Синдромът на хроничната умора: Опасно състояние ли е?

0
46
Стетоскоп, лекарства, маска
Стетоскоп, лекарства, маска. Снимка: Pixabay

Скоро ще настъпи пролетната умора, но има патологични състояния, когато се касае за сериозно заболяване и ние трябва да се научим да ги различаваме. Това коментира клиничният имунолог от Националния център по заразни и паразитни болести /НЦЗПБ/ проф. д-р Мария Николова в ефира на „NOVA News“. По думите й Синдромът на хроничната умора е сериозно заболяване.

„Това не е въображаемо състояние, не е каприз, а патология. През последните десетилетия хората страдащи от това заболяване са неглижирани поради това, че няма достатъчно разбиране за него сред медицинската общност. Науката е в дълг към тези хора и е крайно време да се положат усилия, да разпознаваме и дефинираме това състояние“, посочи специалистът, добавяйки:

„Състоянието се характеризира със силна, необяснима умора, която се засилва при физическо усилие, при интелектуално усилие и която не се облекчава от почивка или след сън. Тази умора впоследствие започва да се придружава с невъзможност за концентриране, запаметяване и се стига до невъзможност до изпълняване на ежедневните, елементарни, рутинни задачи на човек. Друг признак – в изправено състояние симптомите се влошават.“

За хронична умора говорим, когато оплакванията продължават поне 6 месеца, заяви проф. д-р Николова. По думите й заболяването се диагностицира по метода на изключването. Тя препоръча да се направи анамнеза на пациента, физикални прегледи, лабораторни изследвания, така че да се изключат останалите възможни причини за умората, каквито са голям кръг от заболявания.

Няма установени биомаркери, по които да се постави диагнозата Синдром на хроничната умора, коментира от своя страна проф. д-р Христо Тасков от катедрата по микробиология и имунология в МУ-Пловдив, допълвайки, че медицината се занимава с този въпрос.

„Изследват се над 100 маркера, от които се очаква да се намерят такива, които са свързани с причината за Синдрома на хроничната умора и за диагностиката му. Те могат да бъдат разделени на няколко групи“, обясни той.

От април ще стартира изследване, което ще продължи 3 години. Целта му е да бъде намерена констелация от тези биомаркери, които са свързани със Синдром на хроничната умора.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments