САЩ: Тенденцията на активно наемане на служители остава стабилна

0
28
Пазар на труда
Пазар на труда. Снимка: Pixabay

През ноември работодателите в САЩ продължиха да наемат активно служители въпреки високата инфлация и бавния растеж на икономиката. Това е признак за устойчивост в условията на агресивно повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.  През изминалия месец в страната са били открити нови 263 000 работни места, а нивото на безработица остава 3,7%, съобщи Министерството на труда по-рано днес. Тенденцията на ръст на новооткритите работни места през ноември се е понижила незначително спрямо статистиката през октомври (284 000).  

Данните показват, че наемането на нови служители през изминалия месец е било значително. През цялата година, докато инфлацията се покачваше, а Федералният резерв налагаше все по-високи лихви по заемите, американският пазар на труда не оправда скептичните прогнози, добавяйки стотици хиляди нови работни места месец след месец. Силният ръст на заетостта през ноември обаче породи опасения, че сега може да се наложи Федералният резерв да поддържа високи лихвени проценти дори по-дълго, отколкото мнозина предполагаха. Реакцията на Уолстрийт беше незабавна, като фючърсите на Dow Jones Industrial Average се сринаха с близо 400 пункта.

Наред с  активното наемане на служители, работещите се радват и на увеличение на заплатите. През ноември средното почасово заплащане се е увеличило с 5,1 % в сравнение с предходната година – осезаемо увеличение, което може да усложни усилията на Федералния резерв за ограничаване на инфлацията. Тази седмица председателят на централната банка Джером Пауъл подчерта в своя реч, че работните места и заплатите нарастват твърде бързо, което затруднява опитите за ограничаване на инфлацията. Както е известно, през март Федералният резерв повиши основния си лихвен процент от почти нула до почти 4%, за да се опита да върне инфлацията към допустимата стойност от 2% годишно.

Въпреки че активното наемане на служители и повишаването на заплатите стимулираха разходите им, американските граждани все по-често прибягват до кредитни карти, за да се справят с по-високите цени. Много от тях също така се опитват да спестяват извънредно – тенденция, която не може да продължи до безкрай. Някои икономисти изразиха опасенията си за вероятна рецесия през следващата година, отчасти защото мнозина се страхуват, че рязкото повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв в крайна сметка ще засегне изключително негативно икономиката. През последните месеци главно в областта на технологиите, медиите и търговията на дребно все по-голям брой компании обявиха, че се налага да направят съкращения на персонала си.

Междувременно стана ясно, че през ноември показателят за производствена дейност е спаднал до ниво, което подсказва, че производственият сектор се е свил значително за първи път от май 2020 г. насам.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments