САЩ: Върховният съд блокира разпоредба на Агенцията по опазване на околната среда

0
56
Вредни емисии
Снимка: Pixabay

С решение на Върховния съд на САЩ, произнесено вчера, Агенцията по опазване на околната среда няма да може да прилага своя ключова разпоредба за ограничаване на замърсяването на въздуха в близо дузина държави, докато в страната текат отделни съдебни производства, предаде „Associated Press“.

Разпоредбата за „добросъседство“ на Агенцията по опазване на околната среда има за цел да ограничи вредните емисии, отделящи се от комини на електроцентрали и други промишлени източници, които натоварват ветровитите райони със замърсяване, причиняващо смог. Три щата, произвеждащи енергия – Охайо, Индиана и Западна Вирджиния, оспориха по съдебен път нормата, заедно с представители на стоманодобивната промишленост и други групи, като я определиха като скъпа и неефективна. В резултат на това, върховният съд наложи забрана за прилагане на спорната норма, докато траят съдебните процеси.

Това е последният тежък удар върху федералните разпоредби, нанесен от ръководения от консерваторите съд. През последните години Върховният съд, с консервативно мнозинство от 6-3 гласа, все повече ограничава правомощията на федералните агенции, включително на Агенцията по опазване на околната среда. Съдиите ограничиха правомощията на регулатора да се бори със замърсяването на въздуха и водите, включително с едно свое знаково решение от 2022 г., което ограничи правомощията за регулиране на емисиите на въглероден диоксид от електроцентралите, които допринасят сериозно за глобалното затопляне. Съдът също така обмисля дали да отмени 40-годишното си решение по делото, заведено срещу американската петролна компания „Шеврон“, което е в основата на утвърждаването на широк спектър от разпоредби в областта на общественото здраве, безопасността на работното място и защитата на потребителите.

Какво представлява разпоредбата за „добросъседско“ замърсяване

Агенцията по опазване на околната среда прие разпоредбата като начин за защита на щатите, разположени във ветровити региони, които са изложени на силно замърсяване на въздуха, идващо от други щати. Освен потенциалните въздействия върху здравето на хората, много щати са изправени пред натиск от страна на регулаторите за осигуряване на по-чист въздух.

Щати като Уисконсин, Ню Йорк и Кънектикът обявиха, че полагат активни усилия да спазват федералните стандарти и да намалят вредните нива на озон, отделян от замърсяването от електроцентрали, циментови пещи и газопроводи извън щата, което обаче се пренася през техните граници. Приземният озон, известен като смог, се образува, когато промишлените замърсители, изпускани от автомобили, електроцентрали, рафинерии и други източници, влизат в химическа реакция при наличието на слънчева светлина. Високите нива на озон могат да причинят дихателни проблеми, включително астма и хроничен бронхит. Особено уязвими са хората с увредена имунна система, възрастните хора и децата, които играят на открито.

Джудит Вейл, заместник-главен прокурор на Ню Йорк, заяви пред съда, че в някои щати до 65 % от замърсяването със смог идва от райони, които се намират извън границите им.

Щатите, които допринасят за появата на така наречения приземен озон, трябва да представят планове, гарантиращи, че електроцентралите, работещи с въглища, и други промишлени обекти няма да увеличават значително замърсяването на въздуха в други щати. В случаите, когато даден щат не е представил план, известен като план за „добросъседство“, или регулаторният орган не одобри плана на местно ниво, федералните разпоредби трябва да гарантират, че държавите, разположени по посока на вятъра, ще бъдат защитени.

Прекомерни административни правомощия или животоспасяваща защита

Критиците, включително членове на Републиканската партия и представители на бизнес групи, споделят, че възприемат разпоредбата като проява на прекомерни правомощия от страна на правителството. По техни думи разпоредбата на Агенцията по опазване на околната среда и други разпоредби на администрацията на Байдън имат за цел да избавят енергийния сектор на САЩ от изкопаемите горива възможно най-скоро, като рязко увеличат оперативните разходи, принуждавайки централите да прекратят дейността си преждевременно.

Поддръжниците оспориха тези твърдения и заявиха, че разпоредбата е от решаващо значение за справяне със замърсяването на въздуха между съседните щатите, както и за осигуряване на достъп на всички американски граждани до по-чист въздух.

Правилото се прилага най-вече за щатите, разположени в южната и западната част на страната, които допринасят силно за замърсяването на въздуха по Източното крайбрежие. Някои щати, сред които Тексас, Калифорния, Пенсилвания, Илинойс и Уисконсин, едновременно допринасят за замърсяването на въздуха по посока на вятъра и самите те са изложени на вредно влияние от други щати.

Защо шофьорите в България премахват катализаторите и филтрите за дизелови частици на автомобилите си?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments