САЩ и Саудитска Арабия обвиниха Иран за атаките, петролът се стабилизира

0
116
Петрол
Петрол. Снимка: Pixabay

Саудитска Арабия заяви, че ще покаже доказателства в сряда, които да покажат ролята на Иран в безпрецедентната атака срещу петролната индустрия на страната, предаде „Ройтерс“ като се позова на официални лица.

САЩ също смятат, че атаката е дошла от Техеран, което може да доведе до опасна ескалация в Близкия изток.

Техеран отрече участието в атаките срещу петролните рафинерии на 14 септември, включително и срещу най-голямото съоръжение за преработка на суров петрол в света, което първоначално спря половината от производството на Саудитска Арабия.

Конкретни доказателства, показващи отговорността на Иран, биха могли да окажат натиск върху Рияд и Вашингтон за военен удар, въпреки че президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че не иска война.

Рияд вече каза, че предварителните резултати показват, че атаката не е дошла от Йемен, макар че бунтовниците там поеха отговорността за нападенията.

Официални лица на САШ са коментирали пред „Ройтерс“, че ударите са възникнали в югозападен Иран. Трима служители са споделили, че са били използвани крилати ракети и дронове, което показва по-висока степен на сложност, отколкото първоначално се смяташе.

Длъжностните лица не са предоставили доказателства и не са обяснили на базата на какво разузнаване се правят оценките на САЩ.

Някои американски съюзници, както и такива на Иран, поискаха доказателство за обвиненията, че Техеран е отговорен за атаката, която спря 5% от глобалното производство на петрол.

Не всички приеха безкритично тази версия. Френският президент Еманюел Макронв заяви, че страната му ще изпрати експерти, които да разследват атаката. Япония, поддържаща добри отношения с Иран, също коментира ситуацията, като заяви, че не е запозната с никакви доказателства за участието на Техеран.

Саудитска Арабия, най-големият износител на петрол в света, заяви във вторник, че ще възстанови напълно производството до края на месеца, а междувременно ще използва собствените си запаси, за да попълни износа.

Цените на петрола паднаха след успокоенията на Саудитска Арабия, след като в понеделник скочиха над 20% – най-големият скок в рамките на един ден след войната в Залива през 1990-91 г. След стойност от 71.95 долара за барел от сорта брент късно във вторник бе отчетен спад от 64 долара.

Президентът на Иран Хасан Рохани заяви в сряда, че Техеран не иска конфликт в региона и обвини САЩ и водената от Саудитска Арабия военна коалиция, че са започнали война в Йемен, съобщават иранските информационни агенции.

„Не искаме конфликт в региона … Кой започна конфликта? Не йеменците. Саудитска Арабия, Емирствата, Америка, някои европейски държави и ционисткият режим в Израел започнаха войната в този регион“, каза Рохани във видео обръщение, излъчено от иранските медии.

Хасан Рохани също така посочи, че йеменските хути са нападнали през уикенда саудитските петролни съоръжения като „предупреждение“ след атаките срещу болници, училища и пазари в Йемен, които, според него, са дело на коалицията, ръководена от Саудитска Арабия. Според него това е било предупреждение за Рияд да спре войната в Йемен и добави, че Техеран вижда доказателство за това във факта, че нападението на йеменските хути е било насочено към саудитската петролна индустрия вместо към училище или болници..

Президентът на Иран коментира също, че обвиненията, че Техеран стои зад атаките на саудитската петролна инфраструктура, са направени „под натиск“ от страна на Вашингтон.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments