Седмо поражение за бившия световен шампион Ананд в „Легендите на шаха“

0
218
шахматистът Вишванатан Ананд
Снимка: Facebook

Бившият световен шампион Вишванатан Ананд понесе седмото си поражение в онлайн турнира „Легенди на шаха“, падайки с 0,5 : 2,5 от световния №3 Динг Лирен в осмия кръг, съобщиха от „Times of India“.

Ананд е загубил първата среща късно във вторник само за 22 хода. Във втората опонентите са се съгласили на равенство в 47-ия ход, преди Лирен да спечели третата среща с черните в 41 ход.

Ананд е на последно място с шест точки, заедно с Лирен и Петър Леко. 50-годишният индиец ще се изправи срещу Васил Иванчук в деветия и последен кръг.

Световният №1 Магнус Карлсен победи руснака Ян Непомняшчий в същия рунд. Норвежкият играч поддържа позицията си на върха на класацията с 22 точки, следван от Непомняшчий (19) и Аниш Гири (15). Карлсен е спечелил всичките осем мача, които е играл досега. Гири загуби 2-3 срещу ветерана Иванчук, но е на линия да се класира за последните четири.

„Легендите на шаха“ е уникално събитие, при което Карлсен, Лирен, Непомняшчий и Гири, полуфиналисти от Chessable Masters (част от турнира на Магнус Карлсен), получиха автоматично покана и се изправят срещу шест легенди на възраст 40-52 години, които са били на върха на световния шах в различни моменти от кариерата си.

Турнирът е част от шахматния турнир на Магнус Карлсен. Победителят в това събитие ще се класира на Гранд финала за 300 000 щатски долара, насрочен от 9 до 20 август.

Резултати от 8 кръг: Динг Лирен (Китай) победи Вишванатан Ананд (Индия) 2,5:0,5; Магнус Карлсен (Норвегия) победи Ян Непомняшчий (Русия) 2,5:2,5; Петър Свидлер (Русия) победи Владимир Крамник (Русия) 2,5:1,5; Васил Иванчук (Русия) победи Аниш Гири (Холандия) с 3:2; Борис Гелфанд (Израел) победи Петър Леко (Унгария) с 3:2.