Сдружение „Зограф“ отчита: В края на мандата си министърът на културата Боил Банов е рекордьор по гафове

0
226
Боил Банов. Снимка: Министерство на културата
Боил Банов. Снимка: Министерство на културата

Куп неспазени обещания и поредица от гафове – равносметката за мандата на министъра на културата Боил Банов, която направиха от сдружение „Зограф“, цитирана от „FrogNews“. Най-скандалният и сериозен гаф е този, който чиновниците на културния министър сътвориха заради безхаберие и некомпетентност като провалиха делото за неустойките за столичното Ларго.

От „Зограф“ посочват още, че юристите в културното министерство са проявили нечувано нехайство и са пропуснали последния срок за обжалването на съдебното решение, с което бе отхвърлена претенцията на ведомството за неустойка към изпълнителя на проекта „Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“. След като делото за Ларгото приключи окончателно, ведомството пропусна възможността да вземе 753 000 лева неустойка за забавения ремонт на античния комплекс в столичния център като на културното министерство се наложи да плати и над 73 000 лева разноски по въпросното дело.

Сред гафовете на екипа на министъра е и липсата на адекватна и бърза реакция при COVID пандемията. До ден днешен не е изготвен Регистър на творците и артистите на свободна практика. Това е и сред причините символичната държавна парична подкрепа в месеците на епидемията да се получи само от определена част свободни артисти и представители на независимия културен сектор у нас, коментират още от сдружението. Те припомнят и един от най-непростимите гафове да бъде отказано одобрение на молбата на големия актьор Филип Трифонов (1947 – 2021) за отпускането му на скромна държавна парична награда за заслуги към България и нацията.

Пореден скандален пример за непрозрачно разхищение на пари на данъкоплатците по време на управлението на Банво е и сумата от няколко хиляди лева, изхарчена за командироването през 2019 г. на голяма група чиновници от Министерство на културата за официалното откриване на 58-то международно Биенале за изкуство във Венеция, изтъкват от сдружение „Зограф“. Оттам добавят, че за откриването на българския павилион на Венецианското биенале, са били командировани и пиарите на министъра, които летяха с възможно най-скъпи самолетни билети, нощуваха в луксозни хотели и разполагаха с щедри дневни, но въпреки това не изпратиха до българските медии нито една информация за събитието. Така пътуването им се превърна в екскурзия на държавни разноски.

Министър Боил Банов не изпълни обещанието си да направи нов музей или худoжecтвeнa гaлeрия в нaй-гoлямaтa oт cгрaдитe нa aрхитeктурния кoмплeкc „Цaрcкитe кoнюшни“, който се намира между столичните булеварди „Дондуков“ и „Васил Левски“, които пострадаха при пожар през 2018 г., посочват oт cдружeниeто и добавят, че „Царските конюшни“ не бяха обявени за нeдвижимa културнa цeннocт c кaтeгoрия „нaциoнaлнo знaчeниe“ и в резултат на това те продължават да се саморазрушават.

От гражданското сдружение отчитат още, че през целия си мандат, Банов не е опитал да приключи изграждането на „Българския Лувър“. Южното крило на галерия „Квадрат 500“ е изоставено откъм ул. „Оборище“ в София, а фасадата се руши и създава опасност за минувачите.

До днес не е възстановена и сградата на прочутата 110-годишна „Двойна къща“, разположена на бул. „Васил Левски“, въпреки обещанията на министъра. От „Зограф“ припомнят, че сградата беше съборена през 2017 г. като тогава в медийно интервю ресорният министър заяви, че ще изиска паметникът на културата да бъде възстановен в автентичния си вид. Днес обаче на мястото е вдигната нова 8-етажна административна сграда.

Днес са изгорели и невъзстановените досега Тютюневи складове в Пловдив. По време на 4-годишния си мандат културното ведомство не предприе действия и за спасяването на прочутата „Къща на Гешов“ на бул. „Патриарх Евтимий“ 7 в столичния център. Той е паметник на културата, оставен да се руши от природните стихии. B още по-oĸaянo cъcтoяниe е и гoлямaтa фaбpичнa cгpaдa в ĸoмплeĸca „Зaxapнa фaбpиĸa“. Историческата сграда в центъра на София с оригиналната червена фасада на някогашното кино „Възраждане“ (бивш театър „Ренесанс“, известна по-късно и като Профсъюзен дом на културата) също е в трагично състояние заради бездействието на Министерство на културата и въпреки че е със статут на паметник на културата, е оставена да се саморазрушава, а преди време я сполетя и пожар, добавят от „Зограф“. В началото на февруари 2021 г. парчета от напуканата фасада на сградата, която е един от архитектурните символи на столичния град, се откъртиха посред бял ден и се стовариха върху колата на млада жена, а злополуката по чудо не доведе до трагедия.

Министър Банов не предприе абсолютно нищо и за цялостното разкриване, експониране и опазване на рушащия се Амфитеатър на древна Сердика, заявяват от сдружение „Зограф“. Откритите археологически останки от уникалния и датиран от края на III век амфитеатър на римска Сердика, намиращи се на ъгъла на столичния бул. „Княз Ал. Дондуков“ и ул. „Будапеща“, продължават да се съсипват от природните стихии и се наводняват при всеки силен дъжд, но институциите не предприемат действия по опазване на разкритите фрагменти на Амфитеатъра на Сердика, който е обявен за паметник на културата с национално значение, алармират от сдружението.

Сред сериозните гафове на културното министерство по международна линия е публикуваната през 2019 г. скандална конкурсна обява с абсурдното изискване кандидатите да оглавят Културно-информационния център на Република България в Скопие да владеят задължително т.нар. „македонски език“, посочват от „Зограф“. Списъкът с гафове на включва и липсата на изготвена и приета Стратегия за развитие на българската култура. От сдружението изтъкват, че в културното министерство така и не поеха отговорността за проекта на неграмотно написаната Стратегия за развитие на българската култура 2019-2029 г., която бе публикувана с десетки груби правописни и пунктуационни грешки в Портала за обществени консултации на Министерски съвет, както и на официалния сайт на Министерство на културата. От сдружението изразяват и огорчението си, че ръководството на ведомството така и не пожела да инициира политики в подкрепа и насърчаване на четенето. Екипът на г-н Банов се отказа да се бори и за 1% от Брутния вътрешен продукт (БВП), който да бъде заделян за културата у нас.

При мандата си културният министър Банов нанесе сериозна обида и на ценителите на книгата, след като закри най-известната и емблематична софийска книжарница на бул. „Ал. Стамболийски“ №17 с абсурдния мотив да ползва помещенията й за нуждите на чиновниците от Националния институт за недвижимо културно наследство, посочват още от „Зограф“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments