Сенатът на САЩ приема първия законопроект за контрол на оръжията от десетилетия насам

0
147
Оръжие
Оръжие. Снимка: Pixabay

Сенатът на САЩ прие законопроект за контрол върху огнестрелните оръжия, като това е най-значимото законодателство в областта на огнестрелните оръжия от близо 30 години насам. 15 републиканци се присъединиха към демократите в горната камара на Конгреса, за да одобрят мярката с 65 гласа срещу 33 гласа. Решението беше взето след масовите стрелби миналия месец в супермаркет в Бъфало, Ню Йорк, и в начално училище в Увалде, Тексас, при които загинаха 31 души. Сега законопроектът ще трябва да бъде приет и от Камарата на представителите, преди президентът Джо Байдън да го подпише като официален закон, предава „BBC“.

В изявление, публикувано след гласуването, президентът призова членовете на Камарата на представителите незабавно да гласуват този двупартиен законопроект и да го изпратят на бюрото му.

Тази вечер, след 28 години бездействие, двупартийните членове на Конгреса се събраха, за да се вслушат в призива на семействата в цялата страна и приеха закон за справяне с бича, който носи насилието с огнестрелно оръжие в нашите общности. Семействата на жертвите в Увалде и Бъфало, както и близките на жертвите, загинали при много други трагични случаи на стрелба преди това, поискаха действия. И тази вечер ние го направихме.„, сподели Байдън.

Председателката на парламента Нанси Пелоси обеща да приеме законопроекта бързо, въпреки че лидерът на републиканците Кевин Маккарти призова своите членове да гласуват против него.

Макар и значими, предложенията все още са далеч от това, за което призоваваха много демократи и активисти. Реформите включват по-строги проверки на миналото на гражданите, които желаят да си закупят оръжие и са на възраст под 21 години, отпускането на 15 млрд. долара федерално финансиране за програми за психично здраве и подобряване на сигурността в училищата. Поддръжниците на строгите разпоредби призоваваха за финансиране и насърчаване на щатите да прилагат така наречените закони за „червения флаг„, което означава да се отнемат огнестрелни оръжия от хора, които се смятат за потенциално опасни. Законопроектът е важен и защото за първи път от десетилетия насам предложените реформи получават толкова силна подкрепа както от демократите, така и от републиканците. В миналото усилията за затягане на законите е областта на оръжията в САЩ бяха осуетявани главно от Републиканската партия.

Множество традиционно консервативно настроени застъпнически организации, сред които Братският полицейски орден и Международната асоциация на полицейските началници, също подкрепиха законопроекта. Сенаторът републиканец Джон Корнин от Тексас, който беше начело на дискусиите заедно със сенатора демократ Крис Мърфи от Кънектикът, заяви от трибуната на парламента, че законопроектът ще помогне на американците да се чувстват по-защитени. Лидерът на демократическото мнозинство в Сената Чък Шумър сподели:

Това не е панацея срещу насилието с огнестрелно оръжие, но е дълго отлагана стъпка в правилната посока.

Въпреки силната подкрепа 2/3 от републиканците се противопоставиха на предложението за реформа, а всички, които го подкрепиха, с изключение на Лиса Мърковски от Аляска и Тод Йънг от Индиана, обявиха, че няма да участват в надпреварата за преизбиране. Сенаторът от Тексас Тед Круз, за когото се смята, че ще се бори за президентската номинация на републиканците през 2024 г., разкритикува законопроекта и го определи като „опит да се обезоръжат гражданите, които спазват законите, вместо да се предприемат сериозни мерки за защита на децата„.

Битката на живота

Групата, бореща се за контрол и безопасност на оръжията, „March For Our Lives“, основана от оцелели жертви от стрелбата в училище в Паркланд, Флорида, приветства добрия ход на законопроекта. 

Междувременно Националната асоциация на притежателите на огнестрелни оръжия обяви, че се противопоставя на законопроекта и допълни, че той няма да спре насилието. По-рано този месец президентът Байдън заяви, че предложенията са „стъпки в правилната посока“, но все още не са достатъчни. Той настоява за по-мащабни реформи, включително забрана на продажбата на автоматите, които бяха използвани при масовите стрелби в Тексас и Бъфало миналия месец, както и за увеличаване на възрастта, на която могат да се купуват оръжия. Смята се, че извършителят на стрелбата в Тексас е закупил два полуавтоматични пистолета дни след като е навършил 18 години.

САЩ имат най-висок процент регистрирани смъртни случаи от огнестрелно оръжие сред богатите нации в света – над 20 900 души са били убити при насилие с оръжие в САЩ тази година, включително чрез убийства и самоубийства, според данни на Архива на насилието с оръжие, изследователска група с нестопанска цел. САЩ обаче е и страна, в която мнозина граждани подкрепят правата за притежание на оръжие, като тези права са защитени от втората поправка на Конституцията за притежание и носене на оръжие. Вчера Върховният съд отмени закон на Ню Йорк, ограничаващ лицата, които могат законно да носят оръжие, което на практика разшири правата в областта на на оръжията и показа дълбокото разделение в САЩ по този въпрос. Съдът постанови, че изискването жителите да доказват „основателна или уважителна причина“ за носене на скрито огнестрелно оръжие на обществени места нарушава Конституцията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments