Селски туризъм запазва спомена за странджанското село Бръшлян

0
507
Къща в село Бръшлян
Снимка: Скрийншот от bTV

В сърцето на Странджа планина, на 15 километра от Малко Търново, село Бръшлян и неговите по-малко от 50 жители ни връщат назад във времето. Известно през XVII век като голям животновъден център, оттогава наричаното село Сърмашик сега е останала предимно архитектурата, разказаха от „bTV“.

Обявено през 1982 година за исторически и архитектурен резерват, селото има 76 къщи-архитектурни паметници на културата. Кметът на Бръшлян Янчо Русинов смята, че от тях вече са останали около 10, предвид липсата на финансиране за тяхната поддръжка. До днес е била запазена Бальовата къща, свързвана със сърмашишката афера отпреди Преображенското въстание. Другите къщи наоколо също били типични за Странджанския край – с обор на първия етаж и спални, хамбар, стая за гости и тоалетна на втория.

Част от къщите са били закупени и реставрирани, но жителите от 30 години насам не са се увеличили до над 50. Местните развивали предимно селски туризъм от началото на XXI век. Гости им идвали от Германия, Англия, Скандинавските страни и Западна Европа. На тях им се показвало местното килийно училище, музея и богатата история. Според кмета селото било по-известно в чужбина, отколкото в България. И наистина, на хиляди километри от него – в Антарктика, залив на остров Смит е кръстен на селото.

Баба Станка пред къщата ѝ в село Бръшлян
Снимка: Скрийншот от bTV

За местните е останала малката радост от това внуците им да ги посещават понякога там. 80-годишната баба Станка е една от щастливките, чиито деца идвали на гости от Германия в импровизирания ѝ дом-музей. Тя се радва и на правнуци, които при идването си оставали за по два месеца. Баба Станка ги виждала като надеждата си за бъдещето, но и разбирала, че животът извън Бръшлян бил по-подходящ за наследниците ѝ. За нея остават радостите от техните посещения и спомените ѝ от по-живи дни, когато всички са тичали към няколкото телевизора в селото при звука на началната музика от „На всеки километър“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments