Сенатът оправда Тръмп в процеса за импийчмънт

0
74
Президент Доналд Тръмп
Снимка: Wikimedia commons

Президентът Доналд Тръмп беше оправдан по време на процеса по импийчмънт, а предложението за отстраняването му от длъжност беше финализирано в конгреса, като новината раздели САЩ, пише “BBC”.

Сенатът, управляван от републиканците, гласува за дали Тръмп да бъде освободен, както следва: 52 “против” на 48 гласа “за” – по обвинението за злоупотреба с власт, и 53 “против” срещу 47 “за” за възпрепятстване на Конгреса. Така американският президент беше официално оправдан и по двете обвинения, които му бяха отправени по-рано.

През декември демократите обвиниха Доналд Тръмп, че притиска Украйна да отстрани потенциален съперник на Белия дом.

Така Тръмп щеше да стане първият отстранен от Сената президент, който се нуждае от преизбиране.

При историческо гласуване в сряда съдебният орган реши да не отстранява 45-ия президент на Америка от длъжността му по обвинения, произтичащи от неговите сделки с Украйна.

Ако беше осъден по всяко едно от обвиненията, Тръмп щеше да бъде длъжен да предаде кабинета си на вицепрезидента Майк Пенс, отчита изданието. Водената от демократите горна камара одобри членовете, които ще обсъждат импийчмънта още на 18 декември.

Как реагира президентът Тръмп тогава?

Доналд Тръмп, който се цели да спечели втори четиригодишен мандат на изборите на 3 ноември, през цялото време отричаше обвиненията срещу него.

Неговата кампания за преизбиране гласеше:

“Президентът Тръмп беше натопен, сега е време да обърнем внимание на живота на американския народ”.

“Демократите, които не правят нищо, знаят, че не могат да го победят, така че трябваше да го предложат за импийчмънт. Това изпитание, в което беше въвлечен американският президент е пълна глупост и е част от стратегията на демократите и тяхната кампания”, се казваше още в изявлението на американския президент.

В него привържениците на Тръмп уверяваха още:

“Тази измама за импийчмънт ще бъде запомнена в американската политическа история като най-голямата грешка, която е допускана на управленско ниво”.

Тръмп, чийто личен рейтинг на одобрение от американските избиратели, беше регистриран като най-добрият, тази седмица удари рекордните 49 процента, написа “Галъп” в Туитър. Очаква се агенцията да се произнесе с подробности още днес.

Как се проведе гласуването за импийчмънт?

Мит Ромни от Юта беше единственият републикански сенатор, който извървя пътя да повдигне обвинение за няколко престъпления на сегашния президент на САЩ Доналд Тръмп, като дори го осъди по първото обвинение за злоупотреба с власт.

Въпреки демократичните надежди, двама други умерени републиканци, Сюзън Колинс от Мейн и Лиза Мърковски от Аляска, не се присъединиха към мнението на Ромни при гласуването по импийчмънта.

Някои републикански сенатори разкритикуваха поведението на американския президент през последните дни, но се оправдаха, че тези действия не могат да повлияят на крайното решение в Сената.

Трима центристко-демократични сенатори, за които републиканците се надяваха, че ще ги подкрепят в гласуването, на практика дадоха вота си срещу Тръмп. Това бяха Кирстен Синема от Аризона, Джо Манчин от Западна Вирджиния и Дъг Джоунс от Алабама.

За отстраняването на Доналд Тръмп трябваше поне две трети от сенаторите да гласуват “за” осъждане, но все пак той има мнозинство в Сената със 100 представители, които се застъпиха за него.

В какво беше обвинен Тръмп?

Обвиненията за импийчмънт бяха фокусирани върху искането на Доналд Тръмп от Киев да обяви разследване за корупция срещу Джо Байдън, демократ, претендент за Белия дом, като е казуса беше въвлечен и неговият син Хънтър Байдън.

Тръмп изтъкна, че по-младият Байдън неправомерно е заемал място в борда на директорите в украинска компания, занимаваща се с добив на природен газ, докато баща му е бил вицепрезидент на САЩ и е отговарял за американско-украинските отношения.

Демократите обвиниха Тръмп, че злоупотребява с властта си, като е отказал 391 млн. долара (300 млн. паунда), предвидени за сигурност, с цел да подтикне президента на Украйна да разследва Джо и Хънтър Байдън.

Другото обвинение срещу Тръмп беше за възпрепятстване на Конгреса, след като Белият дом не показа показанията и документите, които следователите изискаха по импийчмънта, наложен от институцията.

Разследването за импийчмънт дойде след телефонен разговор от 25 юли, в който Тръмп моли президента на Украйна Володимир Зеленски да му “направи услуга”.
След анонимна жалба демократите започнаха разследването през септември, като съставиха доклад от 28 000 страници.

Какъв е историческият прецедент?

Доналд Тръмп е третият президент на САЩ, на когото беше поискан импийчмънт. Другите двама – Бил Клинтън през 1999 г. и Андрю Джонсън през 1868 г., бяха оставени на власт от Сената и не беше нужно искане за преизбиране. Президентът Ричард Никсън подаде оставка, преди да може да бъде наложена импийчмънт например.

Как реагираха демократите?

Демократите изразиха загриженост, че оправдателната присъда допълнително ще озлоби президента на САЩ, когото самите те определят като демагог.

Председателят на Камарата Нанси Пелоси заяви, че с оставането на Тръмп на власт той продължава да бъде заплаха за американската демокрация и че републиканците в Сената са искали да сложат край на беззаконието.

Демократичният лидер на Сената Чък Шумер заяви, че винаги ще има вариант Тръмп да бъде оправдан. Той подчерта, че американският президент би злоупотребил с обвинението, като се изкара жертва.

Какво казаха републиканските сенатори?

Сенаторът Ламар Александър от Тенеси предупреди, преди да гласува за оправдаване на Тръмп, че ако той бъде осъден, това би повлияло зле на страната.

Републиканският лидер Мич Макконъл беше на мнение, че целият случай бил “цирк” и “колосална политическа грешка”.

Линдзи Греъм от Южна Каролина обяви, че според нея процедурите са “измама”, предназначена да унищожи президентството.

Републиканският кандидат за президент през 2012 г. Ромни се заяде с останалите членове на Сената и гласува за осъждане на Тръмп. Той беше категоричен, че американският президент е изцяло виновен по отправените му обвинения и че действията му са грубо посегателство върху избирателните права, националната сигурност на САЩ и основните ценности на държавата.

Това ли е краят на въпроса?

Доналд Тръмп вероятно не е наясно с разследването в Украйна по случая.

Джери Надлер, демократичният председател в съдебната комисия на Камарата, заяви, че в сряда “вероятно” ще бъде издадена призовка на бившия съветник по националната сигурност на г-н Тръмп Джон Болтън.

В крайна сметка републиканците отказаха да взимат показания от Болтън по време на процеса срещу импийчмънт на президента, провокирайки размирици сред демократите.

Въпреки всичко има преки доказателства, че Тръмп е казал натиск върху украинския президент.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments