1.9-те милиона местни работници.

Независимо от това колко печелят, максималната субсидия за фирмите ще бъде 75% от 4600 долара на човек, което е равно на 3,450 долара. Ограничението на заплатите от 4600 долара се основава на средното ниво на това на заетите на пълно работно време в държавата. Плащанията ще се извършат не през месец май, а сега – през месец април 2020-та година.

Работодателите на чуждестранни работници

Работодателите на чуждестранни работници се освобождават от дължимия месечен налог за чуждестранни работници (т.нар. “Foreign Worker Levy”) за април. Това ще намали разходите им и ще облекчи натиска върху техния паричен поток.

За да им се помогне да запазят своята бизнес структура и бързо да възобновят операциите си, на тези работодатели се предоставя и отстъпка за такса на чуждестранни работници. Тя е от 750 долара за всяко разрешение за работа или притежател на S-pass работна виза, въз основа на предишни такси, платени през 2020-та година.

Това ще помогне работодателите да плащат и да се грижат за поддържането на хората си и да подготвят работната си сила да се рестартира, когато мерките бъде вдигнати. Работодателите ще получат отстъпката още на 21-ви април 2020-та година.

Отстъпки за данък върху имотите

По-рано бяха обявени отстъпки от данък върху имотите – до 100% за нежилищни такива. Те са за дължимата такса през 2020-та година. Идеята е да се помогне на бизнеса, за да се справи с въздействието на COVID-19.

За повечето имоти 100-процентовата отстъпка от данъка представлява малко повече от едномесечен наем. Вчера бе внесен законопроект, който позволява на предприятията и физическите лица да отлагат определени договорни задължения.

Например – плащане на наем, изплащане на заеми или завършване на работа за определен период. Този законопроект гарантира също, че собствениците на имоти предават изцяло отстъпката от данък върху имотите на наемателите, както беше анонсирано от премиера.

Освобождаването от наем за промишлени, офис и селскостопански наематели на правителствените агенции се увеличава на 1 месец. Търговците в хранителните центрове (т.нар. “Hawker Centres”) ще се радват на тримесечно спокойствие.

Малките и средни предприятия

Малките и средни предприятия (МСП) вече могат да изберат да отсрочат плащанията по главницата по своите гарантирани срочни заеми. Периодът е до края на годината. Повече от 40 милиарда долара от съществуващите заеми на МСП вероятно ще отговарят на условията за облекчение.

Самоосигуряващите се лица

За самоосигуряващите се лица (или “маргиналите”, както ги нарича министър Горанов в България) се създаде схема за облекчение на дохода (наречена “SIRS”), за да се предостави пряка парична помощ. Това е първият път, когато се предоставя директна парична подкрепа на самостоятелно заети лица в такъв огромен мащаб.

Те са много разнообразна група, с различно работно време и режим на дейност. Някои са на работа на пълен работен ден, докато други са на непълно работно време, за да допълнят доходите си. Някои допринасят за пенсионния фонд “CPF” с вноски, други – не.

Първо – разширява се SIRS-фонда, за да включва автоматично самостоятелно заетите лица, които също печелят малък доход от трудова заетост. Второ, вдига се сегашният праг на годишна стойност от 13 000 на 21 000 долара, за да се включат тези, които живеят в някои етажни собствености и други частни имоти.

Останалите критерии остават непроменени. С тези подобрения общо около 100 000 самостоятелно заети лица автоматично ще получат право на схемата и ще вземат три плащания по 3000 долара всяко, считано от месец май 2020-та година.

От друга страна мнозина споделят мнение, че SIRS-фондът е “прекалено щедър”. Някои попитаха защо се допуска самостоятелно заети лица с годишен нетен доход от търговия до 100 000 долара да имат право на субсидиите.

Други са работници на собствена издръжка – като таксиметрови шофьори, такива, които се занимават с търговия или бизнес, но не наемат платени работници. Трети са еднолични търговци, които притежават малки предприятия, които имат служители и мрежа от бизнес отношения.

В тези извънредни времена много такива самостоятелно заети лица са тежко засегнати. Надеждата е, че като им се помогне, те също ще могат да окажат съдействие на другите в своите мрежи и на своите работници. По този начин духът на предприемачеството ще се поддържа жив.

Еднократно “солидарно плащане”

Всички пълнолетни сингапурски граждани ще получат еднократно “солидарно плащане”. То е в размер на 600 долара, които се дават в брой. В предишния бюджет тази сума беше 300 долара. За по-голямата част от сингапурците, предоставили данните на банковата си сметка на правителството, “плащането солидарност” ще бъде преведено директно в банковите им сметки до 14 април 2020-та година. Останалите ще получат парите с чек, на етапи.

За родителите

Допълнително ще се изплатят по 300 долара за всеки родител, който има поне едно дете на възраст до 20 години. Ще се допълнят по 100 долара към т.нар. “PAssion Card”, които ще бъдат изплатени в брой на всеки сингапурски гражданин, който е на възраст над 50 години.

Колко ще струват допълнителните мерки?

Тези допълнителни мерки ще струват 5,1 милиарда долара – 4 милиарда долара за допълнителна подкрепа за бизнеса и работниците, и 1,1 милиарда долара за “плащането солидарност”.

Това възлиза на 59,9 милиарда долара или около 12% от Брутния вътрешен продукт (БВП). Общият бюджетен дефицит за 2020-та ще нарасне до 44,3 милиарда долара или 8,9% от БВП. Държавата обаче разполага с огромен държавен резерв, сумата по която вицепремиерът не уточнява, тъй като е елемент от националната сигурност.

Източник: Живко Гиргинов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments