Семейство е загинало при атака на руската армия по пътя за евакуация край Киев

0
38
Поражения в Украйна
Поражения в Украйна. Снимка: ДСНС України, Facebook

Руски военен отряд удари евакуационен пункт в предградие на Киев в неделя и уби семейство с две деца и няколко други цивилни, опитващи се да избягат от руската инвазия, предава „CNN“, позовавайки се на кмета на града. Това са част от цивилните жертви, търсещи безопасност от натиска, които продължават да се увеличават.

Две минохвъргачки или артилерийски снаряда са поразили контролно-пропускателния пункт в предградието Ирпен, северозападно от Киев, съобщиха украинските власти, което беше мястото на интензивен обстрел от руските военни през последните дни.

Кметът на Ирпин Александър Маркушин каза, че осем цивилни са убити в цялата област, а международни медии, заснети на контролно-пропускателния пункт, съобщават, че снаряд е паднал при преминаване на поток от цивилни. В свое изявление Маркушин обяви:

„Едно семейство загина. Пред очите ми загинаха две малки деца и двама възрастни.

Видео от момента, в който ударът убива семейство, показва украински войник, който стои пред сграда на улицата. Изведнъж на видеото се вижда и се чува експлозия. Чува се, че по сградата валят отломки и улицата е закрита от облак прах. Чува се още, че редица журналисти реагират на стачката. Когато сцената започва да се разчиства, се вижда как някой дърпа украинския войник. Други военни тичат през улицата и изглежда проверяват състоянието на доста хора, паднали на земята. Чува се как някой многократно крещи:

„Медик.“

Снимки от „Асошиейтед прес“ показват тела на земята, покрити с чаршафи, с изправени куфари наблизо. „CNN“ установи, че цивилните са били убити при руския военен удар, който се вижда във видеото. Киевската областна военна администрация се обърна към международни организации за помощ за разрешаване на нарастващата хуманитарна криза. В съобщението се казва:

„Хиляди хора се озоваха в изолация заради преки военни действия, а на места по 5-6 дни оцеляват без ток, вода, храна, медицинска помощ и средства за живот. Те са в пряка опасност.“

Службата на Върховния комисариат на ООН по правата на човека съобщи в неделя, че повече от 360 цивилни са били убити в Украйна от началото на руската инвазия, като същевременно признава, че реалната цифра вероятно е „значително по-висока“. „CNN“ не може независимо да провери броя на жертвите. ООН също така съобщава, че повече от 1,5 милиона бежанци са избягали от Украйна от 24 февруари.

Евакуационните коридори са затворени

В югоизточната част на страната надеждите, че втори опит за отваряне на безопасни пътища за евакуация на цивилни в Мариупол и Волноваха може да успее – след като първият опит се провали в събота – бяха провалени за часове.

Губернаторът на Донецка област Павло Кириленко заяви във Фейсбук, че планираният „евакуационен конвой с местни жители никога не е успял да напусне Мариупол днес: руснаците започнаха да прегрупират силите си и тежки обстрели на града. Това е изключително опасно за евакуиране на хора в такива условия“.

Кириленко добави, че конвой с хуманитарна помощ от централния град Запорожие, на три часа път от Мариупол, „все още не е стигнал до местоназначението си и в момента е на път“.

Международният комитет на Червения кръст (МКЧК) също заяви, че планираната за неделя евакуация в Мариупол се е провалила. В Twitter МКЧК съобщи:

„Днес нашият екип започна да отваря пътя за евакуация от Мариупол преди възобновяването на военните действия. Оставаме в Мариупол и сме готови да помогнем за улесняване на по-нататъшните опити – ако страните постигнат споразумение, което само те трябва да прилагат и уважават.“

И още:

„Хората в Мариупол и на други места в #Украйна живеят в отчаяни ситуации. Те трябва да бъдат защитени през цялото време. Те не са мишена. Хората спешно се нуждаят от вода, храна, подслон. Основите за живот. Нуждаем се от гаранции за безопасност, за да може да им занесем помощта.

Украинският депутат Инна Совсун коментира, че руските сили са повредили газопровод в Югоизточна Украйна, оставяйки стотици хиляди хора без топлина при високи температури. Совсун написа в Twitter:

„Газопроводът Донецк-Мариупол беше повреден от #руски окупатори. Сега повече от 750 000 души са останали без топлина, докато навън все още често е под 0 градуса по Целзий (32 градуса по Фаренхайт).“

Отделно от това, телевизионните и радиопредавания са прекъснати във втория по големина град на Украйна Харков след руски военни удари, според регионалната администрация. В публикация във Фейсбук в неделя регионалната администрация заяви, че „многократният обстрел“ на телевизионната кула в Харков е прекъснал възможностите за излъчване.

Русия е изстреляла общо 600 ракети от началото на инвазията в Украйна, каза висш служител на отбраната на САЩ пред CNN в неделя, и е вложила приблизително 95% от натрупаната си бойна мощ в Украйна. По-рано в неделя беше съобщено за тежки обстрели западно и северозападно от Киев. Ударът от експлозии беше чут от екипи на CNN в Киев и в селските райони на югозапад.

„Те (руските войски) превзеха Хостомел и Буча вчера (събота). Руснаците влязоха там“, каза Алексей Арестович, съветник в кабинета на украинския президент, имайки предвид две предградия северозападно от Киев. Той допълни:

„Те са ранили много деца и не позволяват да ги евакуират, въпреки многобройните призиви на най-високо държавно ниво за осигуряване на зелен коридор от Буча и Ирпин. В мазетата има много деца.“

Арестович определи ситуацията като „катастрофа“, като добави, че се водят дискусии „на най-високо ниво с международни хуманитарни институции, чрез посредници с руснаците“, за да се намери изход за тези, които са в капан.

Няколко деца са загинали, съобщи Министерството на здравеопазването на Украйна.

Отделно украинският президент Владимир Зеленски предупреди в неделя, че Русия се готви да бомбардира черноморския пристанищен град Одеса в Южна Украйна и каза, че летището във Виница, в западната част на страната, е било разрушено от ракетен удар. В обръщение, излъчено във Фейсбук, Зеленски каза:

„Руските хора винаги са идвали в Одеса и са били посрещани само с топлина и щедрост и какво става сега? Артилерия, бомби срещу Одеса. Това ще бъде военно престъпление. Това ще бъде историческо престъпление.“

В отделно съобщение Зеленски отново призова за налагане на забранена за полети зона над Украйна след разрушаването на летището във Виница. Той добави:

„Те продължават да съсипват нашата инфраструктура, нашия живот, който сме изградили, и нашите родители, баби и дядовци, много поколения украинци. Ние повтаряме всеки ден – затворете небето над Украйна.“

Американски и европейски служители обсъждат как Западът ще подкрепи правителство в изгнание, ръководено от Зеленски, ако той трябва да избяга от Киев, коментираха западни служители пред „CNN“. Дискусиите варират от подкрепа на Зеленски и висши украински служители при евентуално преместване в Лвов в Западна Украйна, до възможността Зеленски и неговите помощници да бъдат принудени изцяло да избягат от Украйна и да създадат ново правителство в Полша, казаха официалните лица. Западните официални лица са предпазливи да обсъждат правителство в изгнание директно със Зеленски, защото той иска да остане в Киев и досега отхвърля разговори, които се фокусират върху нещо друго, освен засилване на Украйна в борбата ѝ срещу Русия, казаха двама западни дипломати.

Призив за повече подкрепа

Докато руската инвазия продължава, Зеленски повтори молбите си за помощ от САЩ и НАТО за създаване на зона, забранена за полети над Украйна – ход, който може да попречи на руските сили да извършват въздушни удари срещу страната. Но има опасения, че подобен ход може да се разглежда като ескалация, като руският президент Владимир Путин предупреди в събота, че ще счита страните, налагащи зона за полети над Украйна, като „участници във военен конфликт“.

Зеленски многократно е молил представители на НАТО и Запада да наложат зона, забранена за полети над Украйна, но и двете страни казват, че се противопоставят на подобен ход. В страстен призив към американските законодатели в събота Зеленски също насърчи източноевропейските държави да предоставят на Украйна изтребители, подчертавайки, че те са необходими за защита срещу руската агресия. По време на разговора Зеленски каза, че ако Западът не наложи зона, забранена за полети, те трябва да дадат на Украйна самолети.

Говорител на Белия дом потвърди, че Съединените щати работят с Полша по възможността Варшава да предостави изтребители на Украйна. Някои служители на администрацията на Байдън насаме се опасяват, че този ход може да се разглежда от руснаците като ескалация, твърдят американски служители.

Междувременно многонационални усилия за изпращане на оръжия в Украйна протичат с максимална скорост на неразкрито летище в Източна Европа, каза служител на отбраната. Европейското командване на САЩ е в центъра на операцията, а председателят на Обединения комитет на шефовете генерал Марк Мили се срещна миналата седмица с войски и персонал, за да проучи дейността по доставките на оръжие, каза служителят.

След инвазията 14 държави са изпратили помощ за сигурност на Украйна, каза в петък високопоставен служител на отбраната на САЩ, някои от които рядко са изпращали такова значително оборудване в миналото.

Путин заяви в събота, че Русия почти е завършила унищожаването на украинските системи за противовъздушна отбрана, и добави, че западните санкции са „еквивалент на обявяване на война“.

В разговор с Джейк Тапър от „CNN“ в неделя, държавният секретар Антъни Блинкен каза, че САЩ са видели „много достоверни съобщения за умишлени атаки срещу цивилни“ в Украйна, които биха се считали за военно престъпление. Той добави, че САЩ работят със своите съюзници в Европа, за да проучат възможността за забрана на вноса на руски петрол в опит допълнително да накажат страната за нейната непредизвикана инвазия в Украйна.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments