САЩ нанасят въздушни удари в Сирия, насочени към проирански сили

0
90
Военни сили
Снимка: Pixabay

Американските военни сили атакуваха Сирия вчера, като ударите им бяха насочени към две проирански въоръжени групи в отговор на ракетните атаки срещу тях в региона през последните две седмици. „Няколко активисти бяха убити при нападението.“, обясни американски служител по сигурността пред „CNN“.

Въздушните удари, които бележат първата мащабна военна акция на американската армия при управлението на президента Джо Байдън, бързо предизвикаха критики от страна на един от членовете на Демократическата партия. Мястото не е било свързано с мястото, където неотдавна бяха извършени ракетните атаки, но министърът на отбраната Лойд Остин заяви, че е „убеден„, че в размирните действия са взели участие същите проирански шиитски групи, които са изстрелвали ракети срещу американските и коалиционните сили.

Говорителят на Пентагона Джон Кърби заяви, че атаките са се провели по указание на президента Байдън, като военните са упълномощени не само да отговарят на неотдавнашните атаки срещу американските и коалиционните сили, но и да се справят с продължаващите заплахи за членовете на състава им.

По официална информация регионът, който САЩ е атакувал вчера, се е използвал като място за извършване на операции по контрабанда на оръжия. Военните действия са проведени, за да попречат на въоръжените групи да извършат нови атаки, както и да отправят послание, свързано с последните извършени такива.

Решение, наложено „отгоре“

Решението за ударите в Сирия е взето от най-висшестоящите лица в САЩ, разкри служител на отбраната. Министърът на отбраната Лойд Остин сподели пред репортери, че Байдън е разрешил атаката вчера сутринта, след като самият той му е препоръчал да вземе мерки. Междувременно Кърби заяви, че Кирби каза, че президентът е взел решението след консултации със съюзници от САЩ, включително коалиционни партньори.

Атаката от страна на САЩ срещу военната групировка „Катаиб Хизбула“ в Ирак на 29 декември предизвика оплаквания от иракското правителство относно нарушения на суверенитета му. Дни по-късно членове на групировката и други проирански въоръжени групи предприеха военни действия срещу американското посолство в Ирак, като повредиха част от имуществото и подпалиха сградата.

Въпреки че до момента САЩ не обвиниха нито една конкретна група за ракетните атаки срещу тях, администрацията на Байдън ясно посочи на кого приписва основната вина за ситуацията. По-рано тази седмица говорителят на Белия дом Джен Псаки заяви, че САЩ държат Иран отговорен за действията на техните съюзници.

Друга ракетна атака, извършена на 15 февруари, срещу коалиционните сили в близост до международното летището в Арбил, който се намира в Кюрдския автономен регион, причини смъртта на един цивилен гражданин и рани девет други, включително четирима американски служители по сигурността и един член на американската армия. През този ден бяха изстреляни около 14 ракети срещу американските и коалиционните сили в региона. Малко след това Псаки заяви, че Байдън и неговата администрация си запазват правото да реагират на атаката по начин, който намерят за правилен.

Тази атака беше първата от трите поредни, които бяха извършени в кратък период от време. През уикенда най-малко четири ракети също бяха изстреляни към авиобаза „Балад“, северно от Багдад, където американска компания работи върху иракски боен самолет. След това в понеделник две ракети удариха международната зона на Багдад, където се намират много чуждестранни посолства. По официална информация няма данни за наранявания или сериозни щети.

Атаките могат да усложнят дипломатическите отношения с Иран

Американските въздушни удари са извършени в момента, когато Вашингтон и Техеран се готвят да проведат преговори за ядрената програма на Иран, което потенциално усложнява и без това обтегнатите им отношения.

Говорителят на външното министерство на Иран Саид Хатибзаде отрече всякакви връзки с нападението в Арбил на 15 февруари, като до момента страната не е поела отговорност за нито една от предишните атаки. „Тези слухове са категорично отхвърлени, а съмнителният опит това да бъде приписано на Иран също е категорично порицан.“, каза още той.

Военните действия, предприети от САЩ, вероятно ще създадат напрежение сред депутатите, които при нормални обстоятелства биха подкрепили програмата на Байдън, който занапред се нуждае силно от тяхната подкрепа.

Военните сили на САЩ атакуваха „Катаиб Хизбула“ през март миналата година., след като ракетна атака, приписана на проирански въоръжени сили, погуби двама американски военнослужещи и британски медик и рани 14 други граждани. В отговор на смъртоносната ракетна атака САЩ  нанесоха удари напет обекта, принадлежащи на групировката, използвани за съхранение на модерно въоръжение, предоставено от Иран.

Ние сме наясно с факта, че всяко подобно място съхранява оръжия, които биха могли да бъдат използвани за смъртоносни операции срещу американските и коалиционните сили в Ирак. Ние също така знаем, че унищожаването на тези обекти ще влоши способността на „Катаиб Хизбула“ да извърши атака и в бъдеще.“, заяви Кенет Макензи, ръководителят на Централното командване на въоръжените сили на САЩ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments