САЩ и Тайван могат да започнат преговори за по-тесни икономически връзки след няколко седмици

0
25
Икономика
Икономика. Снимка: Pixabay

Тайван и Съединените щати могат да започнат преговори за задълбочаване на търговските и икономическите връзки „след няколко седмици“, съобщиха двама високопоставени тайвански правителствени служители пред „CNN“ в петък, пише онлайн изданието на медията.

Новите дискусии „ще проучат конкретни начини за задълбочаване на търговските и инвестиционните отношения между САЩ и Тайван.“, заявиха официалните лица, с акцент върху институционализирането на сътрудничеството по отношение на устойчивостта на веригата за доставки, труда, околната среда и устойчивото развитие. Официално съобщение ще дойде след „координация и консултации“, според висш служител. Той също така потвърди, че Тайван може да изпрати делегация за участие в срещата на върха SelectUSA в Мериленд през юни. Срещата на върха улеснява чуждестранните бизнес инвестиции в Съединените щати.

Тайван беше изключен от Индо-тихоокеанската икономическа рамка (IPEF), регионален икономически план, разкрит от президента Джо Байдън по време на посещението му в Токио по-рано тази седмица. Рамката обрисува опита на Байдън да ангажира регион, все повече попадащ под влиянието на Китай.

IPEF не е търговско споразумение в традиционния смисъл. Той включва един „стълб“, свързан с търговията, но също така засяга други области като повишаване на устойчивостта на веригите за доставки, насърчаване на чиста енергия и борба с корупцията.

Държавите, участващи в IPEF, са Австралия, Бруней, Индия, Индонезия, Япония, Южна Корея, Малайзия, Нова Зеландия, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам, заедно със Съединените щати. Докато стартира плана, Байдън коментира:

„Бъдещето на икономиката на 21-ви век ще бъде до голяма степен написано в Индо-Тихоокеанския регион, нашия регион.“

Тайван изрази желанието си да бъде част от рамката, но беше изключен от стартирането – ход, който според някои анализатори вероятно се основава на желанието на някои членове да не подпалват напрежението с Китай. Рой Лий, заместник-изпълнителен директор на тайванската институция Chung-hua за Икономически изследвания, заяви:

„Много държави изразиха желание да омаловажават конфронтацията между САЩ и Китай в IPEF и това е основната причина, поради която Тайван не беше поканен да присъства на церемонията по изстрелването.“

И добави:

„Някои страни посочиха, че включването на Тайван ще повиши ефективността на [IPEF], но имаше и притеснения, че Китай ще разглежда тези страни като избиращи страна.“

Тайван играе решаваща роля в глобалните вериги за доставки, тъй като е световен лидер в доставката на полупроводникови чипове. Една тайванска компания по-специално – Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) – е най-големият договорен производител на чипове в света и играе критична роля в захранването на продукти, проектирани от технологични компании като Apple (AAPL), Qualcomm (QCOM) и Nvidia (NVDA). На стойност близо 500 милиарда долара, TSMC е една от най-ценните компании в Азия и представлява 90% от супермодерните чипове в света.

Нарастващото напрежение между САЩ и Китай

Самоуправляващият се остров с население от 24 милиона души е изправен пред нарастваща военна агресия от Китай през последните месеци. Комунистическите власти в Пекин претендираха да са седмата по големина икономика в Азия като част от нейна територия, въпреки че никога не са я управлявали.

Тайван се очертава като един от централните проблеми между Китай и Съединените щати, а обиколката на Байдън в Азия този месец се съсредоточи около нарастващото влияние на Пекин в региона. В понеделник Байдън изтъкна, че Съединените щати ще се намесят военно, ако Китай се опита да превземе Тайван със сила – в това, което изглеждаше като силно предупреждение към Пекин да не имитира инвазията на Русия в Украйна.

Белият дом бързо омаловажи коментарите, заявявайки, че те не отразяват промяна в политиката на САЩ. Това е третият път през последните месеци – включително по време на гостуването в „CNN“ през октомври – когато Байдън казва, че Съединените щати ще защитят Тайван от китайска атака, само за да накара Белия дом да отвърне на тези забележки.

Пекин отговори гневно, призовавайки Вашингтон да бъде „предпазлив с думи и дела по въпроса за Тайван“.

Съединените щати нямат официални дипломатически отношения с властите в Тайпе, но продължават да поддържат тесни неофициални връзки чрез улесняване на икономическия обмен и снабдяване на Тайван с отбранително оръжие, за да се защити от инвазия.

Миналия петък главният търговски преговарящ на Тайван Джон Денг проведе двустранна среща с търговския представител на САЩ Катрин Тай в Тайланд, по време на която се договориха да проучат начини за задълбочаване на търговските отношения и да се срещнат отново през следващите седмици, за да обсъдят пътя напред, според показанията от Службата на търговското представителство на Съединените щати.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments