Шампионът Цанко Цанков: Спортът не отнема нищо!

0
334
Снимка: Цанко Цанков
Снимка: Цанко Цанков

Цанко Цанков е сред най-добрите ни плувци. Присъдено му е званието „Майстор на спорта“. Получава го заради редица заслуги.

Национален шампион е в дисциплините от съчетаното плуване на 100, 200, 300 и 400 метра. В бътерфлай – на 100 и 200 метра. В свободния стил – 50 и 100 метра, както и на гръб – 50 метра.

През 2017-та година става вицесветовен шампион на 400 метра свободен стил и на 200 метра съчетано плуване. Завоюва титлата на XVII-тото Световно първенство по плувни спортове за ветерани, което се е провело в гр. Будапеща – Унгария.

Преди по-малко от месец поставя и един нов рекорд – преплува Бургаския залив, чиято дължина възлиза на 44 километра и 702 метра. Цанко Цанков коментира за Искра.бг, че чувството е несравнимо:

Радвам се, че първото историческо преплуване на акваторията на Бургаския залив се превърна в спортно мероприятие с национално значение. Както знаете към момента това е и най-дългото индивидуално преплуване, извършвано някога в акваторията на Черно море, от всички граничещи с него държави (те са 6 на брой: България, Румъния, Украйна, Руската Федерация, Грузия и Република Турция). Оттам постижението носи и името си – Рекорд на Черно море. Чрез него България излиза на водещо място на европейската и световна карта на плувните спортове. И конкретно при плуването в открити води. Всички тези факти, ме правят горд, че станах първият човек, който успя да постигне това.

Не знае дали би тръгнал да подобрява собствения си рекорд. Осъзнава, че би било много трудно, защото тренировъчният процес бил много тежък и продължителен. През есента той и екипът му ще направят равносметка и тогава ще решат как да процедират.

Получил е огромна подкрепа от близките си, но твърди, че институциите също са били зад него:

Благодарен съм за подкрепата на най-близките ми хора – моето семейство и приятелите ми.Тя е изключително важна за мен. Благодарен съм за подкрепата на държавните институции – в лицето на Министерството на младежта и спорта /ММС/ и лично на г-н Красен Кралев, които ме удостои с почетния знак на ММС. Разбира се, огромна благодарност изказвам на Община Бургас и лично на кмета – г-н Димитър Николов. Без него това мероприятие нямаше да се случи.

Пред Искра.бг споделя, че спортът му е дал много. Научил го е на дисциплина и трудолюбие. Да се радва на победите и да споделя загубите. Да уважава противниците и съперниците си. Твърди също, че физическата активност не може да отнеме нищо:

В един момент изглежда, че спортът отнема много от свободното време на едно дете и възможността да се забавлява с приятели. Впоследствие обаче се оказва, че именно той е в състояние да запази децата от пороците на нашето съвремие – от нощните заведения, алкохола и наркотиците. Не отнема нищо – само изгражда ценни и положителни качества и създава подходяща социална среда.

Самият той е започнал да посещава уроци по плуване, когато бил на 7 години. По-сериозните му тренировки обаче започнали значително по-късно – към 12-13-годишна възраст. Питаме го какво би казал на децата, които стоят пред компютрите, а не спортуват. Отговорът гласи, че просто трябва да опитат.

„На първо място бих ги посъветвал да започнат да се занимават със спорт. Просто да опитат. Независимо с какъв. Всеки спорт е уникален сам по себе си. Но по този въпрос голяма ролята имат родителите. Те са хората, които трябва да насочват и подкрепят подрастващото дете.“, допълни Цанков.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments