Северна Корея изстреля балистична ракета при възобновяване на изпитанията

0
24
Северна Корея, ракета
Ракета. Снимка: Pixabay

Северна Корея изстреля балистична ракета в морето в неделя, твърдят нейните съседи, предава „Асошиейтед прес“. Това се случи при възобновяване на оръжейните изпитания, дошли, когато Съединените щати и техните съюзници са фокусирани върху нахлуването на Русия в Украйна.

Изстрелването на ракета беше осмият по рода си подобен акт тази година. Някои експерти твърдят, че Северна Корея се опитва да усъвършенства оръжейната си технология и да оказва натиск върху Съединените щати да предложат отстъпки като облекчаване на санкциите на фона на дълго застояли преговори за разоръжаване. Северна Корея също може да разглежда загрижеността на САЩ с конфликта в Украйна като шанс за ускоряване на тестовата дейност без сериозен отговор от Вашингтон.

Японският министър на отбраната Нобуо Киши каза, че севернокорейската ракета е прелетяла около 300 километра (190 мили) на максимална височина от около 600 километра (370 мили), преди да кацне край източното крайбрежие на Северна Корея и извън изключителната икономическа зона на Япония. Не са докладвани щети по плавателни съдове или самолети, подчерта той. Пред репортери Киши заяви:

„Ако Северна Корея умишлено извърши изстрелването на ракетата, докато международната общност е разсеяна от руската инвазия в Украйна, подобен акт е абсолютно непростим. Каквито и да са мотивите, многократните ракетни изстрелвания на Северна Корея са абсолютно непростими и не можем да пренебрегнем значителния ракетен и ядрен напредък.“

Южнокорейски служители заявиха, че са засекли изстрелването от района на северната столица и изразиха „дълбока загриженост и голямо съжаление“ за него. По време на извънредно заседание на Съвета за национална сигурност висши южнокорейски служители казаха, че времето за изстрелване, по време на инвазията на Русия в Украйна, „изобщо не е желателно за мира и стабилността в света и на Корейския полуостров“, заяви президентската Синя къща.

По-късно в неделя Индо-тихоокеанското командване на САЩ осъди изстрелването и призова Северна Корея да се въздържа от по-нататъшни дестабилизиращи действия. В изявление се казва, че ангажиментът на САЩ към отбраната на Южна Корея и Япония „остава железен“, въпреки че изстрелването в неделя не представлява непосредствена заплаха за територията на САЩ и тази на техните съюзници.

Стартирането дойде ден, след като Северна Корея направи първия си отговор на войната в Украйна под формата на статия на правителствен анализатор, която изрази подкрепа за Русия и критикува Съединените щати. Ето какво каза в публикация, публикувана на уебсайта на външното министерство  на страната изследователят в севернокорейския държавен институт по международна политика Ри Джи Сонг:

„Основната причина за инцидента в Украйна се крие в наглостите и произвола на Съединените щати, които пренебрегнаха законните призиви на Русия за гаранции за сигурност и се стремяха само към глобална хегемония и военно господство, като се вкопчиха в кампаниите си за санкции.“

Ри обвини Вашингтон в „арогантност“ и „двойни стандарти“, защото описва мерките за защита на своите съперници като провокации или несправедливост.

Бившият Съветски съюз беше най-големият доставчик на помощ за Северна Корея преди разпадането му в началото на 90-те години. Руският президент Владимир Путин настоява за възстановяване на връзките на страната си със Северна Корея в това, което се разглежда като опит да си върне традиционните области на влияние и да осигури повече съюзници за по-добро споразумение със Съединените щати.

Лейф-Ерик Изли, професор в университета Ewha в Сеул, заяви, че администрацията на Байдън трябва да покаже, че поддържа стратегически фокус върху Индо-Тихоокеанския регион, включително чрез строг отговор на провокациите на Пхенян. Ийсли подчерта:

„Северна Корея няма да направи на никого услугата да мълчи, докато светът се занимава с руската агресия срещу Украйна. Пхенян има амбициозен график за военна модернизация. Силата и легитимността на режима на Ким са обвързани с тестването на все по-добри ракети.“

Миналия месец Северна Корея проведе седем кръга ракетни тестове, рекорден брой месечни изстрелвания, откакто лидерът Ким Чен Ун пое властта в края на 2011 г. По-рано този месец Северна Корея спря изпитателната дейност след началото на Зимните олимпийски игри в Китай, последният ѝ голям съюзник и икономически тръбопровод. Някои експерти прогнозираха, че ще възобнови изстрелванията и евентуално ще тества по-големи оръжия след Игрите.

Ким изпрати съобщение до китайския президент Си Дзинпин след Олимпиадата с призив за по-нататъшно консолидиране на двустранните връзки „в непобедимия“ в лицето на това, което той нарече „неприкрита враждебна политика и военна заплаха на САЩ и техните сателитни сили“. Си отговори на Ким миналата седмица, като каза, че Китай е готов да засили отношенията, според държавните медии на Северна Корея.

Водената от САЩ дипломация, целяща да убеди Северна Корея да се откаже от ядрената си програма в замяна на икономически и политически награди, се срина в началото на 2019 г., когато тогавашният президент Доналд Тръмп отхвърли призивите на Ким за обстойно облекчаване на санкциите в замяна на ограничени стъпки за денуклеаризация по време на втората им среща на върха във Виетнам.

Оттогава представители на САЩ многократно призоваваха за възобновяване на преговорите без предварителни условия, но Пхенян каза, че няма да се върне на масата за преговори, освен ако Вашингтон не прекрати враждебността си.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments