Шестима кандидати в надпреварата за поста омбудсман

Народното събрание ще избере новия обществен защитник след публична процедура

0
26
Омбудсман
Омбудсман. Снимка: Омбудсман на Република България

Процедурата по избор на нов омбудсман навлиза в решителна фаза, след като Народното събрание публикува шест кандидатури за поста. Сред тях има бивши министри, народни представители и експерти, а изборът ще бъде направен чрез публична и прозрачна процедура. Сред предложените за обществен защитник фигурират утвърдени юристи, експерти по защита на личните данни, правата на пациентите и потребителите.

Антон Станков – номиниран от „Асоциация Българско училище за политика Димитър Паница“. Той е бивш правосъден министър в кабинета на Симеон Сакскобургготски.
Мария Матева – кандидатурата ѝ е издигната от Българския Червен кръст. В момента е комисар по неприкосновеността на личния живот и член на Комисията за защита на личните данни от квотата на ДПС.
Джема Грозданова – предложена от Националната пациентска организация. Тя е лекар и бивш депутат от ГЕРБ /2009-2020 г./, а по-късно и заместник-председател на „Републиканци за България“.
Димитър Маргаритов – номиниран от Българска национална асоциация „Активни потребители“. Бил е председател на Комисията за защита на потребителите /2015-2022/ и кратко време заместник-министър на икономиката и индустрията.
Мая Манолова – издигната от 23 граждански организации. Тя е бивш народен представител и омбудсман /2015-2019/.
Велислава Делчева – предложена от депутати от ГЕРБ-СДС. В момента е държавен експерт в Министерството на правосъдието и е работила като координатор за България в програма на USAID за върховенство на правото.

Според Закона за омбудсмана, обществен защитник се избира от Народното събрание за срок от пет години, като може да бъде преизбран само за още един мандат. Изборът се провежда при публичност и прозрачност. Процедурата по номинации беше отворена за народни представители, парламентарни групи и юридически лица с нестопанска цел. След изтичане на 28-дневния срок за предложения, предстои разглеждане на кандидатурите и гласуване в парламента.

Изборът на нов обществен защитник стана необходим, след като на 10 април 2024 г. Диана Ковачева подаде оставка след назначаването ѝ за съдия в Европейския съд по правата на човека. Очаква се до средата на 2025 г. Народното събрание да проведе окончателното гласуване, което ще определи кой ще заеме важната роля на защитник на гражданските права в България.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Цените на храните са се увеличили с 79% само за 10 години

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments