
Бежански център на територията на община Средец няма да бъде изграден. Това заяви министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев по време на парламентарния контрол в Народното събрание. По думите му е намерено различно решение за разширяване на съществуващите бежански центрове, поради което изграждането на нов център в Средец не стои на дневен ред.
Изявлението беше направено в отговор на въпрос на народния представител Борис Аладжов от „Възраждане“, свързан с твърдения за превишаване на полицейски правомощия от служители на Районното управление в Средец във връзка с темата за бежански център.
„Жителите на Средец може да са спокойни, че този проблем не стои на дневен ред. Решението е категорично“, заяви Демерджиев.
През последните месеци в района възникна обществено напрежение заради информации за възможно изграждане на бежански център от затворен тип. Според разпространявани данни той е трябвало да бъде разположен върху терен от 320 декара в района на бивши казарми.
От Държавната агенция за бежанците по-рано посочиха пред bTV, че окончателно решение за местоположението на подобен обект все още не е взето. От агенцията обясниха също, че предвидените промени са насочени към повишаване на сигурността по границата. Темата остава чувствителна за местната общност, тъй като миграционният натиск в община Средец продължава да бъде ежедневна реалност за района.
Присъединете се към нашия Телеграм
Бури, градушки и рязко захлаждане: какво време очаква България през следващите дни


