Седмо и десето място за българските състезатели на европейската купа по спортно катерене – боулдър в Шамбери

0
62
Европейска купа по спортно катерене
Европейска купа по спортно катерене. Снимка: Българска федерация

Българските състезатели по спортно катерене завоюваха седмо и десето място на първата за сезона европейска купа за мъже и жени, която се проведе на 7 и 8 април в Шамбери, Франция, съобщиха от родната ни федерация.

Състезанието започна с квалификацията в петък, където се включиха 52 жени и 65 мъже от 20 страни, сред които и 5 български състезатели. Квалификацията при жените беше първа в програмата и в нея Александра Тоткова успя да постигне 3 топа и 3 зони, което й отреди 35-то място.

Следобед продължи старта при мъжете, където отлично започнаха най-добрите ни състезатели в този спорт – Слав Киров и Николай Русев, които постигнаха съответно 2-ро и 12-то място и с лекота се класираха за полуфиналния кръг в събота. Другите двама български участници бяха дебютантът при мъжете Боян Киров, който е във възрастовата категория U18, но от тази година има право да се състезава при мъжете. Боян успя да постигне 39-то място, а четъвртият български състезател Матей Мицев зае 46-то място.

В полуфинала в събота отново силно начало за Слав, който зае 2-ро място и право да се състезава на финала при мъжете. Николай Русев остана на крачка от влизане във финала за първите 8 и зае 10-то място. Във финала, който се проведе късно снощи Слав успя да изкатери 1 боулдър и 3 зони, което му отреди 7-мо място в крайното класиране.

Победител е Микаел Моем от Франция, следван от съотборника си Лео Фаво и Джак Макдъгъл от Великобритания. При жените златният и бронзов медал отново беше за Франция чрез Флави Коху и Агат Колие, а среброто грабна Мартина Бурчикова от Словакия.

Следващото участие за националите е на 21-23 април, когато ще се проведат две състезания в дисциплината боулдър – световната купа за мъже и жени в Токио, в която ще участват Александра Тоткова, Николай Русев и Слав Киров, и европейска купа за юноши и девойки в Соуре, Португалия, където участие ще вземат 9 състезатели от младежкия национален отбор.