Секретарят по отбраната на САЩ отправи от Сеул критики за стремежа на Китай към хиперзвукови оръжия

0
41
Секретарят по отбраната на САЩ в Сеул
Секретарят по отбраната на САЩ в Сеул. Снимка: Twitter

Секретарят по отбраната на САЩ заяви, че стремежът на Китай към хиперзвукови оръжия води до нарастване на напрежението в региона. Лойд Остин отправи тези забележки в Сеул по-рано днес след рутинните годишни дискусии по въпросите, свързани със сигурността, проведени с южнокорейския му колега. Остин твърди, че САЩ изпитват притеснения относно военния потенциал на Китай, наричайки Пекин „нашето предизвикателство“. Той обясни още, че САЩ ще подсилят способностите си за защита и възпиране на редица потенциални заплахи, идващи от Китай.

Министрите на отбраната на Южна Корея и САЩ се срещнаха днес, за да проведат годишните си дискусии. Както стана ясно, Вашингтон се стреми да укрепи съюзите с партньорите си, за да се справи с нарастващите предизвикателства от страна на Китай и увеличаващите се ядрени заплахи от страна на Северна Корея. Очаква се след разговорите съюзниците да обявят укрепване на съществуващия от десетилетия насам военен съюз, а секретарят по отбраната на САЩ Лойд Остин вероятно ще продължи да прилага мащабните си мерки за възпиране на действията на Южна Корея, използвайки пълния набор от военни способности.

Според някои експерти обаче отношенията между двете нации все още са изправени пред сериозни предизвикателства, като историческите спорове на Сеул с Япония, друг ключов регионален съюзник на САЩ, както и колебанието му да се присъедини към ръководените от САЩ инициативи, насочени срещу Китай.

По-рано тази седмица Пентагонът публикува резултатите от глобалния анализ на позициите, който насочва към допълнително сътрудничество със съюзници и партньори с цел възпиране на „потенциална военна агресия от Китай и заплахи от Северна Корея“ Данните от анализа също така дават основание на Остин да одобри постоянното внедряване на ротационна ескадрила бойни хеликоптери и създаването на щаб на артилерийска дивизия в Южна Корея.  Южнокорейски високопоставени представители в областта на отбраната определиха съдържанието на анализа като знак, че и Сеул, и Вашингтон ценят високо алианса, сключен между тях.

Консултативната среща, посветена на въпросите по сигурността, която се провежда днес между Лойд Остин и южнокорейския министър на отбраната Со Ук е първата среща между министрите на отбраната на двете страни, откакто президентът Джо Байдън встъпи в длъжност през януари.

По време на управлението на предшественика на Байдън, Доналд Тръмп, съюзът беше подложен на изпитания, тъй като Тръмп заплаши да изтегли американските войски от Южна Корея, ако Сеул не увеличи драстично финансовата си подкрепа за тях. Тръмп също така многократно се оплака от големите разходи за редовните военни учения, провеждани между представители на Вашингтон и Сеул. През последните години САЩ и Южна Корея отмениха или ограничиха броя на някои от военните си учения, за да подкрепят потенциалната ядрена дипломация със Северна Корея, наред с мерките, въведени заради пандемията от COVID-19.

Северна Корея твърди, че тези учения са репетиция за бъдеща инвазия, като на свой ред провежда собствени скъпоструващи военни учения или оръжейни изпитания. Въпреки сериозните икономически затруднения, свързани с пандемията, Северна Корея непрекъснато отхвърля предложенията на САЩ за възобновяване на преговорите, като твърди, че Вашингтон първо трябва да се откаже от враждебността си към Севера. Администрацията на Байдън твърди, че международните санкции срещу Северна Корея ще останат в сила, докато страната не предприеме конкретни стъпки за денуклеаризация.

Южна Корея на този етап не е склонна да се присъедини към ръководените от САЩ регионални инициативи за ограничаване на възхода на Китай, тъй като нейната икономика, основана на износа, разчита до голяма степен на Китай – най-големия ѝ търговски партньор. Дипломатическите и търговските спорове между Южна Корея и Япония, които до голяма степен са породени от колонизацията на Корейския полуостров от Токио в миналото, също влошават перспективите за стремежа на САЩ да затвърдят тристранното си сътрудничество в областта на сигурността с двата си ключови азиатски съюзници.

Миналия месец спонсорираната от САЩ демонстрация на съюз с Южна Корея и Япония се провали, след като американските дипломати не успяха да убедят азиатските си съюзници да вземат участие в пресконференцията след срещата им във Вашингтон поради това, което Сеул нарече „спор за островчета“, за които претендират и Южна Корея, и Япония.

Някои експерти смятат, че вероятността дали Южна Корея ще може да укрепи значително съюза си със САЩ и да се присъедини към техните инициативи в областта на регионалната сигурност, ще зависи до голяма степен от това кой ще спечели президентските избори в Южна Корея през март. Кандидатът на управляващата либерална партия Ли Дже Мюн подкрепя прагматичната дипломация между Вашингтон и Пекин, докато основният му консервативен опонент Юн Сук Йол твърди, че ако бъде избран, ще засили сътрудничеството в областта на сигурността с Вашингтон и Токио, за да се справи по-добре със заплахите от Северна Корея.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments